Zerafetin Simgesi Folyo - Folyo Nasıl kUllanılır - Folyo Kullanımı - Folyo Nedir

Hammaddesi metal olan geleneksel el sanatlarını, kullanılan madene, kullanım alanına ve tekniklere göre sınıflara ayırmak mümkündür.

Roma, Bizans dönemlerinde Anadolu’nun gelişmiş maden sanatı atölyelerinin bulunduğu bilinmektedir. Büyük Selçuklular ile birlikte İslam maden sanatında önemli gelişmeler görülmüştür.

Yapılan araştırmalarda bakır, altın, gümüş ve pirinç işlemeciliğinin Anadolu’daki gelişiminin çok eski tarihlere dayandığı, bakır cevher yataklarının eskiden beri işletildiği doğrulanmaktadır. Bakır, altın, gümüş, alüminyum ve pirinç işlemeye çok elverişli madenlerdir. Günlük kullanımda pek çok alanda hayatımıza giren unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alüminyum, atom numarası 13, atom ağırlığı 26,97olan, 660°C’ta eriyen, 2056°C’ta kaynayan, gümüş parlaklığında,yumuşak ve çok hafif bir metaldir. Simgesi(AL)dir. Alüminyum, levha yada yaprak haline getirilebilir. Bu özelliği ile diş macunu tüpünden ses üstü uçağa kadar son derece geniş alanlarda kullanılır. Alüminyum levhalar ve özel boyutlardaki ince folyolar, dönen değirmenlerde elde edilir. Sıcak ve soğuk halde çiftleri arasında bir dizi işlemle külçelerin kalınlığı azaltılıp,genişliği artırılır.

Gravür, ağaç, metal ve taş bir yüzeye ayrı katlar halinde değişik kabartma ve kazıma resim tekniğidir.Gravür, kökeni çok eskiye dayanan sanatlardan biridir.Gravür sanatı, özellikle Avrupa’da büyük ustaların denedikleri ve önemli yapıtlarla çeşitlendirip geliştirdikleri bir türdür.

Maden üzerine gravür, kalemle oyularak, dövülerek ya da kabartılarak yapılır. Sanat ürünlerinin yaratımında kullanılan gravür, metal levhalar üzerine çeşitli yöntemler kullanılarak uygulanır. XV.yy ortaya çıkışından itibaren gravür, günümüze kadar sanatçılar tarafından yaygın bir biçimde kullanılmış ve geliştirilmiştir. Günümüzde bir çok sanatçı gravür baskı tekniğinden, sanat baskılarının üretilmesinde yararlanmıştır.

Folyo, metal yaprak levhalar üzerine çizilmiş olan desenin, çeşitli teknikler kullanılarak, tersten ve yüzden yapılan bir resim tekniğidir. İnsan eli ve ruhunun yorumu ile inanılmaz görsel güzellikler ortaya çıkartılır.

Bu çalışmalar yapılırken dövme, kakma, kabartma ve gömme gibi teknikler kullanılır.
Folyo çalışmalarında her türlü desen ve resim kullanılabilir. Folyo tekniğiyle seçilen desen veya resimler çeşitli tekniklerde işlenerek,istenilen eşya üzerinde kullanılabilir.Tüm dekoratif eşyaların süslenmesinde kullanılır. Bu çalışmalar eşyanın değerini arttırarak ona belli bir değer kazandırır.

Büyük bir sabır ve zahmet ile oluşturulan bu sanat, Türk sanatçı ve ustalarıyla büyük aşama kaydetmiştir.

Tüm görsel sanatlarda olduğu gibi ortak payda, sanatın tüm güzelliklerini içinde barındırmak ve sırlı bir dünyaya kapıları açmaktır...


1990`lı yıllarda hayatımıza giren folyo, zamanla tanınmış ve her geçen gün biraz daha gelişerek, geleneksel el sanatları içinde kendine bir yer edinmeyi başarmıştır.Yıllar ile birlikte kendini geliştirmiş ve zenginleşmeye devam etmiştir.

Folyo, çok farklı alanlarda ve eşyalar üzerindeki süslemelerde işlemenin zenginliğini kullanarak ona belli bir değer katmıştır.

Osmanlı sanatlarında olduğu gibi metal işlemeciliği çok zorlu emek isteyen, geri dönüşü ve tekrarı olmayan çok zevkli bir el sanatıdır. Bu sanatın uygulamaları yapılırken çok farklı metaller kullanılabilir. Bunlar bakır, gümüş, altın, pirinç ve alüminyum olabilir. Eskiden usta-çırak yöntemiyle öğrenilen metal işlemeciliği artık üniversitelerde öğretilmeye başlanmıştır.

Metal işlemeciliği, yaprak, folyo levhaların üzerine çizilen desenlerin, sanatçının ya da ustanın yaptığı yorum ile birleşerek birer sanat harikası olabilmektedir. Sanatçı hayal dünyasında hissettiği yorumlar ile tabiattaki canlı örneklerin yorumlarını birleştirerek farklı bir sentez oluşturur. Bu da çalışmaları üzerinde hissedilebilir ve görülebilir güzelliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Sanatçı deseni her yorumladığında, farklı bakış açıları ile ona başka bir mana kazandırmaktadır.

Geleneksel el sanatları içerisinde özel bir yere sahip olan metal işlemeciliği, Türk kültüründeki süsleme anlayışının, güzellik, estetik ve zerafetin bir simgesi olmuştur.

İlk yıllarda sadece tablo yapmak anlamında kullanılan folyo çalışmaları, artık ev dekorasyonundan kişisel eşyalara kadar bir çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Folyo tekniği ile faklı uygulamalar yaparak kendimize ve sevdiklerimize çok güzel dekoratif eşyalar üretebiliriz. Folyo ile metallerin ışıltısı ve canlı renklerinin sıcaklığını günümüzde yaşatabiliriz. Onlara her zaman hak ettiği değeri kazandırmaya devam etmeliyiz…

Folyo çalışmalarıyla kendinizi sonsuz mutluluğun içinde bulabilirsiniz..

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1990
favori
like
share