hababam sınıfı müzesi - adile sultan kasrı - hababam sınıfı müzesi resimleri - hababam sınıfı müzesi hakkındaAdile Sultan Kasrı, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde, Koşuyolu'nda, bugün Validebağı Sağlık Tesisleri içinde yer alır. Sultan Abdülaziz tarafından küçük kız kardeşi Adile Sultan için 1853 yılında yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı yapının girişine çift kollu görkemli merdivenlerden ulaşılır. Kasrın birinci ve ikinci katlarında büyük orta sofa-salon bulunmaktadır. Giriş, gerek birinci katta, gerekse ikinci katta sahanlığa açılmaktadır. Bu mekânlar, sofadan üç basamak ve korkuluklarla ayrılmıştır. Baş oda, büyük odalar ve servis-bekleme mekânlarıyla bağlantılıdır. Şu anda öğretmen evi olarak kullanılmaktadır. Hababam Sınıfı'nın ilk bölümleri burada çekilmiştir ve odalardan biri Hababam Sınıfı Müzesi olarak düzenlenmiştir.

Hababam Sınıfı filminin oyuncuları ve kamuoyunun isteği üzerine, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu’nun talimatıyla odanın müze haline getirilmesine karar verilmiş.

Müzeye sıralar, soba, tahta ve kürsü konuldu. Duvarlara oyuncuların fotoğrafları ve filmin afişlerinin asıldı. Sınıf, aslına uygun bir hale getirmeye çalışılmış ve Hababam Sınıfı, sınıf olarak yaşatılacak.

Bunun için Hababam Sınıfı’nın oyuncuları, kendi albümlerinden fotoğraflar çıkarıp getirmişler. Film şirketlerinden de afişler istenmiş.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1701
favori
like
share
cemalmutlu Tarih: 22.03.2010 16:18
Keşke imkan olsada oyuncuların,sıralarına balmumu heykelleri konulabilse.
GONUL_SAYFAM Tarih: 29.07.2009 23:46
sagolasın