Muğla Ula Hüsamettin Efendi Türbesi - Muğla Türbeleri - Hüsamettin Efendi TürbesiMüslümanlığın sevilmesinde ve geniş kitlelere yayılmasında önemli bir misyonu üstlenen din ulularından biri de Hüsamettin Efendidir. Muğla’da türbesi olan Şahidi efendinin oğlu’dur. Uzun zaman dini merkez olma özelliği taşıyan Ula’da Hüsamettin Efendinin büyük tesiri olmuştur. Türbesinin karşısında kendi adıyla anılan bir cami bulunmaktadır. Yine türbesinin hemen yanında halk arasında kara selvi denilen çapı en az 3 metre olan kimlerin tarafından dikildiği bilinmeyen 2 tane tarihi ağaç vardır.

Ula ilçesi, turizm bölgelerinin tam ortasında olması özelliği taşımaktadır. İlçenin havası çok temiz, ve serin olması, her türlü sebzenin günlük ve taze olarak bulunması, yayla görüntüsü vermesi ayrı bir özelliğidir.

Ayrıca ilçenin sessiz ve sakin oluşu dinlenmek ve istirahat etmek isteyenler için ideal bir ortamdır.

Muğla’dan 12 km sonra Gökova’ya inen Sakar Geçidi’ne girmeden sola dönüp, sapaktan 3 km uzaklıktaki Ula’ya girerseniz biraz sonra Akyaka’da göreceğiniz ilginç mimarinin kaynağını bulacaksınız. Tabii gündüz geçiyorsanız. İlçe merkezine girdiğinizde yol kenarına park edilmiş bisikletlerin çokluğu şaşırtabilir. Ulalılar son yılların gözde şehir içi ulaşım aracı motosikletlerden daha çok tercih ediyor bisiklet kullanmayı. Temiz havayı, huzurlu kent yaşamını belki de buna borçlular

Muğladaki sivil mimari örneklerinin en güzellerini Ula’da görebilirsiniz. Ula, yapıları kadar yapı ustaları ile de biliniyor. Ama Ula’daki eski yapıların da çoğu yıkılıp yokedilmiş. Ayakta kalanlarının bir bölümü korunuyor. Ara sokaklarda dolaşıp görülmeye ve fotoğraflamaya değecektir.

Ula Evleri’nden biri Ula Türk Evi adıyla restoran olarak kullanılıyor. Ula mutfağının özgün çeşitlerini de bulacaksınız bu restoranda.

İlkçağlarda Karya bölgesinin antik şehirlerinden Akyaka Köyü’nün doğusundaki İdyma kenti burada bulunmaktadır. M.Ö. V.yüzyılın ortalarında Attika-Delos Deniz Birliğinin üyesi olduğunu bildiğimiz bu kent Paktyes adında bir sülalenin yönetimindeydi. Kendi adına sikke de bastıran bu kent, M.Ö. II.yüzyılda bölgedeki çoğu yer gibi Rhodos’un egemenliğini tanımıştır.

Günümüzde yeterince araştırılmamış olan bu antik kentin kalıntıları yakınındaki Kallipolis ve Sedir Adasındaki Kedrai ile çok benzerlik göstermekte olup adeta birbirlerini tamamlamaktadırlar. Kedrai, Keramos Körfezi (sinus ceramicus)’nin (günümüzde Gökova) doğu kıyısındaki Sedir (Sedre) Adası üzerindedir. Kent M.Ö.404-428 de Karya birliğine katılmış sonra Attika Delos Deniz birliğine dahil olmuştur. M.Ö.405-406 da Atina-Sparta savaşında Spartalı kumandan Lysandros’un Kedrai’yi kuşatmış, Atinalıların yanında yer alan kenti ele geçirmiştir. Halkını da cezalandırmak için esir pazarında satmıştır. Bu olaydan sonra Kedrai eski parlak günlerine bir daha kavuşamamıştır.

Yörede Karyalılardan sonra Frigyalılar, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar hakimiyet kurmuşlardır.

Malazgirt Savaşı’ndan (1071) Muğla yöresine Türkmen boyları yerleşmiş, Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra Menteşe Beyliği Ula’nın da dahil olduğu topraklarda hakim olmuştur. Evliya Çelebi’den öğrenildiğine göre; Yöre, Menteşe Beylerinden Ulama Bey tarafından ele geçirildiğinden Ola olan ismi Ula olarak değiştirilmiştir. Yörede bir beylik kuran Menteşeoğulları yaklaşık 200 yıl boyunca burada egemenliklerini sürdürmüşlerdir. Yıldırım Beyazıt tarafından 1391’de Osmanlı topraklarına katılmış ancak, Ankara Savaşı’nın (1402) ardından Timur’un hakimiyetine girmiştir. Timur bu yöreyi tekrar Menteşe Beyliği’ne vermiş, daha sonra 1424’de Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. XVII.yüzyılda bir ticaret merkezi olan Ula’da yemenici esnafı örgütlü olarak çalışmıştır.

XIX.yüzyılda Aydın Vilayeti menteşe (Muğla) sancağının merkez kazasına bağlı bir nahiye olarak yönetilmiştir. Cumhuriyet döneminde uzun süre Merkez ilçeye bağlı Gökova bucağının sınırları içerisinde kalmış, 1954’de ilçe konumuna getirilmiştir.

İlçede bulunan tarihi eserler arasında; Sedir adasıında Kedrai antik kentine ait tiyatro kalıntıları, tapınağı ve kilisesi vardır. Sedir adası önemli bir antik yerleşim yeri olup, Helenistik ve Roma devrine ait yapıtların yanı sıra
Hüsamettin Camisi
Ağalar Camisi
Yeni Cami (Koçarlı Camisi)
Hüsamettin Efendi Türbesi ve
Türk Sivil Mimari örneklerinden evler vardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1298
favori
like
share