ABDli bilim insanları ülkenin kuzeyinde Michigan Gölünde ilaç yapımında kullanılabilecek yeni mantar türleri arıyor.

Milwaukee - ABDnin en büyük göllerinden Michigandaki mantarlardan elde edilecek kimyasallar, kanser ilacı ve antibiyotik yapımında işe yarayabilir. University of Wisconsin-Milwaukee biyoloğu Dr. Yi-Qiang Cheng ve doktora öğrencisi Melissa Barman, Michigan Gölünün mantarlarla zengin bir ecza deposu olduğuna dikkat çekiyor. Bilim insanları, şimdiye dek tıbbi kullanımı olabilecek yeni bakteri ve mantar tipleri bulduklarını belirtiyor.

Dr. Cheng ve Barman, gölde oluşturdukları doğal mikrobiyolojik ortamda metagenomics adı verilen bir teknik kullanıyor. Metagenomics, her bir numunedeki DNA parçalarının sıralamalarını çıkarıyor. Araştırmacılar gölde oluşturdukları doğal laboratuvar sayesinde de normal şartlarda yapay laboratuvarda ölecek olan ufak mikroorganizmaları canlı tutabiliyor.


ANTİBİYOTİK SEKTÖRÜ DÜŞÜŞTE


Araştırma bulgularının işlendiği bilgisayarın, kimi zaman gerçek gözlemlerle uyuşmayan simülasyonlar yaparak biyo-çeşitliliği abarttığı da oluyor. Ancak uzmanlar gölün yüksek biyo-çeşitliliğinin kullanışlı mantarlar vereceğinden emin. Göldeki mantarların tespit edilmesinden sonra sıra, ilaç şirketlerinin ikna edilmesine gelecek. Zira, antibiyotik ilaçlar araştırmalarında son yıllarda genel bir yavaşlama söz konusu. İstatistiklere göre, 2004 yılında ArGe aşamasında bulunan 290 yeni ilacın sadece 4ü antibiyotikti. Uzmanlar, antibiyotiklerin geliştirilmesinde en büyük engelin yeni doğal hammaddelerin keşfedilmesi olduğunu vurguluyor.


MİLYONLARCA BAKTERİ TÜRÜ VAR


Bilim insanları yeryüzünde milyonlarca bakteri türü olduğunu ve bunların her birinin kimyasal yapısının teker teker tespitinin pratik olarak mümkün olmadığını vurguluyor. Öte yandan, çevre kirlenmesi ve doğal ortamların tahribi de, bu mikroorganik canlıların yeryüzünden tamamen yok olmasına neden oluyor. Kimi uzmanlar insanların henüz yeterince araştırma yapmadığını, zamanla yeni organizmaların tıbbın hizmetine gireceğini savunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 974
favori
like
share
canturk87 Tarih: 04.06.2005 15:34
Adamlar araştırıyor kardeşim. Biz hazırı bekliyoruz. Belkide VAN gölünde de aynıları vardır.
keto_41 Tarih: 02.06.2005 17:14
Bilgiler icin cok tessekurler
~Eysem~ Tarih: 01.06.2005 13:21
gercekten tıbbın önüne gecilemiyor