Bir Fotoğraf Gördüm Hayatım Değişti - Yaşanmış Hikayeler

Bir fotoğraftı sadece. Bir ustanın objektifine takılmış ve onun hayatını değiştirecek kadar müthiş bir kareydi.
Bu fotoğrafı gördüğüm o anı ömrümün sonuna kadar hiç unutamayacağım. Nasıl bir şeydi bu Allah’ ım. Dehşete kapılmıştım. Yerde emekleyen bir çocuk (emekliyor çünkü açlıktan artık yürümeye dermanı kalmamış) ve arkasında son nefesini vermesini bekleyen bir akbaba. Böyle de ölünmezdi ki ama! Haksızlıktı adaletsizlikti bu! Ama birden aklıma bunun bir fotoğraf olduğu geldi. Fotoğraf varsa demek ki bu fotoğrafı çeken birileride ordaydı. Oh be rahatlamıştım.
Bütün gece o fotoğraf karesi gözümün önünden gitmedi. Ne olmuştu peki o küçük çocuğa. Dayanamadım araştırdım ve öğrendiklerim beni dehşete düşürdü. İnsanlara güvenimi kaybettim. Tok olarak uyuduğum her gece icin vicdan azabı çektim. Suçlu kimdi yıllarca bunun cevabını aradım.

O çocuğa ne olmuştu?
Fotoğrafı ceken kişi cok ünlü bir fotoğrafçıdır: Kevin Carter.1994 yılında Sudan’da bulunduğu sırada arabasıyla çevrede gezerken bu küçük çocuğa rastlar. Çocuk BM-Yardım Kampına gitmek istiyordur ve daha 2 km yakın yolu vardır. Pulitzer ödüllü Kevin Carter bu ânı fotoğrafladıktan sonra küçük kıza yardım etmediğini açıkladı. Çünkü bölgeye giden gazeteciler bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hasta insanlara dokunmamaları konusunda sıkı biçimde uyarılıyorlardı. Kevin Carter yoluna devam etti. Çektiği fotoğrafları yetiştirmesi gerekiyordu. Evet yetiştirdi de ve bu üstün başarısından dolayı Pulitzer ödülüne layık görüldü!

Lakin Kevin Carter’in vicdanı kendisinden hesap soruyordu. Çünkü o gün Kevin Carter yoluna devam etmiş kampa varmış ve orada arabasında bir süre oturduktan sonra geri dönmüştü fakat bu sefer gördüklerinin fotoğrafını çekememişti!

Pulitzer ödüllü Kevin Carter. Bu olaydan sonra ağır depresyona girdi ve egzoz verdiği kamyonetinin içinde Walkman ile müzik dinleyerek intihar etti.

İşte bahsettiğim o fotoğraf!Alıntı..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 342
favori
like
share