Yaşa bağlı ve cerrahi işlem sonrası gelişen menopozla kadın organizmasında pek çok değişiklik olur. Aşırı terleme, ciltte gerginlik, sıkıntı, saç dökülmesi, osteoporoz ve kalp damar hastalıkları riskinde artış gibi. Ancak bu süreçte çoğu kere atlanan bir sorun da ağız bölgesindeki sorunlardır.

Menopoz döneminde ağız bölgesinde ne gibi rahatsızlıklar olabilir?

Kadın hayatının bu döneminde ağız bölgesinde de çeşitli farklılaşmalar meydana gelir. Tat değişiklikleri, ağızda yanma hissi, tükürük akışında azalmaya bağlı ağız kuruluğu, sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet ve en önemlisi çene kemiğinde ve dişi çevreleyen kemikte erime en belirgin değişikliklerdir.Osteoporoz

Ağız içindeki bu sorunların nedeni nedir?

Ağızda yanma hissi dişetlerini ve ağız mukozasını saran dokunun incelmesi ya da yer yer yok olmasından ileri gelir. Tükürük akışındaki azalmayla beraber ağız bağışıklık sisteminde ciddi gerileme olur. Sigara alışkanlığı menopozun zamanını belirleyen ve ağız bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen en önemli dış etkendir. Sigara kullanmanın menopoz yaşını daha erken yaşlara çektiği de unutulmamalıdır.

Menopoz döneminden önce ağız sağlığıyla ilgili neler yapılmalıdır?

Ağız bölgesinin bağışıklık sistemini etkileyen perimenopozal (menopoz öncesi) döneme diş ve dişeti rahatsızlıkları ile girilmemesi, dönemin getireceği sıkıntıların hafifletilmesi ya da hiç yaşanmamasında büyük rol oynayacaktır. Diş çürüğünün ve dişeti hastalıklarının mikroplar tarafından meydana getirildiği unutulmamalıdır.

Öte yandan toplumumuzda da diş hekimi fobisi yaygındır. Menopozda yaşanan psikolojik sorunlar da eklendiğinde uzunca bir süre profesyonel ağız bakımına ara verilmesi, sorunların büyümesine neden olabilir.
Menopoz döneminde ağızda var olan rahatsızlıklar için nasıl bir tedavi uygulanmalıdır?

Kadın hastalıkları uzmanlarının uyguladığı hormon yerine koyma tedavileri, menopoz sonrası dönemde tüm vücutta ve ağız içindeki rahatsızlıkların azaltılmasında veya giderilmesinde büyük rol oynar.

Hormon replasman tedavileri bazı risk faktörlerinin varlığında uygulanamaz. Bu durumda osteoporoza bağlı kemik erimeleri ağız sağlığını etkileyen en önemli unsurdur.

Dişi çevreleyen kemik dokusu görüntüleme yöntemleriyle incelenmeli ve gerekliyse diş hekimi-jinekolog konsültasyonuyla kalsiyum takviyeleri önerilmelidir. Ağız kuruluğuna karşı tükürük bezleri uyarılmalı (şekersiz ciklet çiğnemek) ve bol su tüketilmelidir.

Ağız içinde yanma hissi varsa epitelizan ilaçlar kullanılabilir.Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 412
favori
like
share
selenkeskin Tarih: 20.06.2009 12:33
Teşekkürler paylaşımın için