Bilim adamları bilgisayarda 'sanal kainat' yarattılar ve zamanın kısa bir tarihini, kara delikleri, galaksi oluşumlarını yazdılar.

'Milenyum Simulasyonu' adı verilen çalışma türünün en büyüğü. Bilgisayarda 25 milyon megabayt yer kaplayan çalışma, kainatın 14 milyar yıllık yaratılış tarihini birkaç aya sığdırıyor ve çok daha eski zamanlardaki bilinemeyen olayları çözebilmenin yolunu da açıyor. Simülasyonun gerçekleştirildiği İngiltere'deki Durham Üniversitesi'nden Prof. Carlos Frenk, 'Kainatla ilgili tüm bilgilerimizle Avrupa'da bugüne kadar yapılmış en büyük bilgisayar programını yaptık' dedi. Prof. Frenk, sözlerini şöyle sürdürdü:

'DENEYLERE BAŞLIYORUZ'
'Bu bizim yaptığımız en büyük şey. Belki de bilgisayardaki en büyük fizik çalışması. İlk defa evrenin tamamına tıpatıp benzeyen bir kopyasını elde ettik. Artık evrenle ilgili deneylerimize başlayabiliriz. Şimdi yapacağımız şey, gerçek kainat hakkında sormak istediğimiz, ancak anlatacak yol bulamadığımız tüm soruları sormak. Gerçek evrende kara deliklerle ilgili ayrıntılı soru sormak zor oluyordu. Simulasyonda ise her şeyi sorabiliriz.'

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 439
favori
like
share
baslat16 Tarih: 03.09.2008 12:02
tskler bılgıler ıcın
canturk87 Tarih: 04.06.2005 15:29
Uzay bilimi için faydalı bir çalışma olmuş.
Paylaşım için sağol.
soniclojik Tarih: 03.06.2005 02:44
Paylaşım için Teşekkür Ederim Arkadaşım...