Intel, kablosuz enerji aktarımını sağlayan WREL'yi araştırma etkinliğinde tanıttı.


Intel, Research @Intel etkinliğinde kablosuz enerji aktarımını sağlayan "Wireless Resonant Energy Link - WREL" teknolojisini tanıttı.

Bir alıcı, bir de verici bobinden oluşan tanıtım kurulumunda alıcı bobininin ortasındaki ufak hoparlöre gelen hem enerji hem de ses yayını kablosuz olarak arkadaki büyük bobinden aktarılıyor.

WREL, isminden tahmin edilebileceği gibi alıcı ve verici bobinler arasında oluşan titreşimli ilişkiyi kullanarak enerji aktarımını sağlıyor. Bazı elektrikli diş fırçalarının ve yeni Palm Pre'nin şarj yöntemi de aynı şekilde kablo olmadan enerji aktarımı ile gerçekleşiyor.

Ama Intel geliştiricilerinin dikkat çektiği nokta kullanılan kablosuz şarj tekniklerinin 1mm gibi çok kısa bir mesafeden sonra etkisiz olması. Tanıtımdaki WREL kurulumu ise bir metre gibi bir mesafeden 2 Watt'lık hoparlörü çalıştıracak kadar güç aktarabiliyor. Söylenenlere göre Intel Seattle'daki laboratuarlarında iki metrelik bir mesafeden bir netbook'u çalıştırmaya yetecek 14-20 Watt'lık bir enerjinin aktarılmasını sağlamış.

Sistem, bobinlerden biri Faraday kafesi (içini bütün elektrik alanlardan koruyan bir metal iletkenler ağı) içinde olmadığı sürece çalışan sistem belirli bir mesafeye kadar aktarılan enerji düşmeden etkinliğini koruyabiliyor. Araya giren insanlar da bağlantıyı etkilemiyor.

WREL şu anda cep telefonları ve netbook'lar için biraz fazla büyük. Bunun da küçülüp günlük hayatımızın bir parçasını oluşturacağı kesin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 304
favori
like
share