N. Abbas Sayar Hikâye Yarışması


1.Giriş :T.C. Yozgat Valiliği, Yozgat’lı şair, hikâye ve roman yazarı Abbas Sayar adına ulusal düzeyde hikâye yarışması düzenlemiştir.

2.Amaç :

Yarışmanın amacı; eserlerinde Yozgat’ın tarihi ve kültürel mirasını ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtarak, evrensel kültüre katkı sağlayan şair, hikâye ve roman yazarı Abbas Sayar’ı saygı ile yâd etmek, eserlerinde ortaya koyduğu insan ve doğa sevgisi, barış ve kardeşlik ideallerini yaşatmak, yaymak ve edebiyatımıza yeni eserler kazandırmaktır.

3.Koşullar :

a-Yarışma 18 yaşını doldurmuş, T.C. vatandaşı herkese açıktır. Yarışmaya bir(1) eserle katılacak olup, konu ve sayfa sınırlaması yoktur.

b-Yarışmaya katılacak eserler Türkçe ve Türk dili kurallarına uygun şekilde yazılmış olacak, T.C. Anayasası ve ilgili kanunlara aykırılık taşıyan konu ve ifadelere yer verilmeyecektir.

c-Yarışmaya katılacak hikayeler daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış olmalıdır.

d-Her yarışmacı, bilgisayarla yazılmış, altı nüsha eserini, hikaye metnini içeren disket veya CD ile birlikte şartnamede belirtilen iletişim adresine elden veya posta yoluyla gönderebilecektir.

e-Yarışmaya gönderilecek hikayenin bulunacağı zarfta veya hikayenin herhangi bir sayfasında yarışmacının adı, soyadı gibi kimlik bilgileri yer almayacaktır. Bunun yerine sadece rumuz yazılacaktır. Yarışmacı adı, soyadı, telefonu(cep, ev, iş), adresi ve e-mail bilgilerini ayrı bir zarfa koyarak, sadece rumuzunu yazıp, hikâyenin yer aldığı büyük zarfın içine koyacaktır.

f-Yarışmaya gönderilen eserlerden ödül alan ve yayımlanması uygun görülenlerin her türlü yayın hakları Yozgat Valiliğine aittir. Yarışma için teslim edilen hikâye metinleri yazarına iade edilmeyecektir.

g-Yarışmaya son katılım tarihi 15 Temmuz 2009′ dur.

4.Değerlendirme :

Yarışma sonucu 03 Ağustos 2009′da Yozgat Valiliği’nin [url]www.yozgat.gov.tr[/url] internet sitesinde yayınlanacak, dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesi konusunda tebligatta bulunulacaktır.

5.Ödüller :

Birincilik Ödülü : 3000TL
İkincilik Ödülü : 2000TL
Üçüncülük Ödülü : 1000TL

Ödüller 12 Ağustos 2009 tarihinde, Valilikçe düzenlenecek N. Abbas Sayar’ı anma törenlerinde takdim edilecektir.

6.Seçici Kurul :

Prof. Dr. Ahmet Güner SAYAR - Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi.
Prof. Dr. Nihat BOYDAŞ - Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi.
Beşir AYVAZOĞLU - Yazar
Bayram Bilge TOKEL - Sanatçı, yazar.
Ali AKBAŞ - Şair, yazar.
Burhanettin KAPUSUZOĞLU - Yazar.

7. Hikâyelerin Gönderileceği Adres :

T.C. Yozgat Valiliği
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Telefon: 0.354.2128296

Görevliler:

-Hikmet TANGÜCÜ
-Zehra ŞAHİN UYAR

Nail Abbas Sayar
(1923-1999)

21 Mart 1923′te Yozgat’ta doğdu. Liseyi (1941) Yozgat’ta bitirdi. 1923′te Yozgat’ta doğdu. Liseyi (1941) Yozgat’ta bitirdi. Okluk yüzünden üniversiteye gidemedi. 1945′te İstanbul’da evlendi. Türkoloji eğitimini yarıda bırakarak Yozgat’a döndü. 1947′de İstanbul’da on beş günde bir çıkardığı gazeteyi, matbaa kurarak Yozgat’ta yayınlamaya devam etti. Politikaya girdi, bir süre sonra politikanın çıkar kavgalarına ayak uyduramayarak 1957′de politikadan el etek çekti. Şiir yazmayı sürdürürken romana döndü. 1970′de Yılkı Atı romanıyla ismini duyurdu. Yılkı Atı: TRT Roman Başarı Ödülü’nü (1971), Çelo: TDK Ödülünü (1973), Can Şenliği: 1975 Madaralı Roman Ödülü’nü kazandı. Sekizi roman, altısı şiir olmak üzere, hikâye, deneme ve diğer türlerde kaleme alınmış toplam 14 eseri var. 12 Ağustos 1999′da vefat etti mezarı Yozgat’tadır.

Başlıca Eserleri : Yılkı Atı, Çelo, Can Şenliği, Yorganımı Sıkı Sar, Neco’ya Mektuplar, Anılarda Yumak Yumak, El Eli Yur, El de Yüzü, Noktalar,Dik Bayır, Yozgat Var Yozgatlı Yok, Tarla Başı Salkım Saçak, Boşluğa Takılan Ses, Gönül Sandalı, Sereserpe

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 300
favori
like
share