Yalancı Servi - Chamaecyparis

Herdemyeşil olan Kamasparis Cupressaceae familyasındandır. Doğal olarak Asya, Kuzey Amerika ve Japonya'da yetişmektedirler. Yarı ibreli olan kamasparisin bir çok türü ve bu türlerin sayısız varyeteleri bulunmaktadır. Boylu, bodur ağaç ve çalı formunda olabilirler. Çoğunluklar Cupressus'larla karıştırılırlar ancak sürgünlerinin daha yassı oluşu ve tohumlarının daha erken olgunlaşmasıyla onlardan ayrılır.

Kamasparisler derin topraklar ve mineral bakımından zengin topraklara dikilirse daha iyi gelişirler. Kurak iklim ağacı değildir ancak Japon türleri kuru hava şartlarına dayanıklıdır. Diğer türler ise nisbi nemi yüksek olan yerlerde daha iyi gelişirler.
Tohumları Chamaecyparis Nootkaensis hariç birinci yılda olgunlaşır. Kozalakları yuvarlak ve küçüktür.

Peyzaj ağacı olarak çok kullanışlı türleri bulunur. Bazı türleri bonsai olarakda kullanılabilir. Boylu türler tek başına dikilebileceği gibi bunlardan çitte yapılabilir. Bodur türler kaya bahçelerinde ve küçük bahçelerde çok kullanışlı olurlar. Sıcak rüzgarlardan etkilenir, rüzgar kesmek için çit olarak kullanılmamalıdır. Zehirli gazlardan etkilendiği için yol kenarlarında ve endüstriyel bölgelerde kullanılmamalıdır.
Üretimi tohum, çelik ve aşı ile yapılır.
Önemli bazı türleri:
Chamecyparis Lawsonia (Lavson Yalancı Servisi), Bu türün birçok varyetesi vardır.
Chamecyparis Nootkaensis (Lavson Yalancı Servisi)
Chamecyparis Psifera
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 416
favori
like
share