Dağ Muşmulası - Lat. CotoneasterDağ muşmulası (Lat. Cotoneaster), yaz kış yeşil kalan yer örtücü çalılardan bir bitkidir.
Küçük ama çok sayıda yaprakları vardır. Yapraklarının üst yüzü koyu yeşil, alt kısmı grimsi yeşil ve tüylüdür. Mayıs-haziran aylarında beyaz ya da pembe renk açan çiçekleri tek ya da şemsiyemsi salkım biçimde olur. Kırmızı meyveleri vardır. Soğuğa çok dayanıklıdır. Çin'in orta kısımlarında doğal olarak yetişir.

Türleri: Cotoneaster franchetti, C. salicifolius(söğüt yapraklı dağ muşmulası), C. microphyllus (küçük yapraklı dağ muşmulası)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 829
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 18.12.2011 13:34
Dağ Muşmulası Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Dağ Muşmulası Hakkında - Dağ Muşmulası Faydaları - Dağ Muşmulası Yetiştiriciliği

(Cotoneaster spp)
Gülgiller familyasındandır.

metre boylarında almaşık dizilişli eliptik yaprakları pembe yada beyaz küçük çiçekleri olan bir ağaçcıktır.Çiçekler beş çanak , beş taçyapraktan oluşur ve çoğunlukla kümeler halinde açar.6-8 mm uzunluktaki küremsi kırmızı meyveleri bir çoğu bir arada göterişli bir görüntü oluşturur ve sonbaharda kış sonuna kadar dallarda kalır.Meyvelerin içinde 2-5 adet çekirdek bulunur.

Güneşi seven bitki ülkemizde yaygınlıkla yetişir ve genellikle parklarda bahçelerde süs bitkisi olarak değerlendirilir.Pek çok türü vardır

Cotoneaster türlerinin meyveleri iştah açıcı , balgam söktürücü ve sindirim kolaylaştırıcı etkiler gösterir.