Sonic, oyun dünyasındaki binlerce karakter arasından sadece biri. Oldukça eski ( Sega Mega Drive' lar kadar eski siz düşünün :P ) ama yıllar yılı hızından pek birşey kaybetmemiş bir karakter. Neden mi ? Eğer bugüne kadar hızından birşeyler kaybetmiş olsaydı, bugün SEGA' nın onu geçmiş yılların tozlu sayfaları arasında bırakmış olması gerekirdi. Son yıllarda Sonic' in popülarite kaybettiği su götürmez bir gerçek. Hele ki son yıllarda çıkan oyunlarını düşünürsek bu mavi sevimli yaratığın pek de ihtişamlı günler geçirmediğini söylemek mümkün. Yine de, Sonic bugüne kadar kendisine adını yaşatmaya değecek kadar büyük bir hayran kitlesi yaratmış ki, bugün yeni teknolojinin rötüşları ile yeniden karşımıza çıktı. Bakalım yılların eskitemediği mavi dostumuzu bu sefer nasıl bir macera bekliyor...


Sonic' in ilk çıktığı günlerde bizde yarattığı heyecanı düşünürsek, seriye sonraki yıllarda dahil olan oyunların pek de eskisi kadar cazibesini koruyamadığını söylemek mümkün. İşte bu noktada Sonic Unleashed' in hayranlarına vermiş olduğu bir söz var ki, o da geçmişte yapılan bir takım hataları düzeltmek ve seriyi yeniden yükselişe geçirmek.

Oyunun isminde yer alan " Unleashed " sözcüğü, aslında Sonic' in yeni oyunun senaryosu üzerine kazandığı yeni Werehog formundan geliyor. Sonic, ay yükseldiğinde, Werehog formunu alarak ( bir nevi çift karakter sendromu diyelim ) iri, koyu tüylü, oldukça esnek kollara sahip ve daha güçlü bir biçimde karşımıza çıkıyor. İşte bu noktada oyunun iki farklı biçimde seyir etmesi durumu sözkonusu. Oyun, gündüz Sonic ile daha hızlı, daha çevik bir biçimde ilerlerken, Werehog' da ise düşmanlarla daha fazla yakın temasa girdiğimiz ve daha ağır bir tempoda ilerliyor.

Peki bu Werehog neyin nesi ve nereden çıktı ? İşin bu kısmı ise direk oyunun senaryosu ile bağlantılı. Hemen hemen her oyun karakterinin bir de azılı düşmanı olur değil mi ? Bizim mavi dostumuzun ezeli düşmanı da Dr. Eggman. Dr. Eggman' ın kurduğu hain planlar sonucu gezegen parçalara bölünüyor ve bunun sonucu ortaya efsanelere konu olmuş Dark Gaia serbest kalmış oluyor...Resim

Bana sorarsanız Sonic Unleashed ile tanıştığımız Werehog oldukça renkli bir yenilik olmuş. Her ne kadar filmlerde sık sık karşımıza çıkan çift karakter sendromu artık bir klişe halini almış olsa da ( filmlerdeki çift karakter olayı genelde şizofreniye dayatıldığı için sıkıcı bir klişe olsa gerek ), oyun ya da anime karakterlerinde keyifli bir senaryoya dönüşebiliyor. Werehog' u ilk gördüğümde aklıma Spiderman' de Peter Parker' ın üzerine bulaşan symbiote sonucu daha kaotik bir karaktere dönüştüğü bölümler aklıma geldi. Tabii Werehog' un olayı bundan daha farklı, ama Werehog' un seriye keyifli bir yenilik getirdiğini söylemek mümkün.

Resim Yenilenen Hedgehog Engine ile oyunun gözlere şenlik bir hal aldığını söylebilirim. Renkler öylesine canlı ve tasarımlar öylesine güzel ki, Sonic Unleashed grafiksel anlamda adeta bir görsel şölen haline gelmiş. Oyun ilerledikçe alacağınız yeni özellikler ile hareket kabiliyetinizin sınırları genişlerken, oynanış adına kontrollerin de iyi adapte olduğunu sizde hissedeceksiniz. Evet, işin Werehog kısmına gelince oyun daha bir vurdulu kırdılı seyir ediyor. Şimdi bu konuda açık konuşmak gerekirse Werehog ilginç, hoş, hatta değişik olmuş demiştik. Ama kısa sürede doyuma ulaşabileceğiniz ve belki de sıkılabileceğiniz bir hal alması da mümkün. Kişisel tercihimi sorarsanız ben genelde atlama-zıplama v.b aksiyonlara dayalı şeyleri daha çok severim. Yine de Werehog ile geçirdiğiniz zamanın ne kadar keyif vereceği sizin takdirinize kalmış...Kısaca özetlemek gerekirse, Sonic Unleashed oldukça kaliteli grafiklere sahip, keyifli ve güzel bir oyun. Tahminimce uzun süredir oynadığınız " en iyi oyun " statüsüne pek yaklaşamacak olsa da, Sonic Unleashed fırsat bulursanız göz atmanız gereken bir oyun.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 412
favori
like
share