araştırma - bitki - büyüme - Daily Telefraph - deney - dinleti - domates - kadın sesi - saksı - ses - Yaz Gecesi Rüyası

Kadın sesinin bitkilerin daha hızlı büyümesini sağladığı saptandı. Britanya Kraliyet Bahçecilik Derneğinin (RHS) yaptığı araştırmada, kadın bahçıvanların seslerinin domates fidelerinin daha çok büyümesini sağladığı gözlemlendi.

Daily Telefraph’ın haberine göre, RHS’nin Surrey’deki bir bahçesinde nisanda başlayan deneyde, John Wyndham’ın “The Day of the Triffids”, Shakespeare’in “Yaz Gecesi Rüyası” ve Charles Darwin’in “Türlerin Kökeni” adlı eserlerinden parçalar çeşitli kişiler tarafından okunarak kayıt yapıldı.

10 domates fidesiyle yapılan deneyde, bu kayıtlar fidelerin saksılarına iliştirilen kulaklık vasıtasıyla bitkilere dinlettirildi. Kontrol grubu olarak 2 domates fidesine ise hiçbir şey dinlettirilmedi.

Bir ay süren deneyin sonucunda, kadın sesi dinletilen fidelerin erkek sesi dinletilenlere oranla ortalama 2,5 santimetre daha fazla uzadığı belirlendi.

Hatta bazı erkek sesleri o kadar başarısız oldu ki, bu seslerin dinletildiği fideler “sessizlik içinde büyümeye bırakılan” kontrol grubundaki fidelerden bile daha az büyüdü.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 512
favori
like
share
gizemmaguire Tarih: 28.07.2009 16:48
.
AYIŞIĞI Tarih: 29.06.2009 18:26
inansan şaşardım zaten:21:
wolverine Tarih: 29.06.2009 18:22
sakın bilim adamları bayan olmasın mı.
nasıl bir araştırma acep şaşırdım ve inanmam
eGoiSta Tarih: 29.06.2009 13:31
gücümüzün farkına varalım : )