Hamilelik - hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler - hamilelikte kilo - Gebelik takibi yapılması gerekenlerAnnelik yolundaki engelleri aşıp hamile kalmayı başardınız ama mücadeleniz devam ediyor… Bu kez içinizdeki yavrunuzu düşünerek hareket etmek zorundasınız. Günümüzde bebeğin durumunun ultrasonografik olarak belirlendiğini, ancak annenin genel halinin de ipucu verdiğini söyleyen uzmanlar, özellikle boy-kilo dengesine dikkat çekiyor.

Annenin boyu, gebelik öncesi kilosu ve gebelikte kilo alımı fetal gelişim açısından önem taşıyor. Örneğin, zayıf kadınlar düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma ve erken doğum eğilimindedir. 1.57 cm veya 45 kilonun altındaki gebelere doğuma kadar en az 11.5-16 kilo alması öneriliyor. Obez kadınlarda ise kilo alımı 7-11.5 kg ile sınırlanmalıdır.

Yetersiz kilo alımı annede beslenme eksikliğini, annenin hastalığı ya da hormonal bozukluğuna işaret eder. Bu durumlarda karın şişkinliği azdır ve bebekte gelişme geriliği olabilmektedir. Gebelik süresince takibi yapılması gereken durumlar şöyle:

TANSİYON ÖLÇÜMÜ

Gebeliğin ortalarına doğru annenin tansiyonu, gebelik öncesi veya erken gebelik dönemine oranla daha düşüktür. Gebeliğin son 3 ayında ise yatarken alınan tansiyonun otururken alınandan yüksek oluşu muhtemel tansiyon yüksekliğini işaret eder.

KARIN YÜKSEKLİĞİ

Karın yüksekliğinin ölçülmesi 20 haftadan sonra önem kazanır. Son 3 ayda yapılan karın yüksekliği ölçümleri bebeğin gelişimi konusunda yol göstericidir.

FETAL KALP ATIMI

Fetal kalp atımları 10-12 haftalık gebelikte doppler USG ile duyulabilir. Kalp hızı ve ritm bozukluğu bebekle ilgili anormalliklere işaret eder.

ÖDEM OLUŞABİLİR

Bacaklardaki şişkinlik ve ödem gebelikteki tansiyonun işareti olabileceği gibi alt vücut dolaşımının bozulmasına bağlı doğal bir bulgudur

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 428
favori
like
share