Çubuklu Köyü Yahyalı - Çubuklu Köyü Hakkında

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği tam olarak bilinmemekte olup 1700-1730 yıllık olduğu tahmin edilmektedir... Tarihce kayserinin en eski koylerinden biri oldugu deniliyor koyde onemli seylerden bir kactanesi gala (bir dagin addi) ,toprak teppe zamaninda cok tarihi eser bulunmustur ve suan kayseri muzesindedir....galada cok büyük hazineler ida edilmek tedir.ama hic bir koy halkı eleyememektedir

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kayseri iline 90 km, Yahyalı ilçesine 18 km uzaklıktadır ve kapuzbasi selalesine 30km uzaktadir

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus :Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve madene dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Muhtar : Cemal Korucu

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Koyun camisi vardir ve 2008 yillinda ucuncu caminin temmeli atilmistir Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

köyde içme suyu şebekesi yoktur. olan şebeke sadece dağların arasından gelen kalsuyum ve karbonatca zengin kaynak sularıdır. yazları su sadece geceleri akar. belli yerlerde akar. devletin elini uzatmadığı nadir yerlerdendir. inanmayan araştırabilir.

Muhtarın Köy Halkından Suyu İdareli Kulllanın Ricası

[YOUTUBE]d349BpXsFi8[/YOUTUBE]

[FONT="Courier New"]Çubuklu köyü muhtarı - çubuklu köyü muhtarı cemal korucu - cemal korucu çubuklu muhtarı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1935
favori
like
share