Tarık ve Diğerleri

Yapımcı: Salih Asan
Yönetmen: Gürsel Ateş
Oyuncular: Mehmet Püsküllü, Altay İzbırak, Zuhal Topal, İsmet Numanoğlu


Bir çocuk, etrafındakileri en fazla ne kadar çıldırtabilir?O’nun adı Tarık… Çok az çocuk onun kadar zeki; ama o her çocuk kadar çocuk... Zekiyim havalarına girmeyen; çocukla çocuk, büyükle yine çocuk olan bir çocuk… Masum olduğuna bakmayın! Şimdiye kadar neler yapmadı ki! Üstelik bundan sonra çok yakınımızda… Hayır, yanlış duymadınız! Bütün bir köyü harabeye çeviren, patlayıcı imal etmekten iki kez gözaltına alınan ve üç kişinin kalp; altı kişinin sinir krizi geçirmesine sebep olan masum yumurcak artık İstanbul’da... Köroğlu’nun silahsız, Battal Gazi’nin küçülmüş, Deli Dumrul’un durulmuş, Süpermen’in pelerinsiz, Örümcek Adam’ın hoplayıp zıplamayan hali, artık şehirde ve aramızda yaşıyor.


Saf bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası…Başrolünde küçük yıldız Mehmet Püsküllü’nün oynadığı Tarık ve Diğerleri, saf bir çocuğun gözünden büyüklerin komik dünyasını anlatıyor. Tarık, dışarıdan bakıldığında sessiz ve kendi halinde bir çocuktur. Olaylara ve kurallara çocuksu bir pencereden bakmaktadır. Büyükler için değişmez kabul edilen adet ve alışkanlıkları anlamakta ise oldukça zorlanmaktadır. Özetle Tarık, yaş itibariyle bizden daha naif, boy itibariyle bizden daha mütevazı ve ideoloji itibariyle bizden daha tarafsız bir yerden bakmaktadır hayata… Ama kötü bir niyeti yoktur. Kimin başına ne açtıysa, hep haylazlığından ve merakından açmıştır.


Yaptıklarıyla çevresindekileri çileden çıkaran Tarık, başlangıçta Enikli köyünde yaşamaktadır. Ama zekâsı ve fıtratı bir köye fazla geldiği için kendisinden pek hazzetmeyen muhtarın ısrarı, öğretmenin tavsiyesi ve annesinin rızasıyla İstanbul’a, devletin zeki çocuklar için açtığı özel okula gönderilir.


Ve burada devreye ‘diğerleri’ girer… Yani dedesi Numan, teyzesi Kehribar, eniştesi Cevahir ve öğretmeni Selçuk… İyi kalpli yumurcağı şimdi büyük şehirde; yeni akrabalar, yeni arkadaşlar ve birbirinden komik maceralar beklemektedir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1447
favori
like
share