Zehra Şerifeken yağlıboya resim - Suat Şerifeken fotoğraf sergisi


“KAPI KAPI AYVALIK”
30 Haziran - 4 Temmuz 2009
Açılış kokteyli: 30 Haziran Salı, 18.00
Ayvalık Belediyesi Sanat Galerisi, Hal üstü, Ayvalık
Pazar hariç, her gün, 11.oo - 18.oo arası açık.

Zehra ŞERİFEKEN ve eşi Suat ŞERİFEKEN , “KAPI KAPI AYVALIK” RESİM ve FOTOĞRAF Sergisinde, nadide bir eserin tüm güzelliğine ve işçiliğine sahip Ayvalık kapılarının gün geçtikçe yok olduğunu, bu olayı görerek çok büyük üzüntü duyduklarını dile getiriyorlar. Bu değerleri gelecek nesillere aktarmayı çok arzu ettiklerini, Ayvalık evlerinin kapılarını yaşatmak, korumak ve korunma altına alınması adına bu projeyi gerçekleştirdiklerini anlatıyorlar.

1981′de resim yapmaya başlayan Zehra ŞERİFEKEN, Ayvalık Kültür Sanat Derneğinde, 2005- 06 yıllarında, Emel KARATEKE, sonra 2007′den beri Gülseren KAYALI ile AYKÜSAD Resim Atölyesinde çalışmalarına devam ediyor. “KAPI KAPI AYVALIK” konulu ilk kişisel sergisinde, tuval üzerine yapılmış 18 adet yağlıboya resimlerini sanatseverler ile paylaşıyor.

Zehra ŞERİFEKEN, 1923′de yaşanan Girit mübadelesi ile ailesi Ayvalık’a gelen bir kişi olarak, tüm çocukluğu, gençliği, bu mübadelede yaşanmış duygusal olayları ve doğduğu topraklardan koparılarak savrulmuş insanların hayalleri, hikayeleri ile dolu olarak ve ayrı bir kültürden gelen mübadillerin, doğdukları topraklardaki evlerini terk ederken, yeni evlerine yerleşirlerken çektikleri acıları, karmaşık düşünceleri onların ağzından dinleyerek ve onlarla birlikte yeniden yaşayarak büyüdüğünü söylüyor. Ayvalık sokaklarında gezerken, önünden geçtiği her kapıda durup düşünmeye, her bir kapı ile ilgili, o kapıya has hayaller kurduğunu, duygularını, coşkularını resimlerindeki kapılara gizlediğini, renklerin içine sakladığını, heyecan ile boyadığını, aralarına kısacık anılar yerleştirdiğini dile getiriyor.

Suat ŞERİFEKEN, Elektrik Yüksek Mühendisi olarak kamu ve özel sektörde birçok görevler üstlendikten sonra, tamamen Ayvalık’a yerleştiğini anlatıyor. 2001′den bu yana fotoğraf çektiğini, iki yıl boyunca Ankara’da AFSAD, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği kurslarına katıldığını, daha sonra AYKÜSAD, Ayvalık Kültür Sanat Derneği’nin fotoğraf gurubunda çalıştığını ve her yeni günde birçok yenilikler öğrendiğini ve uyguladığını dile getiriyor.
Böylece fotoğraf çekerek, karakalem ve pastel-resim yaparak çok renkli bir yaşam sürdürdüğünü söyleyen Suat ŞERİFEKEN, AYKÜSAD’daki tüm çalışmaların, sanatın çeşitli dallarında bilgisini çoğalttığını ve ilk olarak denemek, öğrenmek isteyen herkese sayısız imkanlar sunduğunu söylüyor. Bu cümleden olmak üzere AYKÜSAD’ın, İzmir ve İstanbul Karma Resim sergilerine, Ayvalık’ta düzenlenen karma fotoğraf sergilerine katılan ve KIYI dergisi temmuz ayı sayısında “AYIN FOTOĞRAFÇISI” olan Suat ŞERİFEKEN, Ayvalık’ta yaşamanın bir ayrıcalık olduğu söylemine katılıyor. Sanata olan ilgi ve sevgisinin, bu eşi-benzeri olmayan müze-şehir olan Ayvalık’ta, sanat ve sanatkarlar içinde yaşarken, geliştiğini dile getiriyor.

Suat ŞERİFEKEN’in 20 cıvarı fotoğraf ve eşi Zehra ŞERİFEKEN’in resimlerini sergilediği, “KAPI KAPI AYVALIK” Sergisinde, çok özel ve kendine has, hiç biri diğerine benzemeyen, bir dantel gibi işlenmiş, evde bulamadığınız zaman, “çiçek dili ile çiçekli mesaj bıraktığınız” Ayvalık kapılarını sanatseverler ile buluşturuyor. “KAPI KAPI AYVALIK” Sergisi, birlikte yapacakları ortak projelerden birincisi ve onların ilk kişisel sergileri…

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 565
favori
like
share