Evet arkadaşlar, bu yazıda Güzel kalite ve sesde aynı zamanda minumum boyutta bir video nasıl çekilir bunu anlatıcam.

Video çekmek zahmetli bir iştir. Hele hele sesliyse vay halinize, takıldığınızda, bir yeri unuttuğunuzda vs. başa kaç kere başa almak zorunda kalıyorsunuz : ) Neyse uzatmadan giriyorum

Video çekmek için çeşitli programlar mevcut. Bunların en kalitelisi şu anda bence, Camtasia Studio ( Hangisi daha kaliteli tartışmasına girmeyin. Veya şu, şu ... programlarda var demeyin aşağıda. Ben burda Camtasia yı anlatıyorum. )

Öncelikle Camtasia yı indirmek için Link veriyorum. Alın size 2 Link

Link 1 ;
Camtasia Studio Download - İndir > Gezginler

Link 2 ;
Download Camtasia Studio 30-Day Trial

Camtasia nın son 2 versiyonu kullanılıyor şuanda. Bunlar Camtasia studio 3 ve 4. Hangisi daha iyi diye BANA sorcaksanız 3 derim. Milletin ne dediğini bilmem. Neden 3 ? Çünkü 4 e göre daha hızlı renderliyor ve kasmıyor.


Programı kurup çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bi pencere açılacak.


Yukardaki seçenekler geliyor. Burada ekranın hangi bölümünü çekeceğimizi belirliyoruz. İSter kendi elimizle çizeriz. ister tam ekran yaparız. istersek belili kalıp halinde olan yerleri çekeriz. En üstteki seçeneği işaretleyip İleri diyoruz. Bir pencere daha gelecek karşımıza. Select Region Butonuna basıp istediğimiz yeri seçebiliriz.

Tekrar ileri diyoruz. Karşımıza bi ekran daha gelecek. Ses kaydetsinmi etmesinmi ekranı. En üstteki Record Audio yu işaretleyip İleri diyoruz. Bidaha ileri diyoruz. Ve SON : ) Record penceremiz karşımızda artık.


Kırmızı yuvarlak butona bastığımızda kayıta başlayacaktır. Kayda ara vermek istediğimizde f9 a verip soluklanabiliriz. Tamamen bitirceğimiz zaman f10 a basıyoruz.
F10 a bastığınızda çektiğiniz görüntüleri oynatmaya başlayacaktır. Aşağıda Save ve Cancel Butonları var. Kaydedeceksiniz Save butonuna basıp biryere kaydedin. Kaydettikten sonra size bir pencere gelecek.


Burda Çektiğiniz görüntü üzerinde editleme yapacakmısınız diyor. Evet diyoruz ve çektiğimz görüntü Camtasia Programına geliyor. İsterseniz aşağıda Timeline da istediğiniz bölümleri kesebilirsiniz falan filan.

Her neyse gelelim şimdi Bunu Video formatına dönüştürmeye.

File / Produce Video As... a tıklıyoruz. Next diyoruz ve Aşağıdaki ekran gelecekBurda istediğimiz uzantıda seçebiliriz. Boyutu en düşük olan Swf dir. Ama bazen swf işimize yaramıyor. Ben hep wmv yapıyorum ve ileri diyorum. Karşımıza aşağıdaki pencere geldi .Oradaki comboboxdan kalite ve ses ayarlarını duşurebiliriz istiyorsak, veya artırabiliriz. Size kalmış. Ben o ayarlara dokunmuyorum. İleri, ileri, ileri ve son diyorum. Artık videomuz renderlenmeye başlıyor ve wmv dosyasını bizim belirttiğimiz yere kaydediyor. ( ileri, ileri, son dediğim yerde o ayarlar var. kaydetme yeri falan )

Artık videomuz hazır. Bu şekilde 10 dk lık video 9 mb , 40 dklık video 38,45 mb arası değişebiliyor. Bunu biraz daha düşürelimmi arkadaşlar : )

Windows media kodlayıcısını biliyorsunuzdur.

Bu videoyu Windows media kodlayıcısında Dosya donuşture tıklıyoruz. ve kaynak bölümünde videomuzu seçiyoruz. Çıkış dosyası bölümünüde yenisinin nereye kaydedileceğini belirtiyoruz.

İleri diyoruz ve bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Web sunucusu aşamalı karşıdan yüklemeyi seçiyouz ileri diyoruz.
Yeni bir aşama geliyor. Video bölümünde Ekran yakalamayı seçiyoruz. Ses bölümünde FM kalitesinde ses i seçiyoruz. Bit Hızınıda 373 Kb/sn seçiyoruz ,İleri son deyip videomuzu bir kez daha donuşturmuş oluyoruz. Bu donuşturme işlemi Boyutu yarı yarıya duşuruyor hemen hemen. Ve internet üzerinden aşamalı karşıdan yüklemeli olarak yapıyor.

ww.KariyerVide.com daki videoların boyutlarının düşük olmasının ve takılmadan izlenmesinin sırrı burda.

Umarım faydalı olmuşumdur.
İyi çekimler. ;)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4301
favori
like
share
süslar Tarih: 23.02.2012 21:27
wallaha ben bu pc işlerinden pek anlamam hele hele de angilizce yazılı prgramlardan çakmam walla yalan yok ben yapamadım boşver ya (
emrecal1skan Tarih: 17.06.2011 14:50
TeşekkrLer
mitefe27 Tarih: 17.03.2011 13:01
saol kardeş 1
yaprakcafe Tarih: 27.02.2011 16:30
hocam resimler gözkmuyor..
asas1313 Tarih: 09.02.2011 17:53
http://mertbahri.dolo.tk sitemdir beklerim
asas1313 Tarih: 09.02.2011 17:52
ya hypercamı indirin ekranı fulleyin sonra oyna girin çekin istediğiniz zamanda durdurun bu kadar basit bu yorucu işlere gerek yok ama güzel paylaşıım saol
mokarmen20 Tarih: 22.12.2010 17:43
cok guzel olmus ellerine sağlık bro
AkarKakar Tarih: 04.09.2010 14:50
eyw kardeşim ellerine sağlık
kakaka132 Tarih: 26.08.2010 02:31
Pvp de oLsun, Usko da oLsun, Hepsinde çekermi bu program ?

Paylaşım için teşekkürler