Gece gündüz duaları ne zamana kadar - sorularla islamiyet
Sual: Dinimizde mübarek gece ve gündüzler ne zaman başlar ne zaman biter? Mesela Cuma gecesi hangi gecedir? Cumayı cumartesine bağlayan gece mi, yoksa perşembeyi cumaya bağlayan gece mi? Gece ve gündüz okunacak dualar ne zamana kadar okunur?

CEVAP

Toplamı 24 saat olan gece ile gündüze bir gün denir.
Şer’i gündüz, imsak ile başlayan, akşam ezanına kadar olan zamandır. Oruç bu vakitte tutulur. Şer’i gece ise, akşam ezanından imsak vaktine kadar olan zamandır.

Mübarek geceye, kendinden sonra gelen günün ismi verilir. Önceki günü öğle namazı vaktinden, o gecenin fecrine kadar olan zamandır. Mesela Cuma gecesi, Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gecedir. Perşembe günü öğleden sonra artık Cuma gecesi sayılır. Yalnız, Arefe ve üç kurban günlerinin geceleri farklıdır. Bu dört gece, bu günleri takip eden gecelerdir.

Sabah akşam iman duası okunmalı deniyor. Burada sabah ne demektir? Ne zaman başlar ne zamana kadar okunabilir? Sabah duası gece yarısında okumaya başlanır, öğle ezanına kadar okunabilir. Akşam duası ise, öğleden sonra başlar, gece yarısına kadar okunabilir.

Gece okunması gereken dualar, unutulursa veya bir iş sebebiyle okunamazsa, eğer o gün öğleye kadar okunabilirse, zamanında okunmuş gibi sevaba kavuşulur.

Sual: Devamlı gece okuduğum tesbihleri unuttuğum zamanlar oluyor. Ertesi gün okunabilir mi?

CEVAP

Akşam veya gece okumayı unuttuğunuz tesbihleri, duaları ertesi gün okuyabilirsiniz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Her zaman okuduğu dua veya tesbihi, ihmal edip okumadan yatan, sabah namazından öğleye kadar olan vakit içinde okursa, gece okumuş gibi sevaba kavuşur.) [Müslim]

Gün, gündüz ve gece

Sual: Dinimize göre gündüz ve gece ne zaman başlayıp biter?

CEVAP

Gündüz, imsak vaktinde başlar, akşam vaktinde biter. Akşamdan imsak vaktine kadar olan zamana da, gece denir. Gündüz ile gecenin toplamına ise, gün denir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1250
favori
like
share