Mert Yücel - Mert Yücel Kimdir - Mert Yücel Biyografisi

Mert Yücel profesyonel müzik yaşamına 1999 yılında Kod Müzik etiketi ile yayınladığı ve o tarihe kadar Türkiye’de yayınlanan ilk house tarzında elektronik müzik albümü “His” ile başladı.Daha sonraları gelen performans teklifleri ile beraber İstanbul’daki büyük klüplerde dj'lik yapmaya başladı. Kısa sürede ülkemizin en popüler klüp dj'lerinden biri oldu. Dj performanslarının yanı sıra yapımcı olarak da hiç ara vermeden çalışmaya devam eden Mert Yücel rotasını yurt dışına çevirerek 2002 yılında Underground Sound Of Lisbon “so get up” parçasını ünlü tribal house plak şirketi Kaos Records için remixledi. Danny Tenaglia, Steve Lawler, Omid 16b, Xpress 2 gibi büyük dj’ler tarafından çalınan plak dünya çapında başarı kazandı. Bu plağın başarısından sonra birçok plak şirketinden teklifler alan Mert Yücel stüdyo çalışmalarına aralıksız devam ederek bugüne kadar Subversive Records, Choo Choo Records, Baroque Records, Nascent Recordings, Modo Records, Distraekt Records, Moxi Records, Dusk Recordings gibi önemli plak şirketlerinin etiketleri ile hepsi liste başarıları kazanan 21 plak yaptı.[2] 2005 yılı ortalarında kendi plak şirketi DeepXperience Productions ’ı kuran Mert Yücel [3], kendi yeni prodüksiyonlarının yanı sıra Tyler Stadius, Dave Mothersole, Gideon Jackson, Alex Celler, Tyler Lewis, Göknil Gökmen gibi house müzik arenasında tanınmış isimlerinde parçalarını bu etiket ile yayınladı. Aylin Aslım ile beraber yaptığı “dreamer” isimli parçası Kuzey Amerika’nın en geçerli elektronik müzik listesi Balance Promote’da 1 numaraya kadar yükselirken [4], “heavy addictive” isimli parçası ile aynı listede 9 numaraya kadar yükseldi.

Deep Dish'in “George is on” albümündeki vokallerinden tanıdığımız Janis Leahy ile beraber bir parça yapan Mert Yücel, bu plak ile ilgili olarak Dusk Recordings ile anlaştı. Bu anlaşmanın yanı sıra yine aynı plak şirketi için bugün tüm dünyada tanınan bir isim olan Rachel Starr’ı müzik dünyasına kazandırarak yapımcı Lance Jordan’ın yeni projesi Marta Chapman'ın “Shine Forever” parçasını Göknil Gökmen ile beraber remixledi.

Yaptığı başarılı plaklar ile tüm dünyada tanınan bir isim haline gelen Mert Yücel, bütün bu stüdyo çalışmalarının yanı sıra 2004-2006 yılları arasında ülkemizin tanınmış dergilerinden biri olan Tempo’da müzik ile ilgili haftalık köşe yazıları yazdı.

Ülkemizin en seçkin klüp, event ve festivallerinin yanı sıra aynı zamanda Fransa, Yunanistan, Litvanya, Gürcistan, Kosova ve Arnavutluk gibi ülkelerde de performans gösterdi. Halen ülkemizin en önemli yabancı müzik istasyonu FG 93.7’de pazar günleri 16.00-18.00 arası yapmakta olduğu programını 4 yıldır başarı ile sürdürmekte.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 426
favori
like
share