Sadık Albayrak - Sadık Albayrak Kimdir - Sadık Albayrak Biyografi - Sadık Albayrak Hakkında - Sadık Albayrak Resimleri
Trabzona bağlı Of Kazasının Yenice Köyünde, 15 Şubat 1942 de ulema bir ailenin en büyük oğlu olarak dünyaya geldi. Dini bilgileri ve Kuranı köyündeki cami imamından öğrendi. Hafızlığa köyünde babasından başlamış, daha sonra yarıda bırakıp babasının Trabzonda açtığı manifatura dükkanı hasebiyle, ilkokulu naklen geldiği Cudibey İlkokulunda bitirdi:1954. Yeni açılan İmam Hatip Okuluna kaydolup, yedi yılda bitirip, 1962 de imtihanla İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne girdi. Bu yüksek okulu, nehari (gündüzlü) bitirip, 1966 da mezun oldu.Öğrenciliği sırasında, 1964 de İstanbul Sultanahmet Camii kürsü vaizliğine tayinle, askere gittiği 1967 ortalarına kadar, Beyazıt, Şehzadebaşı, Fatih gibi İstanbulun Selatin Camilerinde irşad vazifelerinde bulundu.

Yine öğrenciliği sırasında, 1964-1967 arasında Yeşilay (IOGT)ın gençlik başkanlığını yürüttü, okullar arasındaki münazara yarışmalarının düzenleyicisi ve yöneticisi oldu.

Yüksek İslam Enstitüsü öğrenci derneği üyeliği ile beraber Mezunlar derneği başkanlığını da bir müddet yürüttü. Bu arada İslam Medeniyeti Vakfı nın kurucusu oldu. 1970 den itibaren, İstanbul Müftülüğüne bağlı Şeriyye Sicilleri Arşivinde sekiz yıl uzman olarak çalıştı. Bu arşivdeki çalışmaları ile ortaya koyduğu eserlerin temel dinamiği orijinal belgelere dayanmış olmalarıdır.

70li yıllarda Bab-ı Alide Sabah, Yol, Ufuk, Yeni İstiklal, Sebil, vb. gazete ve dergilerinde yazıları çıktı, 1977 Martında çıkmaya başlayan Yeni Devir gazetesinde sürekli Mizan başlığı altında günlük yazmaya başladı. Günlük yazıları ve eserleri, memurin kanununa aykırı görülerek, memuriyetine 1978 de son verildi.

Haziran 1977 de Türkiye de baş gösteren erken seçim üzerine, MSP den Trabzon Milletvekili adayı olup, siyasete bulaştı.

İlk olarak, 1977 de İskilipli Atıf Efendi nin bir eserinden ötürü, merhum Necip Fazılla beraber, İstanbul Toplu Basın Mahkemesinde yargılandı. 1981 de ise bir eserinden dolayı mahkum oldu ve dokuz ay kadar Silivri kapalı cezaevinde yattı:1982-83.

1981 de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Son Devir Osmanlı Uleması eserinden dolayı birincilik ödülüne layık görüldü.

1979 dan itibaren Milli Gazetede Mizan köşesindeki yazılarına devamla, bir iki yıl istinası ile, bugüne kadar sürekli olarak yazarlık ve bir müddet de danışmanlık yaptı. Gazetedeki yazılarından ötürü, 12 Eylül sonrasında aralıksız Sıkıyönetim, DGM ve Ağır Cezalarda hakim önüne çıktı.

1989 yılı Aralık ayına kadar, on iki yıl adliye kapılarında dolaşıp durdu, bunun dışında da sürekli konferans, sohbetler ile arşiv ve kütüphanelerimizi dolaşarak eserlerine malzeme aradı.

1991 ve 1995 seçimlerinde RP, 1999 seçimlerinde FP den İstanbul milletvekili adayı oldu. Fakat 1999 seçimlerinde tabanın sesinin listelerde gerekli yansımayı bulmamasına bir tepki olarak adaylıktan çekildiğini açıkladı.

1996 da İstanbul Büyükşehir Belediyesinde kültür danışmalığına başladı, bu arada da gazetedeki yazılarına devam etti.

Sadık Albayrak evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

Sömürüye Karşı İslâm (1971), Türkiye'de Din Kavgası (1973), Budin Kanunnâmesi ve Osmanlı Toprak Meselesi (1974), Son Devrin İslâm Akademisi (1974) Şeriattan Laikliğe (1977), Devrimin Çakıl Taşları (1978), Son Devir Osmanlı Uleması (1980-81), Rahmet ve Savaş Peygamberi (1981), Cezaevi Notları (1984), Taşlaşma-Çağdaşlaşma (1987), 31 Mart Gerici Bir Hareket mi? (1987), Meşrutiyet İslâmcılığı ve Siyonizm (1989), Cumhuriyete Doğru-Hilafetin Sonu (1989), Türkiye'de İslâmcılığın Doğuşu (1989), Devrimler ve Gerici Tepkiler (1990), Tek Parti Dönemi ve Batıcılık (1990), Türk Siyasî Hayatında MSP Olayı
(1990), MSP Davası ve 12 Eylül (1990), Çağdaş Devrim Yobazları (1990), İslâm Dünyası Nereye Gidiyor? (1991), Meşihat-Şeriat-Tarikat Kavgası (1994).Sadık Albayrakla Yapılan Bir SöyleşiAlbayrak - Başbakan Rekabeti

Koyu bir Trabzonspor taraftarı olan Gazeteci yazar Sadık Albayrak dünürü Fenerbahçeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aralarındaki Trabzonspor - Fenerbahçe rekabetiyle ilgili konuştu.

Sadık Albayrak başbakanla aralarındaki Fenerbahçe Trabzonspor rekabetini şöyle değerlendirdi. “Evet eskilerden beri olur bu tartışma. Mesela bir defasında kendisiyle Kocaeli -Trabzonspor maçına gitmiştik Trabzonspor yenilince kendisi bana bayağı gülmüş takılmıştı.”

Albayrak “Evet böyle tatlı atışmalar oluyor karşılıklı. Ben Trabzonsporluyum çocuklarımı da Trabzonsporlu yaptım. Niye yaptım biliyor musunuz çocuklarım bir çok konuyla olduğu gibi futbolla da ilgileniyorlar ve bulundukları bölgede asimile olmamaları lazım. Bir kimlikleri olmalı. Ben Trabzonluyum 50 yıl önce Trabzon'dan geldim ama hala köylüyüm. Biri ben Kadıköylüyüm diyorsa bende Yenicik köylüyüm. İlkokulu Trabzon'da okudum. Oranın sokaklarında uzun sokakta yürüdüm hani başbakan diyor ya "Beraber yürüdük biz bu yollarda". Ben uzun sokakta kavak meydanında yürüdüm delikanlıyken. Çocuklarımı da küçükken Trabzon'a Trabzonspor'un maçlarına götürdüm. Omuzlarımda taşıyordum maça giderken onları niye çünkü bizde iki şey vardır kutsal olan cami ve futbol hacımız hocamız camiye de gider maça da. O yüzden karışmayın camimize de futbolumuza da deriz.” Şeklinde konuştu

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1194
favori
like
share