Receb Allahu Teala’nın ayıdır. Çünkü Receb, Hakk’ın mağfiretine mahsus bir aydır. Bu ayda Allahu Teala peygamberlerin dualarını kabul etmiştir...


Allah’ın bazı günleri ve ayları diğerlerine üstün ve mübarek kılması O’nun (cc) “dilediğini seçer” olmasındandır. (Zadü’l meâd)

“Rabbin dilediğini yaratır ve seçer” (Kasas, 68)

“Allah’ın, gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram (hürmetli) olan aylardır.” (Tevbe, 36)

Allah’ın seçtiği dört aydan birisi de üç aylardan biri olan Recep ayıdır. Rasûlullâh (asm) buyuruyorlar: "Receb, Allâh’ın (cc), Şaban benim ve Ramazan ümmetimin ayıdır." (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)

Peygamber Efendimiz’e (asm) :

“Ya Resulallah! Receb Allah’ın (cc) ayıdır ne demektir?” diye sorulduğunda şöyle cevap buyurmuşlardır:
_ Receb Allahu Teala’nın ayıdır. Çünkü Receb, Hakk’ın mağfiretine mahsus bir aydır. Bu ayda çarpışmaya izin yoktur. Bu ayda Allahu Teala peygamberlerin dualarını kabul etmiştir. Yine bu ayda Allah (cc) evliyasını düşmanların elinden kurtarmıştır. Bir kimse Receb ayında oruç tutsa Allah (cc) ona üç türlü mağfiret eder:
Geçmiş günahlarının tümünü affeder, ondan sonra ki hayatında onu korur ve o kişi mahşer yerinde susuzluktan emin olur. (Gunye)

Bediüzzaman hazretleri: “Her hasenenin (iyiliğin) sevabı başka vakitte on ise Receb-i Şerîfte yüzden fazladır. Şâ‘bân-ı Muazzamda üç yüzden ziyâdedir. Ramazân-ı Mübârekte bine çıkar ve cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadir'de (kadir gecesinde) otuz bine çıkar." (Şuâlar, 521) buyurmuşlardır.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 470
favori
like
share
nis_2 Tarih: 29.06.2009 11:13
yüreğine sağlık