Nihan Özüm, varlıklı bir ailenin iki kızından biridir. Fakat liseden sonra eğitime devam etmemiş, ailesinin şaşkınlığına ve itirazlarına aldırış etmeden yirmili yaşlarının başında, genç ve idealist bir öğretmen olan Enginle evlenmiştir.

Engin Cenker, Anadoluda doğmuş ve büyümüş, memur babasının tayinleriyle il il gezmiş, sonunda İstanbulda emekli olan babasının memuriyetle ilgili tüm itirazlarına aldırış etmeden öğretmen okuluna gitmiş ve kendini eğitime adamıştır. Onun idealist tavrı, Nihanı derinden etkilemiştir. Nihan, sınırsız olanaklarla dolu çevresinde kendini gün geçtikçe işe yaramaz hissetmeye başlamış ve Enginin yanında bu hissin kendisini terk ettiğini fark etmiş, daha anlamlı bir hayata kapı açacağını düşünerek onunla evlenmeyi kabul etmiştir.

Başlangıçta iki âşık için her şey yolunda gitmiş, her tayinle birlikte köy kasaba gezmek, yeni yerler ve insanlar keşfetmek Nihana büyüleyici gelmişse de, zamanla bu imkânsızlıklarla örülü çevre onu boğmaya, eski günlerini özlemeye başlamasına neden olmuştur. Nihan için tüm bu keşif duygusu gençlik hevesinden başka bir şey değildir

Zorluk ve geçim sıkıntısıyla dolu hayatlarına peş peşe iki çocuk da eklenince bir prenses gibi yetişen Nihan için hayat çekilmez hale gelmiştir ve bu hayatı sürdüremeyeceğine karar verir.
Enginden asla vazgeçemeyeceğini düşündüğü için, öncelikle onu öğretmenlikten istifa edip İstanbula dönmeye ikna etmeye çalışmış, fakat bu teklif Engine onur kırıcı geldiği için kabul görmemiştir. Zorluklar arttıkça ikilinin arasındaki farklar da açığa çıkmış, evlilik her ikisi için de çekilmez hale gelmiştir. Sık sık çocukları alarak İstanbula ailesini ziyarete giden Nihan için kasabaya dönüşler gün geçtikçe zorlaşmış, bir gün hiç geri dönmek istemediğini fark edince Enginden boşanmaya karar verir.
O tarihte büyük kızları Gülen 8, küçük kızları Görkem 7 yaşına basmıştır. Nihan Görkem;i de alarak annesinin yanına yerleşir. Engin de Güleni alarak öğretim hayatına devam eder. Aile düzenli olarak bir araya gelse de bu görüşmeler verimli geçmemektedir. Çünkü Görkem, tam bir Barbie bebek gibi yetiştirilmekte, Gülen ise babasının yanında köy kasaba gezerken cabbar bir kız olarak yetişmektedir. İki kardeş bir araya geldiklerinde paylaşacak bir şey bulamamakta, yetiştirilme farkları ikilinin arasını sürekli açmaktadır.
Yıllar içinde kendisinden vazgeçtiğini düşündüğü için Görkem babasına, Gülen de annesine karşı bilenmiştir. Yaşam stilleri arasındaki fark da aralarındaki bağı temelden zedelemiştir. Görkem annesinin yolundan yürürken Gülen babasını kendisine rol model almıştır. Babasıyla arasında kurulan bağ, diğer tüm baba kız ilişkilerinden daha güçlüdür.

Nihan;ın babası yıllar önce yüklü bir borç bırakarak ölmüş, bu yüzden şirket de ellerinden gitmiş, paniğe kapılan Nihan ve annesi tek çözümü Görkemi uygun biriyle evlendirmekte bulmuş, bu nedenle de Atalay ailesiyle ilişkileri sıcak tutmaya karar vermişlerdir. Leman Hanımın ve Nihan;ın yoğun çabalarıyla Atalay Ailesinin yakışıklı oğulları Kaan, Görkemle ilgilenmeye başlamıştır. Bu durum da ailede büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Görkem Kaanla kısa süre içinde evleneceğinden çok emindir. İkisi sosyete dergilerinde boy göstermeye başlamıştır. Herkes düğün tarihini beklemektedir. Nihan için hayat yine yoluna girmiştir.
Ta ki emekliliği yaklaşan Engin;in son tayin yeri İstanbul olarak belirlenip, Engin ve Gülen İstanbula yerleşene kadar. Engin yıllardır birlikte olduğu ve Gülenden sakladığı sevgilisi Figene evlenme teklif edecektir. Bunu öğrenen Gülenin dünyası başına yıkılır ve daha fazla babasıyla yaşayamayacağına karar vererek tek gidecek başka yeri de olmadığından annesi ve kardeşinin yanına gider.
Gülenin eve gelmesine başlangıçta sevinecektir Nihan. Ama bilmediği bir şey vardır, Gülen onun bütün planlarını alt üst edecektir. Alkan, Gülenin kendine has, kimselere benzemeyen tavrından etkilenmiştir.

Nihan, Engin, Görkem ve Gülen, parçalanmış bir ailenin dört farklı üyesidir.
Hepsinin bu bölünmüşlükle ilgili yaraları, biriktirdikleri, hesapları, soruları vardır.
Ve tüm bu hesaplaşmalar iki aşkla su yüzüne çıkacaktır. Enginin Figene olan aşkı,
Kaanın Gülene olan beklenmedik ilgisi

Etiketler:
Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1095
favori
like
share