BİLGİSAYAR ALANININ DAHİ ÇOCUĞU, BİLL GATES'İN BİR MEZUNİYET TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMASININ METNİDİR.

BİLL GATES'İN GENÇLERE ÖĞÜTLERİ;

KURAL 1. HAYAT ADİL DEĞİLDİR, BU FİKRE NE KADAR ÇABUK ALIŞIRSANIZ, O KADAR İYİ OLUR.

KURAL 2. SİZİN KENDİNİZİ NASIL DEĞERLENDİRDİĞİNİZ ASLINDA KİMSENİN UMRUNDA DEĞİLDİR. İNSANLAR ÖNCE SİZİN BİR ŞEYLER YAPMANIZI BEKLERLER, ANCAK BUNDAN SONRA KENDİNİZİ DİLEDİĞİNİZ KADAR İYİ HİSSEDEBİLİR, VEYA GURUR DUYABİLİRSİNİZ.

KURAL 3. OKULDAN MEZUN OLUR OLMAZ KIRK MİLYON DOLARLIKBİR İŞ BULAMAYACAKSINIZ.VE TERLEYEREK HAK ETMEDEN DE TELEFONLU ARABAYA BİR BAŞKAN YARDIMCISI KESİNLİKLE OLAMAYACAKSINIZ.

KURAL 4. HOCALARINIZDAN YAKINIYORSUNUZ; BİR PATRONUNUZ OLDUĞUNDA NELER SÖYLEYECEĞİNİZİ ÇOK MERAK EDİYORM DOĞRUSU.

KURAL 5. KÖFTECİDE ÇALIŞMAK GURUNUZA DOKUNMSIN. BAZILARINIZIN BÜYÜKBABALARI DA ATEŞTE KÖFTE KIZARTTILAR AMA ONLAR BUNU İLERYE DÖNÜK BİR "FIRSAT" OLARAK DEĞERLENDİRDİLER.

KURAL 6. BİR HATA YAPINCA SUÇU HEMEN ANNE VE BABALARINIZA YÜKLEYİP MIZIRDANMAYIN. HATALARINIZDAN BİRŞEYLER ÖĞRENMEYE BAKIN.

KURAL 7. SİZ DOĞMADAN ÖNCE ANNE BABALARINIZ HİÇ DE BUGÜNKÜ GİBİ İNSANLAR DEĞİLLERDİ. ONLAR, SİZİN EĞİTİM VE DİĞER GİDERLERİNİZİ ÖDEMEK İÇİN SÜREKLİ ÇALIŞTIKLARI; EVDE SİZİN GİYSİLERİNİZİ YIKAYIP ÜTÜLEDİKLERİ, YEMEĞİNİZİ PİŞİRDİKLERİ VE SİZİN HER KONUDA AHKAM KESMENİZİ DİNLEDİKLERİ İÇİN BU HALE GELDİLER. O NEDENLE YAĞMUR ORMANLARINI KURTARMAK İÇİN YAPILAN TOPLANTIYA GİTMEDEN, AİLENİZE BİR İYİLİK YAPIN VE ÖNCE ODANIZDAKİ KENDİ DAĞINTINIZI TOPLAYIN.

KURAL 8. OKULUNUZDA SINIFTA KALDIRILMIŞ OLABİLİR AMA HAYATTA BU BÖYLE DEĞİLDİR. BAZI OKULLARDA ARTIK KIRIK NOT VERİLMEDİĞİNİ; SİZLERE, DOĞRU YANITI VERENE DEK SINAVA GİRME HAKKI TANINDIĞINI DUYDUM. İŞTE BU YÖNETİMİN GERÇEK YAŞAMLA YAKINDAN UZAKTAN İLGİSİ YOKTUR.BİLESİNİZ.

KURAL 9. HAYAT SÖMESTRLARA BÖLÜNMÜŞ DEĞİLDİR. AYRICA YAZ TATİLİ VE SİZİN RUHSAL SORUNLARINIZLA İLGİLENECEK REHBER ÖĞRETMENLER DE YOKTUR. BU GİBİ SORUNLARINIZI İŞ SAATLERİ DIŞINDA KENDİNİZİN ÇÖZÜMLEMESİ GEREKMEKTEDİR.

KURAL 10. TELEVİZYONUN GERÇEK HAYATLA İLGİSİ YOKTUR. GERÇEK İNSANLAR CAFE'LERDE OTURUP, ÇENE ÇALMAK YERİNE İŞLERİNE GİDERLER.

KURAL 11. SEVİMİSİZ KİŞİLERE İYİ DAVRANIN. BÜYÜK BİR OLASILIKLA ONLARDAN BİRİ YARIN PATRONUNUZ OLACAKTIR."

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1984
favori
like
share
wolverine Tarih: 10.07.2009 21:29
bencede çok güzel ifade etmiş.
anjelikk Tarih: 10.07.2009 21:02
KURAL 7. SİZ DOĞMADAN ÖNCE ANNE BABALARINIZ HİÇ DE BUGÜNKÜ GİBİ İNSANLAR DEĞİLLERDİ. ONLAR, SİZİN EĞİTİM VE DİĞER GİDERLERİNİZİ ÖDEMEK İÇİN SÜREKLİ ÇALIŞTIKLARI; EVDE SİZİN GİYSİLERİNİZİ YIKAYIP ÜTÜLEDİKLERİ, YEMEĞİNİZİ PİŞİRDİKLERİ VE SİZİN HER KONUDA AHKAM KESMENİZİ DİNLEDİKLERİ İÇİN BU HALE GELDİLER. O NEDENLE YAĞMUR ORMANLARINI KURTARMAK İÇİN YAPILAN TOPLANTIYA GİTMEDEN, AİLENİZE BİR İYİLİK YAPIN VE ÖNCE ODANIZDAKİ KENDİ DAĞINTINIZI TOPLAYIN. ne kadar güzel ifade etmiş.