Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli, çok zayıf olmanın da hastalık sebebi olduğunu söylüyor. Vücut yağının kadınlarda 8 kilonun, erkeklerde ise 7 kilonun altına düşmesi, artık zayıflığın tehlikeli duruma geldiğinin bir göstergesi. Peki, ne yapmalı da sağlıklı bir şekilde kilo almalı?

Podyumlarda, televizyonlarda adeta kemikleri sayılan mankenleri gördükçe, hepimizi bir telaştır aldı. İster formda olsun, isterse şişman, herkes incelmenin peşinde. Ancak, öyle bir grup var ki, onlar bir dirhem etin peşinde. Çünkü onlar ne yaparlarsa yapsınlar, kilo alamıyor, giydiğini yakıştıramamaktan, çabuk yorulmaktan, çabuk hastalanmaktan şikâyet ediyor. Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli, zayıflamak kadar şişmanlamaya çalışmanın da kuralları olduğunu açıklıyor...

* Tıp dünyası kimleri 'çok zayıf' kabul ediyor? Kg/boykare olarak hesaplanan vücut kitle endeksinde 18,5- 25 arası normal olarak kabul ediliyor. Tıp dünyasının zayıf kabul ettiği kişiler ise, vücut kitle endeksi yüzde 18,5'in altında olan kişiler. Bir de vücuttaki yağ oranı çok önemli. Kadınlarda vücut yağının sekiz kilonun, erkeklerde ise yedi kilonun altına düşmesi, artık zayıflığın tehlikeli duruma geldiğinin bir göstergesidir.

YORGUNLUK SEBEBİ

* Aşırı zayıflığın riskleri neler? Vücudumuzdaki yağ dokusu bizi dış etkenlere, çarpmalara karşı korur. Çok zayıf olunduğunda, vücut dış dünyaya karşı savunmasını kaybediyor. Hastalıklara yakalanma riski artıyor. Kadınlarda adet düzensizlikleri oluşabiliyor. Kalp kasında ve buna benzer bazı kaslarda, yağ oranı düştüğü için yine zayıflamalar oluşuyor, ani ataklar, krizler görülebiliyor. En önemlisi, küçük bir rahatsızlıkta bile vücudun savunma sistemi olmadığından, hayatta kalma riski azalıyor. Ayrıca, bunların dışında kansızlık, saç dökülmesi ve yorgunluk gibi şikâyetler de görülebiliyor.

* Kilo alamamanın sorumlusu neler olabilir? Birincisi, hormonlara bağlı nedenler olabilir. İkincisi, vücutta parazit olabilir. Üçüncüsü, şeker hastalığı veya aşırı tiroit çalışması gibi nedenler olabilir. Dördüncüsü, genetik faktörlerle çocukluğunuzdan beri size yansıyan bazal metabolizma hızı ile ilgili olabilir. Bir de, bazı vitamin ve minerallerin vücutta az emilmesine bağlı olarak, yağ metabolizmasında sorunlar olabilir. Bağırsak paraziti, mide ülseri, ince bağırsak ülseri ve kanser kilo almayı engelleyen hastalıklardır.

* Kilo alamamaktan yakınan kişi hangi testleri yaptırmalı? Kişi kilo alamama probleminden yakınıyorsa, öncelikle vücudunda parazit olup olmadığını anlamak için gaita testi, tiroit testleri, açlık kan şekeri, HbA1C, şeker problemi olup olmadığını anlamak için insülin testi ve hormon tahlilleri yaptırmalıdır. Mide rahatsızlığı olup olmadığını anlamak için ise, endoskopi çektirmelidir.

* Bu kişiler nasıl beslenmeli? Öncelikle kişinin nasıl beslendiğini iyi algılamamız gerekir. Bu nedenle, ondan bir beslenme çizelgesi isteriz ki, bize gelene kadar nasıl beslendiğini iyi bir şekilde anlayabilelim. Sonrasında, vücut genel analizi için tahliller isteriz. Beslenme hikâyesi ile vücut bulgularını karşılaştırarak, aralarında bir paralellik olup olmadığına bakarız. Eğer kişi her şeyi yediği halde kilo alamıyorsa ve vücut bulgularında bir bağırsak paraziti çıktıysa, zaten sorunun cevabı çıkmış olur. Oysa, nasıl beslendiğini gördüğümüzde bulgularda en ufak bir problem yoksa, bu kez yavaş yavaş tüm besin gruplarından aldıklarını artırmaya başlarız. Bu arada kilo alımının hemen olmayacağını, uzun bir süreç olduğunu da sürekli vurgulamak gerekir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 592
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 25.12.2005 23:55
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
masarac Tarih: 25.12.2005 12:36
Paylaşım için teşekkürler
By_UGURCAN Tarih: 13.06.2005 19:23
Bilgiler için sagolasın ellerine saglık
DeNiZKiZi Tarih: 09.06.2005 10:29
Ne cok zayif olacaksin nede cok sisman en sagliklisi ikisinin ortasi ama iste kolay degil paylasim icin tesekkurler
NiSaN Tarih: 08.06.2005 19:41
çok fazla kilolu olmak güzel değil ama aşırı zayıflıkta bence estetik açısından oldukça çirkin, birde bunun sağlık boyutu girince işin içinde durum daha vahim. Önemli bilgiler paylaşmışsın bizimle arkadaşım, teşekkürler ellerine sağlık...