saç dökülmesi - saç niye dökülür
Normal Sağlık Saçlar ayda 1 cm uzar, 3- 4 yıl arasında yaşar sağlık saçların %80'i gelişme %20'si dinlenme safhasındadır ve günlük 30 ile 100 tel saç teli yaşam süresini tamamlamış olduğu için dökülür, çeşitli sebeplerden den dolayı saç dökümü artışı gözlenir ve saçlar daha zayıf ve güçsüz olur bu durumlarda saça ve saçlı deriye özel bakım yapmak gerekir.

Saçlar bir süre uzarlar, sonra uzamaları durur ve dökülürler. Bir süre geçtikten sonra ise yeniden yapılanırlar. Büyümekte olan bir kıl bilinmeyen bir uyarı alınca büyümesini durdurur. Büyüme durunca iç kılıf bozulur, kıl yüzeye doğru çekilir, saçın kendisi ile kökü arasındaki ilişki azalır.

Bu evre günlerle ifade edilir ve bu döneme Katajen evre denir.Katajen evrenin sonunda iç kılıf iyice bozulmuştur. Bu aşamadan sonra istirahat dönemi yani Telojen evre başlar. 3-4 ay süren bu dönemin sonunda saç kökünden tamamen ayrılır ve düşer. Bu evreden sonra saçın yeniden çıkma dönemi yani Anajen faz başlar. Bu evre kılın tam olgunlaşmasına kadar geçen ara evre (Proanajen) ve kılın tam olgunluğa eriştiği evreden (Metanajen) oluşur. Olgunluk evresinin başlangıcı, kılın deri yüzeyinden görülmesiyle başlaması ile olur ve yeniden Katajen evreye geçiş 2-5 yıldır.

Kılın büyüme hızı, süresi Telojen/Anajen oranı, yerleşim yerine ve tipine göre farklılıklar içerir. Saçlı deride büyüme hızı yaklaşık 3 günde 1 mm dir. Normal insanda günde ortalama 100 adet saç dökülür ve yerine yenisi çıkmaya başlar. Tamamen saçla kaplı bir başta ortalama 100.000 adet saç vardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 428
favori
like
share