[FONT=-webkit-sans-serif]
[FONT=-webkit-sans-serif][FONT=-webkit-sans-serif]Ulvi Alacakaptan - Ulvi Alacakaptan kimdir - Kimkimdir[FONT=-webkit-sans-serif][FONT=-webkit-sans-serif]Ulvi Alacakaptan

[FONT=-webkit-sans-serif]Doğum Yeri : İstanbul
[FONT=-webkit-sans-serif]Doğum Tarihi : 1949
[FONT=-webkit-sans-serif]Eğitimi : Lisans

[FONT=-webkit-sans-serif]İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi Şişli Yüksek Okulu İşletmecilik bölümü mezunu.

[FONT=-webkit-sans-serif]İlkokul ikinci sınıfta bir skeçte sahneye çıktı. Sınavla İstanbul Radyosu Çocuk Kulübüne seçildi. Çeşitli okullarda oyunlar yönetti ve oynadı. Radyolarda reklam programları hazırladı, radyofonik skeçlerde oynadı. Dostlar Tiyatrosu sınavını kazandı ve iki yıl eğitim gördü. Dostlar Tiyatrosu’nda Soruşturma Alpagut Olayı, Abdülcanbaz, Azizname, Şili’de Av, Kerem Gibi, Havana Duruşması, Ortak, Ezenler, Ezilenler, Baş kaldıranlar Düşmanlar, Bitmeyen Kavga Sabotaj Oyunu Devrik Süleyman, İkili Oyun gibi oyunlarda oyunculuk, yönetmen yardımcılığı ve dramaturgluk yaptı. İstanbul Şehir Tiyatroları’na konuk oyuncu olarak Ayak Bacak Fabrikası'nın başrolüyle katıldı. Ertesi yıl Beş Para Etmez Oyun’da rol aldı, Mahmut Gökgöz’le kurdukları Gönüllü Çocuk Oyunları Kolu için Sakarca’yı yönetti ve başrolünü oynadı.

[FONT=-webkit-sans-serif]Ferhan Şensoy’la Ortaoyuncular’ın kuruluşuna katıldı. İlk oyun Şahları da Vururlar’da Şah rolünü belirli aralıklarla dört yıl oynadı. Yine Şensoy’un Fırıncı Şükrü, Deli Vahap Nuri ve Ötekiler adlı sahne yazısında görev aldı. Kısa bir süre Tuncay Özinel Tiyatrosu’nda Ferhan Şensoy’un Bizim Sınıfın'da başrolü üstlendi.

[FONT=-webkit-sans-serif]Egemen Bostancı’nın Uluslararası Sanat Gösterileri’nde çalıştı.Gol Kralı Sait Hopşait, Sezen Aksu Aile Gazinosu, Hababam Sınıfı Müzikali Emel Sayın Neşe-i Muhabbet , Neşeli Kuklalar gibi gösterilerde yer aldı. Çatal Matal Kaç Çatal isimli çocuk şenliğinde sahneyi Adile Naşit, Altan Erbulak, Barış Manço gibi isimlerle paylaştı ve gösterinin yönetmenliğini üstlendi.

[FONT=-webkit-sans-serif]Değistirdiği yaşam biçimine uygun olarak Çağrı Sahnesi’ni kurdu ve İbrahim Sadri’nin Aykırı Gece Karşılamaları adlı ilk oyunun ismini İnsanlar ve Soytarılar olarak değiştirerek sahneye koydu.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 692
favori
like
share