[FONT="Arial Narrow"]Çocuğa Nasıl Ayakkabı Almalı?

Amerikan Pediatri (Ayak Sağlığında Uzman Doktorlar) Derneğine göre, bebeklerin çıplak ayak veya çorapla dolaşmasına izin vermek, ayaklarının doğal gelişimini ve ayak parmaklarının kavrama yeteneğini güçlendirmelerine yardımcı oluyor.

Bebeğinizin gelişimiyle birlikte, ayak kemik yapısı da büyür ve bu gelişim geç ergenlik dönemine kadar sürer. Ayak kemiklerinin, doğal şekilde gelişebilmesi için, her gelişme safhasına uygun şekilde tasarlanmış ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Çocuğunuzun, sağlıklı adımlar atması için seçtiğiniz ayakkabı çok önemlidir. Uzmanlara göre, yetişkin ayak problemlerinin büyük çoğunluğu çocukluk döneminde ayak ve ayakkabıya gereken önemin verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Çocuğunuzun ayağına tam uyan ayakkabıyı tercih edin.

Çocuğunuza ayakkabısını, sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın, çünkü çocuğunuzun da ayakları sizinkinde olduğu gibi gün içerisinde şişebilir. Bu da ayağı normalden daha büyük gösterir. Böylece, büyük numaralı ayakkabı alma riskiniz de artar.

Çocuğunuzun ayak ölçüsüne güvenmek yerine, uygun ayakkabıyı bulmak için deneme yanılma yöntemlerini tercih edin.

* Ayakkabının ucuna başparmağınızla bastırarak, çocuğunuzun ayağına tam oturup oturmadığını, büyük
gelip gelmediğini kontrol edin.

* 0-1 yaş dönemi arasındaki bebeklerin ayakları yaklaşık olarak 3 tam numara veya 25 mm. büyür. 5 ile orta ergenlik döneminde ise, yılda yaklaşık bir tam numara büyürler. Bu yüzden ayakkabı alırken, rahatlığıyla birlikte, ayağa uygunluğunu ve büyüme boşluğunu da göz ardı etmeyin.

Bebeklik döneminde

Yoğun emekleme çabalarının ardından gelen ilk adımlar bu dünyayı keşfetme arzusu ile atılır. Böylesi önemli bir dönemde bebeğiniz için yapacağınız ayakkabı tercihi de ayrı bir dikkat gerektiriyor. Ayakkabıları, ev dışında korunma için giydirebilirsiniz. Özel bir nedenle, sert bir destek önerilmemişse, ayakkabılar bir bebek ayağına benzer biçimde yumuşak ve yuvarlak hatlı olmalıdır.

Bebeğinizin ayakları yumuşak ve esnek olduğundan dolayı, hafif ve esnek tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayağın gelişimi için, parmakların hareket etmesi de gereklidir. Bu ayakkabılar bebeğinizin emekleme döneminin sonrasında yeri kavraması için yardımcı olacaktır. Düz, dikişsiz iç kısım, bebeğinizin ayaklarının sürtüp incinmesini önler. Bu yüzden yumuşak, nefes aldıran ayakkabıları tercih edin.


Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 803
favori
like
share
nis_2 Tarih: 27.06.2009 07:42
çook çoook saOl