Porselen - Porselenin kullanımı - sofrada porselen tabaklar

Zarafetin ve şıklığın temsilcisi porselen tabaklar yine sofralardaki yerini aldı. Yeni koleksiyonların en sevdiği renk, asaletin rengi olan beyaz.

Porselen Sofralara Geri Döndü!
Porselen sözcüğü, Latince istiridye anlamına gelen “Porsella” kelimesinden türemiş. Porseleni, Avrupa’ya Portekizli tüccarlar tanıtmış. Porselen, sağlıklı bir ürün çünkü beyazlığını boyalardan değil, üretildiği doğal kaynaklı hammaddelerden alıyor.
Günümüzde porselenler, ev ve otel grubu olmak üzere, iki tipte üretiliyor. Ev tipi olanlar, gün ışığına tutulduğunda ışığı geçirir. Otel için üretilenler ise, daha kalındır. Ancak bir lambaya tutulduklarından ışığı geçirdikleri görülebilir.
İçerdikleri hammadde oranlarına ve sıcaklık derecelerine göre de, sert ve yumuşak olarak ikiye ayrılırlar. Sert porselenlerin en önemli özelliği, bünyesinde yer alan yüksek kaolen oraı ve 1400 derce gibi yüksek sıcaklıkta oluşan feldispat sırrı. Bu sır yüzey sertliği ve dayanıklılık yaratıyor. Yumuşak porselenin kaolen oranı az, sır oluşum sıcaklık oranı da daha düşük oluyor. Bu yüzden, sert porselene oranla, darbeye karşı dayanıklılığı daha azdır.
Porselen kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Porselenlerin, fırınların ısıtıcı bölümleri ve mikrodalgalarda ısıtılmalarında bir sorun yok. Ancak çıplak ateşle direkt temas ettirmek, çok etkisi yaratıp, kırılmalarına sebep oluyor. Bu nedenle, porselenlerin asla ateş üstüne konulmaması gerekiyor.
Derin dondurucularda da güvenle kullanılabilen porselen, soğuktan çıktıktan hemen sonra fırına koyulmamalı. Ani ısı değişimleri de çatlama ve kırılmalara yol açıyor. Bu yüzden, oda sıcaklığına gelmeden, ısı ile temas etmemesi gerekiyor. Porseleninizi kireçli suyu olan bir bölgede kullanıyorsanız, zamanla beyaz lekeler oluşabilir. Bu tür lekeleri sirke ile silerek çıkartabilirsiniz. Metal çatal ve bıçaklar, porselen yüzeylerde iz bırakır. Bu izlerin oluşması son derece doğaldır ve porselene zarar vermez. Çay ve kahve lekelerini ise, porselen temizleme tozu veya diş temizleme tozu ile çıkarabilirsiniz.
Porselenlerinizi elde yıkıyorsanız, yıkama kabının bakır veya alüminyum olmamasına dikkat ediniz. Yıkama esnasında, porselenlerin yanında tava, tencere, çatal gibi porselen dışı eşyalar bulundurmayın. Sert temizlik maddeleri ve tel ile ovmak zarar vericidir. Likit veya krem temizlik deterjanları kullanmalısınız. Kuruladığınız porselenleri dolaba kaldırırken, çok adette üst üste ve iç içe yerleştirmeyin. Tabakları üst üste koyarken, aralarına ince bir tabaka kağıt koymakta yarar var. Aksi takdirde, tabağın altındaki sırsız kenar hamur, sertliğinden dolayı, sır ve altın dekorları zedeleyebilir. Porseleninizin desenlerinde altın varsa, elde yıkamanız daha sağlıklı olur. Makinede yıkama sırasında şiddetli su vuruşları, hassas altınlara zarar verebilir.
Sofralarınızı porselen takımlarla şıklaştırırken, yine bu yılın gözdesi olan cam ile birlikte kullanabilirsiniz. Son moda olan renkli ve sırlı cam düz tabakları, porselen takımınızın desenin rengine uygun seçerseniz, birlikte muhteşem bir görüntü oluşturacaklardır. Taban renginde her zaman beyaz porselen gözdedir. Onun asil duruşu, özenli ve muhteşem görünen masalar hazırlamanızda yardımcı olacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 331
favori
like
share