[FONT="Arial Narrow"]Dr. Özer Kutlu, gebelikte ilaç veya bitkisel preparatlar kullanırken çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi

Gebeliğin ilk döneminde herhangi bir kimyasal madde,ilaç , vitamin, bitkisel çay kullanmayı tavsiye etmeyen uzmanlar, gebelik süresince alınacak ilaçların bebeği ve anneyi olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı...

Dr. Özer Kutlu, gebelikte ilaç veya bitkisel preparatlar kullanırken çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bunların bebeğe zarar verebileceğini vurgulayan Kutlu, “Özellikle gebeliğin erken döneminde herhangi bir kimyasal madde, ilaç vitamin, bitkisel çay, besin katkı maddesi kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Daha önceden bazı hastalıklarınız veya durumlarınız için kullandığınız ilaçları gebe kalmadan önce doktorunuza danışınız. Bunların değiştirilmesi veya tamamen kesilmesi gerekebilir” dedi.

KANAMA OLABİLİR

Bazen reçetesiz satılan ilaçların bile gebelikte kullanımının riskli olabildiğine dikkat çeken Kutlu, doğumdan önce aspirin içilmesinin bebekte ve annede ciddi kanamalara yol açabildiğini kaydetti. Bitkisel kaynaklı besin katkıları veya içeceklerin fazla denetim altında olmadığını hatırlatan Kutlu, bunların gebelikte kullanımının sakıncalı olabileceğini dile getirdi. Fazlaca nane çayı içilmesinin de rahimde kasılmalara yol açtığını ifade eden Kutlu, hamile kadınlara şu önerilerde bulundu:

NANE KASILMA YAPAR

“Yasa dışı ilaçlardan kesinlikle uzak durunuz. Asla bir başkası için yazılmış ilaçları kullanmayınız. Doktorunuza danışmadan reçetesiz satılan ilaçları bile kullanmayınız. Gebelik öncesi kullandığınız ilaçları doktorunuza bildiriniz. Bitkisel kaynaklı çaylar veya besin katkılarından uzak durunuz. Devam eden herhangi bir tedaviyi kendi başınıza terk etmeyiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1587
favori
like
share