[FONT="Arial Narrow"]Ailesi ve çevresinin etkisiyle çekingen yapıya sahip çocuklar yeterince sosyalleşemiyor. Bu da birçok sorunu beraberinde getiriyor..


Başarılarını olumsuz etkileyen bu durum için Psikolog Özge Türk, çocukların büyüdükçe annesinden bağımsızlaşması gerektiğinin altını çiziyor...Çocuğun bireysellik duygusunun gelişmesinde ve özgüvene sahip olmasında kuşkusuz en büyük görev annebabalara düşüyor.

Alman Hastanesi'nden Uzman Psikolog Özge Türk, çocukların büyüdükçe özellikle onun her ihtiyacını sağlayan annesinden bağımsızlaşması gerektiğinin altını çizerek, “Çocuğun bireyselleşmesini anne ya da ona bakan kişi sağlar. Bazı ebeveynler çocuk büyüdüğü halde bunu görmekte zorlanır. Bu da çocukta özgüven eksikliğine neden olur. Başarılarını olumsuz etkiler" dedi.

Birey olduğu öğretilmeli

Çocuklara aile içinde 'birey' olmalarının öğretilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Türk, ìÇocuğun yemeğini kendi yemesine, yalnız başına uyumasına, tuvalete yalnız gitmesine engel vardır; ebeveyn hep yanındadır ve buna fırsat bırakmamaktadır. Bu şekilde özerklik kazanamayan çocuk ebeveyne 'yapışık' bir çocuk haline gelir. Öncelikle aile içerisinde 'birey' olmak çocuğa öğretilmelidir" diye konuştu.

Çocuğa şans tanınmalı

Ebeveynlerin çocuğa, yaşına göre yapabileceği etkinlikler konusunda şans tanıması ve onu cesaretlendirmesi gerektiğine dikkat çeken Özge Türk şunları söyledi: “Aile içerisinden destek alarak, onurlandırılarak yetişen bir çocuğun özgüveni artar ve bunu dış dünyaya da yansıtır. Aşırı korumacı aileler çocukların özgüvenlerine ket vurmaktadırlar. Aynı zamanda ebeveynler çocuğun sosyalleşmesine olanak tanımalıdırlar."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 476
favori
like
share