YabanCı OkuLLar Sınavı SonuçLarıSınav Yürütme Başkanlığı`ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul, İzmir ve Tarsus`taki 14 özel yabancı okula girmek için başvuruda bulunan 18 bin 512 adaydan, 18 bin 55`inin 31 Mayısta yapılan Özel Yabancı Okullar Sınavı`na katıldığı hatırlatıldı.

Sınav sorularının yüzde 90`ının Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ve sosyal bilgiler derslerini içerdiği, soruların yüzde 70`inin 8`inci, yüzde 30`unun ise 7. sınıfların öğretim programlarını kapsadığı bilgisine yer verilen açıklamada, sınav sorularının yüzde 10`luk diliminin ise dil öğrenme yeteneğini ölçen sorulardan oluştuğu kaydedildi.

18 bin 512 adaydan 457`sinin çeşitli nedenlerle sınava giremediği belirtilen açıklamada, özel yabancı okullar için başvuran adayların sınav sonuçlarının binlik sisteme göre Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü`nce hesaplandığı, adayların sınav sonuçlarını bakanlığın "www.meb.gov.tr" adresinden kimlik numaralarıyla bugünden itibaren öğrenebileceği, zira adaylara sınav sonuç belgesinin gönderilmeyeceği bildirildi.

Özel okullara girmek isteyen öğrencilerin 26 Haziran–15 Temmuz tarihleri arasında [url]www.meb.gov.tr[/url] adresinden tercih işlemlerini gerçekleştireceği kaydedilen açıklamada, adayların en fazla 8 tercihte bulunabileceği ifade edildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 490
favori
like
share