Otistik Çocukların Beslenmesi - Otistik Çocuk İçin Diyet Listesi
OTİSTİK ÇOCUKLAR İÇİN DİYET LİSTESİ

Etler (yağsız olmayacak fazla pişirilmeyecek)
Kırmızı et (tercihen yemlenen değil otlayan hayvan eti) geleneksel sucuk kavurma pastırma vb serbest. Katkı maddelerinden dolayı salam-sosis yasak.
Sakatat: Çok yararlı. Fakathastalıklı olmamasına dikkat.
Beyaz et: Tercihen köy tavuğu ve diğer kümes hayvanları (köy tavuğu geç pişer)
Deniz ürünleri (Balık midye istakoz) (ağır aaaal zehirlenmesi nedeni ile yasak. Havuzda yetiştirilenlerde de toksinler mevcut olduğundan onlar da yasak.
Yüksek klorofil içerdiği için ağır aaaalleri bağlayan deniz börülcesi ve deniz yosunları (kolerella veya spirullina) serbest.
Yumurta: En Kaliteli protein kaynağıdır. Köy yumurtası tercih edilmeli. Günde 1-4 adet yenilebilir. Tercih sırasına göre 1. çiğ (enfeksiyon olmadığından eminseniz!) 2. rafadan 3. Lop 4. kızartma (mümkünse yenmemeli yenilecekse zeytinyağında ya da fındık yağında ya da tereyağında yapılmalı ve önce akı pişirilmeli sarısı ayrıca çiğ olarak eklenmeli)
Sebzeler ve yeşil yapraklılar: her çeşidi yenilebilir. Daha çok çiğ tüketilmeli. Koyu yeşil yapraklılar K vitamini kalsiyum ve magnezyumdan zengindir ve ayrıca omega-3 yağ asidi içerir. Doğal yetiştikleri için yabani otlar (ebegümeci kuzukulağı ısırgan otu semizotu labada vb) mükemmel. Semiz otu sebzeler içinde en önemli omega-3 kaynağıdır.
Patates kızartması kesinlikle yenmemelidir. Sebze yemeklerinin içine az miktarda patates konulabilir (yüksek şeker içeriği).
Sarımsak: Hücreleri paslanmaktan koruyan (antioksidan) en önemli yiyeceklerden biri. Kükürtlü bileşikler içerdiği için aynı zamanda ağır aaaal boşaltımına da yardımcı oluyor. Kükürtlü amino asitler otistiklerde genellikle düşük olmaktadır. Her gün en az iki diş yenilmeli. Sarımsağı ezin (yutmayın) ve en geç 1 saat içinde tüketin. Soğan de yüksek kükürt içeriği ile en az sarımsak kadar değerli.
Zeytin: Mümkün olduğunca tuzu çıkartılmalı. Sele zeytininin tuzu daha rahat çıkıyor. Daha çok yeşil zeytin tercih edilmeli.
Meyveler: Elma üzüm çilek gibi fenol içeren meyvalar fazla tüketilmemelidir. Kayısı üzüm muz gibi şeker içeriği yüksek meyveler de sınırlı yenmelidir. Az şekerli meyveler daha çok yenilebilir (tazesi tercih edilmeli). Meyve kurularının küflü olmamasına dikkat edilmelidir.
Süt ve süt ürünleri
İnek ve koyun sütü ve ürünleri (yoğurt peynir vb.) tüketilmemeli. Bu sütlerle yapılmış kefir ya da yoğurt suyu yenilebilir. Keçi sütü ve ürünleri serbesttir (yoğurt peynir kefir).
Süt niçin kemiklerimiz için iyi bir kalsiyum kaynağı değildir?
-Sütte kalsiyum yüksektir fakat kalsiyum/fosfor oranı 1:1 gibi yüksek olduğu için iyi emilmez
-Anne sütünde 2:1 olduğu için kalsiyum içeriği düşük bile (30 mg/100 mL) olsa emilimi mükemmeldir.
-Süt ve süt ürünlerindeki kalsiyum/magnezyum oranı yaklaşık 8:1 ile 12:1 arasında değişir.
-Normalde kalsiyum/magnezyum oranının 2:1’den fazla olmaması gerekir.
Baklagiller (Nohut fasulye mercimek bezelye börülce vb) haftada 2-3 kereden fazla yenmemeli (12 saatte bir suyu değiştirilmek üzere 48 saat suda bekletilmeli ve ağır ateşte (mümkünse güveçte) pişirilmeli.
Soya: Söylendiği gibi sağlıklı bir yiyecek değildir. Protein sindirimini ve bağırsaktan kalsiyum demir ve çinko emilimini azaltır. Tiroid hormonu senaaaini bozar. Erken ergenlik belirtileri kısırlık ve adet düzensizliklerine yol açabilir. Alerjilere neden olabilir. Otistikler kesinlikle soya tüketmemelidirler.
Kabuklu kuruyemişler (ceviz fındık fıstık ayçiçeği kabak çekirdeği badem vb). Zengin amino asit (tirozin triptofan fenilalanin vb) ve mineral (çinko selenyum magnezyum vb) içerir. Günde 1-2 avuç (25-50 gram kadar) oldukça yararlı. Çiğ ve az tuzlu olanı tercih edilmeli.
Yağlar: Yağ kısıtlaması vücut için zararlıdır. Sanılanın aksine yağı az dolayısıyla şekeri fazla yiyecekler insanları daha çok acıktırır ve daha çok şişmanlatır!
Margarin: Kesinlikle yasak!
Tohumlu sıvı yağlar (ay çiçek yağı pamuk yağı mısırözü yağı soya vb.): Kullanılmamalı ya da çok az kullanılmalı. Omega-6/omega-3 dengesini omega-6 lehine bozuyor. Sıcak presten çıkan bu yağların yıpratıcı özellikleri var.
Zeytinyağı: Mükemmel! Halis sızma olanlar tercih edilmeli
Riviera ikinci seçenektir.
Fındık yağı: Riviera gibi. Piyasadakilerin çoğu karışık! Halis olanları pahalı ve sızmadan daha iyi değil.
Tereyağı: Mükemmel! Mümkünse özgür otlayan hayvanların yağı(köy tereyağı). Piyasada sahtesi (margarin üzerine giydirilmiş) çok. Sahtesi dışarıda bırakıldığında geç erir bıçakta fazla leke bırakır.
Urfa yağı: Tereyağı gibi
Kuyruk ve iç yağı: Tereyağı gibi yararlı
Balıkyağı: Hayat iksiri! Büyük ölçüde omega-3 yağ asidi içeriyor. Bebeğinden hamilesinden gencine ve yaşlısına kadar herkes kullanmalı.Otistik çocuklarda omega-3 yağ asitleri (EPA+DEHA) oldukça düşüktürve günde 1500-3000 mg aktif balık yağı(EPA+DEHA) kullanmalıdırlar. Balıkyağı şişmanlatmaz. Yaz-kış kullanılabilir. Morina karaciğeri yağı D vitamini içerdiğinden yazın kullanılmamalı. Aksi halde D vitamini yüklenmemesi yapabilir.
Keten tohumu: Balık yağından sonra ikinci önemli omega-3 kaynağı. Önce hafifçe kavurun ve kahve değirmeninde öğüttükten sonra günde 2-3 tatlı kaşığı yemeklere yoğurda veya salatalara serpin. Omega-3 gücü balık yağının onda biri kadardır.
Kızartmalar: Vücut hücrelerini paslandırdığı için zararlı. İllaki yenilecekse tereyağı zeytinyağı veya fındık yağı ile yapılmalı. Kızartmaların zararlı etkilerini azaltmak istiyorsanız yanında sarımsaklı yoğurt ve yeşillik yiyin.
Tahıllar ve unlu gıdalar: Otistiklerin dörtte üçünde buğday proteini olan gluten ile ilgili morfin bileşikleri yüksektir. Bu nedenle gluten içeren buğday çavdar ve yulaf gibi tahıllar ve bunlardan yapılan mamuller (ekmek kek kurabiye bulgur makarna erişte şehriye tarhana un çorbaları) tüketilmemelidir. Mısır ve pirinç ve glutensiz undan yapılan mamuller serbesttir. Genetiği değiştirilmiş mısır yenmemelidir. Pirin glutensiz un ve mısır da aşırı tüketilmemelidir; hızlı emilen şeker miktarları yüksek olduğu için insülin direncini arttırırlar.

Çaylar: Hepsi çok yararlı.
Kahve-nestkahve: Yasak arada bir Türk kahvesi içilebilir.
Turşular: Oldukça yararlı. Probiyotiklerden zengindir. Betainden (DMG) zengin olduğu için pancar turşusu özellikle otistikler için çok faydalı. Tuzunu azaltın (turşu kurarken tuz yerine limon tuzu askorbik asit ya da sirke kullanın). Sirke (özellikle halis üzüm sirkesi) oldukça faydalı.
Tuz: Yiyeceklerin içinde doğal olarak bulunan tuz vücudumuzun ihtiyacını karşılar. Tencere yemekleri içine az miktarda tuz katılabilir.
Baharatlar: İçerdikleri vitamin mineraller ve antioksidanlar açısından oldukça yararlıdır. Küflü olmamasına dikkat edin.
Probiyotikler (faydalı mikroplar)
-Otistik çocukların çoğunda bağırsak florası bozulmuştur.
-Bu kişilerde patojen bakteriler (özellikle klostridyumlar) mantarlar (özellikle pamukçuk mantarı olan kandida) ve parazitler aşırı şekilde ürer. Bu patojen mikroorganizmalar yiyeceklerin sindirimini bozarlar ve çeşitli toksinlerin oluşmasına yol açarlar.
-Un ve şekerden fakir sebze meyve et ve yumurta gibi doğal gıdalardan zengin bir diyet bağırsak florasının koruyuculuğunu bozmaz.
-Fermantasyon ürünleri (turşu kefir peynir şarap boza sirke) bağırsak florasında bulunan probiyotikleri artırırlar.
Ekşimeyen market yoğurtlarında ve pastörize sütlerdeki probiyotikler büyük ölçüde tahrip olmuştur.
Şekerler
Rafine şekerler(çay şekeri früktoz vb) ve bunlarla yapılan yiyecekler (pasta bisküviler gofretler baklava revani kadayıf vb) büyük ölçüde azaltılmalıdır.
Çikolata: Bakır düzeyi yüksek olanlarda çikolata tüketimi azaltılmalıdır. Haftada bir kere orta boy sütsüz (bitter)ve kaliteli çikolata yenilebilir. Bakır düzeyi normal ya da düşük olanlar daha fazla çikolata tüketebilirler. Çikolatanın magnezyumdan zengin olması da en önemli olumlu özelliklerindendir.
Bal: Günde bir iki çay kaşığı yenilebilir. Alelade ballar her çeşit ve reçel aşırı şeker içerdiğinden yenilme-melidir. Piyasadaki balların en az %95’i doğal değildir. Meyvenin kendi şekeri ile yapılan pekmezler yenilebilir.
Tatlandırıcılar ve bunlarla yapılmış diyet ürünleri yenilmemelidir. Özellikle aspartam (Canderel ® Sanpa® Aspartil® Diyet-Tat® Nutra-tat® diyet kola şekersiz sakız birçok diyet yiyecek içinde bulunur) depresyon da dahil olmak üzere birçok yan etkilere yol açabilir.
Meşrubat: Her türlüsü yasak. Evde yapılan taze meyve suyu (posası ile birlikte) içilebilir. Meşrubat olarak ayran kefir boza şalgam suyu veya meyan kökü suyu için.

ÖZELLİKLE ÖNERILEN BESINLER (ANTIOKSIDANTLAR)
Mercimek kurufasulye nohut taze fasulye bezelye vb.
·Ceviz fındık fıstık badem vb. sert kabuklu meyveler
·Turunçgiller kayısı karadut kızılcık kiraz vişne kuş üzümü kırmızı ve kara üzüm diğer meyveler
·Lahanalar karnabahar ıspanak pazı turp ve pancar yaprakları şalgam hardal yaprağı nane maydanoz vb. yabani yenebilen otlar
·Sarımsak soğan pırasa
Su: İdrar koyu olmayacak kadar çok su içiniz. İçtiğiniz su aşırı soğuk olmasın. İlk seçenek çeşitli minerallerden zengin olan doğal kaynak sularıdır. Fakat bu sularda da ağır aaaaller bulunabilir. Çoğu kez olduğu gibi suyun içeriğinden emin değilseniz suyunuzu kaliteli bir filtreden geçirin. Eger bunlar olmuyorsa Aquafino Turkuaz
Yemekle birlikte su içmeyin çünkü bu su sindirim sıvılarını seyrelterek etkilerini azaltır. Yemekten yarım saat önce veya sonra su içebilirsiniz. Uykudan önce bir ya da iki bardak su içilmelidir.
Pişirme şekli
-Yemekler kendi suyunda ağır ağır pişirilmeli; geleneksel yöntemler (buğulama buharda pişirme) yanında turbo fırınlar da kullanılabilir. Böylece besin öğeleri fazla zarar görmez.
-Hızlı pişirme yöntemleri (mikrodalga gibi) besin kayıplarına yol açar; ayrıca kanserojen olabilirler.
-Dondurulmuş yiyecekleri fazla tüketmeyin.
-Konserve yiyecekleri ise mümkünse hiç yemeyin (ev konserveleri hariç).
-Sıcak yiyecekleri alüminyum folyoya sarmayınız.

Pişirme kapları-Daha çok toprak (güveç) cam ya da bakır kapları tercih edin.
-Emaye ve çelik tencere daha sonraki tercihlerdir.
-Teflon ve alüminyum kesinlikle kullanılmamalıdır.
Yemek yeme sıklığı: Diyet başlangıcında kan şekeri düşebileceği için daha sık yemeli. 1-2 hafta içinde insülininiz terbiye olur ve günde 3 öğün yemek (çocuklar için 4-5 öğün) yeterli olur. Lokmaları iyice çiğneyin! Sabah kahvaltılarını kuvvetli yapın; akşam yemeği hafif olsun. Yemek miktarlarını yaklaşık şöyle bölümleyin. Sabah 3) öğle2) akşam: (1) ya da Sabah (2) kuşluk (1). Öğle(1) ikindi (1) akşam1). 19.00-20.00’den sonra mümkünse yemek yemeyin Tok karnına uyumayın.
Diş temizliği:
-Her yemekten sonra mümkün değilse yatmadan önce dişinizi 2-3 dakika fırçalayınız ve macunu yutmayınız
-Çocuklarda yutmayacaklarından emin oluncaya kadar florlu diş macunu kullanmayınız.
-Sodyum florür toksik olduğu için çocuklara flor tableti takviye etmeyin. Florun otizm tablosuna yol açabileceği de saptanmıştır.
-Yiyecek ve içeceklerdeki flor (kalsiyum florür) doğal olup toksik değildir.
-Florun diş çürüklerini azaltmadığını gösteren çok sayıda araştırma vardır.
-Diş çürüklerinin en önemli nedeninin unlu ve şekerli gıdalar olduğunu unutmayın.
-Civa içerdiği için amalgam dolgu yaptırmayın.
-Yarı sert ve sert gıdaları yemenin çocuklardaki diş gelişimini olumlu yönde etkilediğini ve sıvı gıdaların ise sağlam diş gelişimini önlediğini unutmayın.
Hareket: Günde en az yarım saat hızlı yürüyüş yapılmalı ya da yavaş koşulmalı ve merdivenler çift çift çıkılmalı. Günde en az 3-5 dakika kültür fizik hareketleri yapılmalı. Yorgun düşüren hareketlerden kaçınılmalı. Egzersiz ağırlığı tedricen artırılmalı. Her gün yapabileceğiniz egzersizleri yapın. Derin temiz hava soluyarak hücrelerinizdeki oksijeni artırın. Hareket ve derin nefes alma beynin kanlanmasını ve fonksiyonlarını artırır.
Güneşlenme: D vitamini kemik hastalıklarına romatizmal hastalıklara kansere (deri kanseri dahil!) ve çeşitli müzmin hastalıklara karşı koruyucudur. Yazın mayo ile güneşlenirken başlangıçta güneşte fazla kalmayın (özellikle 11.00-13.00 arası). Dengeli şekilde yanın haşlanmayın!!.
Otistik çocuklarda kan D vitamini düzeyi (Normali: 40-100 ng/mL) genellikle düşüktür. Kan düzeyleri normale getirildikten sonra günde 2000 Ünite D vitamini kullanılmalıdır.

Uyku: Mümkünse 22.00’den önce yatın. 5 saatten az 9 saatten fazla uyumayın. İyi bir uyku için midenizin boş olması gerektiğini unutmayın
Cıva kaynakları
• Egzoz gazları
• Böcek ilaçları
• Amalgam diş dolguları
• İçme suları
• Keçe
• Kulak ve burun damlaları
• Bazı aşılar (karma hepatit grip)
• Kontakt lens solüsyonları
• Çamaşır yumuşatıcıları
• Deniz ürünleri
• Talk pudrası
• Kosmetikler (Mascara)
• Ahşap koruyucuları
• Yer cilaları ve parlatıcıları
Kurşun kaynakları
• Motorlu araçların yaydığı egzoz gazları
• Kurşun borularla evimize ulaştırılan sular
• Kalıcı rujlar
• Vinil okul çantaları
• Ders araçları
• Duvar boyaları
• Tekstil boyaları
• Oyuncaklar

Selenyum kaynakları
• Kabuklu kuru yemişler
• Et
• Yumurta
• Karaciğer

Epsom tuzu (magnezyum sülfat) banyosu
• Sülfatlar ağır aaaal temizliğine yardımcı olur bağışıkluk sistemini güçlendirir.
• Otistik çocukların çoğunda hem magnezyum hem de sülfatlar düşüktür.
• Magnezyum sülfat suya koyulduğunda magnezyum ve sülfata ayrışır.
• Her iki molekülde deriden emilir. Sülfatın etkisi 7-8 saat kadar sürer.
• Magnezyum sülfat tozunu kaynar suda iyice eritin.
• Küvetin içine dayanılabilecek kadar sıcak su koyun ve içine magnezyum sülfatlı suyu ilave edin.
• Başlangıçta yarım çay bardağı magnezyum sülfat tozu kullanın ve daha sonra tolere ettikçe 1-3 çay bardağına kadar çıkın.
• Yan etkiler: Huzursuzluk ve hiperaktivite olursa dozu azaltın. Banyo suyu yutulursa ishal yapar.
• Küvet içinde en az 20 dakika kalınmalıdır.
• Banyodan sonra isterseniz durulanmaya ve kurulanmayabilirsiniz.
• Magnezyum sülfat derinizde beyaz toz şeklinde kalır ve etkisi devam eder.

Hazırlayan: Prof. Dr. Ahmet Aydın

OTİSTİKLER İÇİN GLUTENSİZ-KAZEİNSİZ DİYET

YASAK BESiNLER
·Süt ve türevleri (yoğurt peynir vb.) içeren besinler. Keçi sütü ile yapılanlar yenilebilir.
·Soya fasulyesi buğday arpa. yulaf çavdar ve unlarından yapılmış ekmekler erişte makarna Şehriye tarhana un çorbaları (buğday arpa yulaf çavdar unları)
·Buğday unu ve kesilmiş yufkadan yapılan her türlü tatlı (baklava un ve irmik helvası kadayıf tulumba tatlısı vb.)
·Bayat ekmek içi konmuş köfteler ve bulgur konmuş kıymalı yemekler
·Bulgur konmuş sebze sarma ve dolmaları kurutulmuş meyveler
·Deniz ürünlerinin tamamı (Havuzda yetiştirilenler dahil). Deniz börülcesi kolerella ve spirullina kullanılabilir.
·Patates kızartması

·soya yağı ve margarin tüketmeyin Ayçiçek ve mısır yağını iyice azaltın

SERBEST BESINLER
Keçi sütü ve mamülleri (yoğurt)
·Tereyağı kaymak
·Kırmızı et kümes hayvanları geleneksel pastırma sucuk
·Yumurta
·Pirinç pilavı pirinç unu Glutensiz un ya da mısır unlarından yapılmış ekmekler kek çörek vb.
·Kurubaklagiller
·Pirinç ve sebze çorbaları (patates dahil) serbest olan tahıllardan yapılmış çorbalar (sade ve et sulu)
·Her türlü sebze ve meyve
·Pekmez bal reçel marmelat
·Hayvani yağlar zeytinyağı
·Kuruyemişler

ÖZELLİKLE ÖNERILEN BESINLER (ANTIOKSIDANTLAR)
Mercimek kurufasulye nohut taze fasulye bezelye vb.
·Ceviz fındık fıstık badem vb. sert kabuklu meyveler
·Turunçgiller kayısı karadut kızılcık kiraz vişne kuş üzümü kırmızı ve kara üzüm diğer meyveler
·Lahanalar karnabahar ıspanak pazı turp ve pancar yaprakları şalgam hardal yaprağı nane maydanoz vb. yabani yenebilen otlar
·Sarımsak soğan pırasa


Kaynakça: Prof.Dr. Ahmet Aydın

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3207
favori
like
share
digi Tarih: 07.08.2009 17:32
güzel paylaşım..