ABD'de bulunan yaklaşık 70 milyon yıllık bir dinozor kemiği fosilindeki doku, kuşların evriminin dinozorlardan başladığı tezini güçlendirdi.Science dergisinin haberine göre, ABD'nin Kuzey Carolina Üniversitesi paleontologlarından Mary Schweitzer liderliğindeki ekip, Montana'da çıkarılan Tyrannosaurus Rex fosilindeki uyluk kemiğinde bulunan yumuşak dokuyu incelemelerinin ardından kuşların evriminin dinozorlardan başladığı sonucuna vardı.

Benzer dokular
İlk kez bir dinozor fosilinde yumuşak doku bulunduğunu belirten Schweitzer, dokunun günümüzde koşucu kuşlar ailesindeki dişi kuşların kemiklerindeki dokuya çok benzediğini söyledi.

Yumurtlamaya hazırlanan bir dişi
Dokunun dişi kuşlarda yumurtlama döneminde ortaya çıktığını anlatan Schweitzer, bu nedenle kemik fosilinde dokusu bulunan dinozorun büyük ihtimalle yumurtlamaya hazırlanan bir dişi olduğunu kaydetti. Kalsiyum açısından zengin olan doku, yumurta kabuğunun oluşması için gerekli mineralleri içeriyor.

Schweitzer, doku sayesinde sadece dinozorun cinsiyetinin değil, dinozorların ve bugünkü kuşların üreme fizyolojisi arasındaki benzerliğin belirlendiğini söyledi. T-Rex'e ait fosiller geçen Mart ayında bulunmuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 696
favori
like
share
canturk87 Tarih: 04.06.2005 15:08
Bilgiler için sağol dostum.