Ahmet Piriştina anısına


23. Uluslararası İzmir Festivali’nin Ahmet Piriştina Anısına ithaf edilen konseri klasik müziğin büyük isimlerini Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde buluşturacak. 27 Haziran 2009 Cumartesi günü saat 21.30′da Yuri Bashmet- Moskova Solistleri ve Shlomo Mintz, unutulmaz Başkan Ahmet Piriştina anısına çalacaklar.

Viyola sanatçısı Yuri Bashmet uluslararası kabul ve otorite kazanmayı başarabilmiş az sayıdaki çağdaş müzisyenlerden biridir. Solist olarak çağımızın en önemli şefleriyle çalışmıştır. Şef olarak günümüzün en önemli senfoni orkestralarıyla birlikte çalışan ve çok değerli solistlere eşlik eden Bashmet, 1992′de Moskova Konservatuarı’nın en parlak öğrencilerini bir araya getirerek Moskova Solistleri’ni kurmuştur.

17 yıldır tüm dünyada alanının en iyisi olarak kabul gören Moskova Solistleri 2008 Grammy Ödülünü kazanarak, başarılarını taçlandırmıştır. Orkestranın repertuarı dünya klasiklerinin 175′den fazla başyapıtını yanısıra geçmişin ve günümüzün kompozitörlerinin ender icra edilen eserlerini içermektedir. ”Moskova Solistleri”nin programları güzel, çeşitli ve ilginç prömiyerlerle göze çarpar.

Yuri Bashmet ve Moskova Solistleri’ne 23. Uluslararası İzmir Festivali konserinde, artık bir ekol olarak kabul edilen “Altın Keman” Shlomo Mintz de katılmaktadır. Solist ve şef olarak son derece parlak bir kariyere sahip olan Mintz, eğitimci olarak da göz kamaştırıcı bir üne sahiptir ve onlarca öğrenci yetiştirmiştir.

Klasik Müzik alanında günümüzün en büyük isimlerini buluşturan konser VOB - Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın katkılarıyla gerçekleşmektedir. Konserin, 100, 60, 40 ve 20 TL olan biletleri Biletix gişelerinde satılmaktadır. 100 TL’lık özel bölüm dışında öğrenci, öğretmen, emekli ve 60 yaş üzeri izleyiciler için yüzde 50 indirim uygulanmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 300
favori
like
share