Halter - Halter Nedir - Halter Kuralları - Türkiyede Halter

Çok eski çağlardan bu yana yapıldığı bilinen halter sporunun örneklerini tarihsel freskler ve vazolar üzerinde görmek mümkündür. Eski Olimpiyat Oyunları’nın ünlü güreşçisi Kretonlu Milo dünyanın ilk haltercisi olarak kabul edilir.

1896 yılından bu yana olimpiyat sporları arasında yer alan halter günümüzde dokuz sıklette yapılmaktadır; 52 kg’a kadar olanlar “sinek sıklet” 52 - 56 kg arası “horoz sıklet” 56 - 60 kg arası “tüy sıklet” 60 - 67.5 kg arası “hafif sıklet” 67.5 - 75 kg arası orta sıklet” 75 - 82.5 kg arası “yarı orta sıklet” 82.5 - 90 kg arası “yarı ağır sıklet” ve 90 kg ve daha üstü ağırlıklar ise “ağır sıklet” olarak adlandırılır. Halter 1.31 m uzunluğunda 26 mm kalınlığında “bar” adı verilen metal çubuğun iki ucuna asılı belirli kilodaki ağırlığın iki kolla başın üzerine kaldırılması temeline dayanır. Büyük halterhalteri başının üzerinde baş hakem bırak işareti verinceye değin tutmak zorundadır.

Silkmede ise yarışmacının barı kesintisiz bir hareketle (makaslama ya da çömelmeyle) yerden omuzları düzeyine kaldırması ayakları aynı çizgiye geldikten sonra doğrularak barı başının üstünde kolları dik ve gergin durumda tutması ve bırak işaretini beklemesi gerekir. Yarışmacıların her bir hareket için (koparma ve silkme) üç deneme hakları vardır. Kurallara göre sporcunun yarışma düzlemine çıkışından sonra iki Dakika içinde tüm hazırlığını tamamlayarak denemesini gerçekleştirmesi gerekmektedir bir denemenin geçerliliği üç hakemin karar çoğunluğuna göre belirlenir. Baş hakem bırak işareti vermekle yükümlüdür bu işaret yarışmacının barı başının üzerinde kollarını dik olarak tuttuğu ve vücudunu kımıldatmadan durduğu anda verilir. Halter sporunda birinci koparma ve silkmede kaldırılan toplam ağırlığa göre belirlenir.

TÜRKİYE’DE HALTER SPORU

Naim Süleymanoğlu Öncesi Türk Halteri : Çağdaş anlamdaki halterözel bir ilgi göstermişlerdir. Örneğin IV. Murat’ın mermerden yapılma 102 kg ağırlığında bir gülleyi her sabah halkasından tutarak haremden has odaya ya da Bağdat Köşkü’ne değin götürdüğü akşam hareme dönerken de aynı şekilde getirdiği bilinir. Bağdat Seferi sırasında daaskerin gözü önünde bununla idman yaptığı söylenir. Türkiye’ye çağdaş halter sporu Galatasaray Lisesi’nin Fransız öğretmenlerince sokulmuştur. Önceleri aletli jimnastiğin bir parçası olarak yapılan halteri ilk olarak aynı okulun önce öğrencisi daha sonrada beden eğitimi öğretmeni olan Faik Üstünidman benimsemiştir. Faik Bey’in 1896 Atlanta Olimpiyatları’nda 112.5 kg kaldırarak şampiyon olan yunan Yataganos’u izledikten sonra 115 kg’lık ağırlıkla günlük çalışmalar yaptığı bilinir.

Faik Bey’in ardından öteki Jimnastikçiler (özellikle 1903’te kurulan Beşiktaş Osmanlı Jimnastik kulübü jimnastikçileri)Osman Paşazade Hüseyin Bereket Ahmet Fetgeri (Aşeni) Mehmet Ali Fetgeri ve Mazhar Kazancı ağırlıkhalter büyük önem verdiler. Hakkı Köprülü Gümrüklü Selahattin şair ve filozof Rıza Tevfik Bölükbaşı İhsaniyeli Rıfat Tuğbay Şevket Kırgül Bahriyeli Asaf Kaptan Nezir Canbaz Rıza Güreşçi Danyal Ali Rana Tarhan ve Kenan Öner ise halteri benimseyen öteki öncü sporcular oldular. Jimnastikçilerden sonra güreşçiler de haltere ilgi gösterdiler;

Beşiktaşlı Kemal Mızıkacı Danyal ve Sadi gibi güreşçiler halterde büyük başarılar sağladılar.Uluslararası arası alanda katıldığımız ilk şampiyona 1924 Paris Olimpiyat Oyunları oldu. Bu şampiyonaya Gülleci Cemal Erçman ve Neyzen Şevki Sezgin’den oluşan takımla gidildi. Gülleci Cemal tüy sıklette toplam 345 kg ile 39 halterci arasında 12. oldu yine Gülleci Cemal 1928 Amsterdam Olimpiyat Oyunları’nda 25 halterci arasında toplam 262.5 kg kaldırarak sekizinci oldu bu başarılar aynı zamanda uluslararası alanda halter
1930’lu yıllarda büyük bir duraklamaya giren halterimiz ancak 1945’e doğru bir kıpırdanma gösterdi. Bu dönemde Esat Kazancı başta olmak üzere Haşim Ekener İlhan Enülkümen Mesut Sordum Boğos Kambur adlarını duyuran sporcularımız oldu. Bu adlar sayesinde o Güne değin güreş federasyonuna bağlı bir dal olan halter sporu bağımsız bir federasyon oldu 1956 yılındaHalter Federasyonu kuruldu (Federasyon bugüne kadar 11 Başkanhalterde kulüpleşmeye gidilerek yaygınlaştırılması için çabalar harcandı. Bu dönemde Anadolu İstanbul Güreş Bostancı ve Şişli kulüpleri haltere kucak açan ilk Türk kulüpleri oldu.

II. Dünya Savaşı nedeni ile 1940 - 1955 yılları arasında yurt içinde sürdürülen Türk halteri yaklaşık olarak 29 yıllık bir aradan sonra uluslararası organizasyonlarda 1957 Tahran’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’na katılarak bir kez daha yer aldı. İstenilen başarıyı yakalayamayan takımımız Kayhan Bora Nuri Akın Reşit Örer Metin Gürman Ferdi Türkdamar ve Serkis Güllap’tan oluşuyordu. Buradan kazanılan deneyim ile düzenli bir şekilde çalışmaya başlayan haltercilerimiz kısa zamanda gelişim gösterdiler. 1959 yılında Beyrut’ta düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda 75 kiloda Metin Gürman birinci olarak uluslararası alanda Altın madalya kazanan ilk Türk haltercisi oldu. 1961 yılında Viyana’da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası’nda Sadık Pekünlü’nün Avrupa 6.sı olması Türk halterinin dünyaya duyurulmasının sağladı. Türk halterindeki bu başarıları 1964 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yine Sadık Pekünlü’nün toplamda 445 kg kaldırarak 11. olması izledi.

1967 yılında Tunus’ta yapılan Akdeniz Oyunları’nda ise 82.5 kiloda Güner Çevik bronz madalya kazandı. Daha sonra sırası ile 1969 yılında Bükreş’te düzenlenen balkan Halter Şampiyonası’nda 60 kiloda Salih Suvar ile 67.5 kiloda Sedat Misket ikinci olarak Gümüş madalya ve 90 kiloda Sadık Pekünlü üçüncü olarak bronz madalya; 1970 yılında İstanbul’da düzenlenen Balkan Halter Şampiyonası’nda 82.5 kiloda Mehmet Suvar birinci olarak Altın 90 kiloda Sadık Pekünlü ikinci olarak gümüş madalya; 52 kiloda Ahmet Gülal 67.5 kiloda Mehmet Gül ve Kayhan Suntur 110 kiloda Ali Hoşfikir ve ağır sıklette Ali Tan üçüncü olarak bronz madalya kazandılar. 1975 yılında Cezayir’de yapılan Akdeniz Oyunları’nda 82.5 kiloda Mehmet Suvar’ın birinci olarak altın 56 kiloda Bilal Özdoğan’ın üçüncülük kürsüsüne çıkarak bronz madalya kazanmaları Türk halterinin uluslararası düzeydeki başarılarına bir yenisini daha ekledi. 1976 Balkan Halter Şampiyonası’nda Mustafa Ertan birinci olarak Altın madalya kazanması ve 1977 Balkan Halterhalterimiz 1982 yılına değin bir duraklama devresi geçirdi. 1982 Balkan Halterhalteri 80'li yıllarhalterimizde bir dönüm noktasını oluşturdu.

Naim Süleymanoğlu : 1967 yılında Bulgaristan’ın Mestanlı Köyünde dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu haltere on yaşında başladı. Kısa sürede Bulgaristan milli takımına seçildi. 1983’te ABD’de düzenlenen gençler şampiyonasında silkmede 160 kg ile büyükler dünya rekorunu kırdı. 1985 yılında Varna’daki turnuvada rekorlarını koparmada 131.5 kg silkmede 170 kg ve toplamda 301.5 kiloya taşıdı. 1986 yılında 56 kg’den 60’a çıktı. Aynı yıl

8 Aralık 1986 Avusturya’nın Merlbourne kentinde Dünya Kupası karşılaşmaları için gittiği sırada Merlbourne Türk Büyükelçiliğine sığınarak kırk Saatlik

Naim Türkiye’ye kaçışı madalyaları ve rekorları ile tarihe geçmiştir. Kendi ağırlığının üç katını kaldıran Naim Süleymanoğlu üç olimpiyatta kazandığı madalyalar ile Türkiye’nin ilk olimpiyat rekortmeni sporcusu olmasının yanı sıra yüz yıllık Olimpiyat Oyunları tarihinde üç olimpiyatta üç altın madalya kazanan ilk ve tek sporcu olma unvanını da taşımaktadır. Tüm zamanların en iyi haltercisi kabul edilen Naim Süleymanoğlu başarıları ile Time dergisine kapak olmuş yaptığı kaldırışlarla “cep herkülü” lakabını haklı olarak kazanmıştır.


Naim Süleymanoğlu Sonrası Türk Halteri : Naim Süleymanoğlu’nun ilticası ile Türk halter sporu yeri zor doldurulur bir rekortmen sporcu kazanmış oldu. 1987 yılında Suriye’de yapılan Akdeniz Oyunları’nda Levent Erdoğan üç dalda aldığı birincilikler üç altın madalya kazandı.

Aynı yıl Antalya’da yapılan Uluslararası Cumhuriyet Kupası’nda Naim Süleymanoğlu Türkiye’deki başarılı serüvenine başlayarak 60 kiloda koparmada 150 kg silkmede 158.5 kg ve toplamda 338.5 kilo ile dünyanın en iyi üç derecesini yaptı ancak organizasyon eksikliğinden ötürü dereceler dünya rekoru olarak tescil edilmedi. 60 kiloda Naim Süleymanoğlu 1988 yılında İngiltere’de düzenlenen Büyükler Dünya Şampiyonası’nda üç dalda (koparma silkme ve toplamda)dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı. Aynı yıl Seul Olimpiyat Oyunları’nda 60 kiloda koparmada (150.5 ve 152.5 kg) silkmede (188.5 ve 190 kg) ve toplamda (341 ve 342.5 kg) ile üst üste altı kez olimpiyat ve dünya rekoru kırarak inanılmaz bir başarıya imza attı (1992 yılında Uluslararası Halter Federasyonu’nun 60 kiloyu yarışmalardan kaldırmasıyla Naim’in rekorları bir daha kırılmamak üzere halter tarihine geçmiştir). 1989 yılında Yunanistan’da düzenlenen Büyükler Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda üç altın madalya (koparmada 145 kgsilkmede 172.5 kg ve toplamda 317.5 kg) daha kazanan Naim Süleymanoğlu 1990 yılında sakatlığı nedeni ile halteri bıraktığını açıkladıysa da 1991 yılında Almanya’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’na katılarak da üç dalda altın madalya kazandı. 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda da koparmada 132.5 kg silkmede 165 kg ve toplamda 297.5 kg ile birincilik alarak altın madalyasını on dörde yükseltti. Burada Naim Süleymanoğlu ile ivmelenen halterimiz Gençler Dünya Şampiyonaları’nda 52 kiloda Halil Mutlu ile bir bronz 67.5 kiloda Fedail Güler ile bir altın (Almanya 1991); 52 kiloda Halil Mutlu bir altın bir gümüş ve 60 kiloda Mücahit Yağcı ile bir Gümüş iki bronz (Bulgaristan 1992) madalya kazandı.

Gençler Avrupa Şampiyonası’nda (İngiltere 1992); 52 kiloda Halil Mutlu üç altın 56 kiloda Ertan Akar bir bronz 60 kiloda Mücahit Yağcı üç altın 67.5 kiloda Fedail Güler üç altın ve 82.5 kiloda Dursun Sevinç bir bronz madalya kazandı. Büyükler Dünya Şampiyonası’nda (Macaristan 1990) ; 56 kiloda Hafız Süleymanoğlu bir altın ve + 110 kiloda Erdinç Arslan bir bronz madalya kazandı. Büyükler Avrupa Şampiyonaları’nda Ergun Batmaz iki bronz madalya (Danimarka 1990) ; 52 kiloda Halil Mutlu üç bronz 56 kiloda Hafız Süleymanoğlu bir altın iki gümüş 67.5 kiloda Ergun Batmaz bir bronz 90 kiloda Ali Eroğlu üç bronz madalya kazanarak Türkiye’nin halterdeki çıkışını sürdürmüşlerdir. Naim Süleymanoğlu 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda da altın madalya alarak üçüncü kez olimpiyat şampiyonu olma başarısını gösterdi. Türk halteri Naim’in ilticasından günümüze halter müsabakalarından hiç eli boş dönmemiştir. Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye ilticası ve hemen arkasında gelen başarıları Türk halterinin diğer soydaş sporcularımızla ilgilenmeye itti. Dünya halterinin önemli merkezlerinden olan Kırcaali ve Asenovgrad bölgelerinden dalga dalga gelen göç dalgası ile Türk halteri büyük başarılara imza attı.

Naim Süleymanoğlu ile birlikte vitrini değişen halterimizde eski SSCB’den iltica eden Hafız Süleymanoğlu Halil MutluErdinç Aslan Fedail Güler Sunay Bulut Dursun Sevinç Ergun Batmaz Ali Eroğlu Mehmet Yılmaz Mücahit YağcıYasin Aslan bayan sporculardan; Aysel Özgür Şule Şahbaz Derya Açıkgöz Nurcihan Gönül Fatma Kabadayı ve Esma Can günümüzün en başarılı isimlerdir.
Naim Süleymanoğlu’nun aktif sporu bırakması : Naim Süleymanoğlu’nun Atlanta Olimpiyatları’ndan sonraki yaşantısı ve 3.5 yıl gibi uzun bir süre podyumlardan uzak kalması Sofya’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda üçüncülükle yetinmesine neden oldu.

Naim Süleymanoğlu Sidney 2000 Olimpiyatları’nda bir patlama yaparak dördüncü olimpiyat şampiyonluğuna ulaşmak istedi ancak her üç hakkında da sıfır çekerek başarısız olduktan sonra halter sporundaki hedeflerine bir nokta koyarak aktif spor yaşamını bıraktı. Bu başarısızlığının nedeni olarak Sidney Olimpiyatları için hazırlanan raporda Naim Süleymanoğlu’nun müsabakalara dört yıl ara vermesi nedeniyle oldukça heyecanlı göründüğü ve muhtemelen bu heyecanından ötürü başarısız olduğu ibaresi not düşülmüştür. Naim Süleymanoğlu aktif spor yaşamından çekildikten sonra Uluslararası Halter

Dileğimiz Halter alanında Türkiye’deki ilklerin mimarı olan büyük haltercimizin kendisine layık bu görevlere gelebilmesidir. yarışmaları günümüzde iki bölümde düzenlenmektedir; koparma ve silkme. Koparmada yarışmacı barı iki eliyle kavramak ve makaslama ya da çömelme hareketiyle bir hamlede kaldırıp hareketi tamamladığında kolları gergin bir durumda sporunun yurdumuza girişi 1890’lara rastlamaktadır ancak bu tarihten çok daha önceleri“ağırlık kaldırma” denemelerinin yapıldığı çeşitli dönemlerde özellikle orduda ağır kalkan ve gürzlerle idmanın zorunlu olduğu bilinmektedir. Bu spora Osmanlı padişahları da çalışmalarını programlarına alarak sporundaki ilk başarılarımızdır. Türkiye görmüştür). Bu hamle ile Şampiyonası’nda Mehmet Gül birinci olarak altın madalya almasından sonra Şampiyonası’nda Hasan Has ve 1983 Akdeniz Oyunları’nda Levent Erdoğan birinci olarak üç altınbeş gümüş ve yedi bronz madalya kazandırarak yeniden halterimizi başarılı günlerine döndürdüler. Türk öncesi Avrupa da ilk 10'da Dünya da ise ilk 20 arasında yerini aldı. 1986 yılında Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye ilticası Federasyonu (IWF) Yönetim Kurulu üyeliğine aday oldu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4496
favori
like
share
aysenor Tarih: 23.02.2010 18:19
obama çok güzel bisi bu tebrik ederim4::85::85:
sevil1903 Tarih: 29.06.2009 19:33
Genel Hükümler
Amaç

Madde 1- Ülkemizdeki Halter Sporunun yurt çapında yayılmasını ve gelişmesini, kaynakların ve insan gücünün en iyi şekilde kan alize edilip yarışmaların etkin bir şekilde yapılmasını sağlamak için takip edilecek ana politika ve kuralları belirlemektir.
Kapsam
Madde 2- Türkiye’de yapılacak bütün Halter müsabakaları, Milletlerarası Halter Federasyonu kurallarına ve bu yönetmelik hükümlerine uygun olarak düzenlenir.
Dayanak
Madde 3- Bu yönetmelik 3289 sayılı Beden Terbiyesi ve Spor Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanuna dayanılarak hazırlanmıştır.
Tanımlar
Madde 4- Bu yönetmelikte geçen;
Spor Faaliyetleri: Yarışma öncesi, yarışma sırası ve yarışma sonrası kampı, kurs seminer gibi temel ve olgunlaşma eğitim, hazırlık ve tamamlama çalışmaları ile yarışmayı içine alan tüm sportif faaliyetleri,

Genel Müdürlük: Beden Terbiyesi ve Spor Genel Müdürlüğünü,
İlçe: Beden Terbiyesi ve Spor İlçe Müdürlüğünü,
İl:Beden Terbiyesi ve Spor İl Müdürlüğünü,
Spor Teşekkülü: Dernekler Kanununa göre kurulan spor teşekkülleri resmi müesseseler tarafından kurulan ( Askeri güç, Spor Kolu, Kulübü v.s.) teşekkülleri,

Beden Terbiyesi Teşkilatı: Beden Terbiyesi ve Spor Genel Müdürlüğünün Merkez ve taşra ile bunlara bağlı tescilli spor teşekküllerini,
Federasyon: Türkiye Halter Federasyonunu,
IWF: Uluslararası Halter Federasyonunu,
Yönetim Kurulu: Halter Federasyonu yönetim kurulunu ifade eder,


İkinci Bölüm


Esas Hükümler
Müsabakalara Katılma Şartları
Madde 5- Müsabakalara katılma şartları şunlardır:
1.Resmi ve özel nitelikteki Halter Müsabakalarına katılacak kulüplerin Genel Müdürlükçe tescillerinin yapılmış olması gereklidir.
2.İl veya İlçe takım birincilikleri için Federasyonun bu konudaki seçme hakkı saklı olmak kaydıyla her İl veya İlçe kendini temsilin bir veya daha fazla takımla müsabakalara iştirak edebilir.
3.Halter Müsabakalarına iştirak edecek sporcuların;
a-Mevcut Sicil ve Lisans Yönetmeliğine uygun lisans çıkartmış olmaları,
b-Herhangi bir nedenle Beden Terbiyesi teşilatınca tarafından müsabakalara katılmasının yasaklanmamış olması gerekir.

Müsabaka Çeşitleri
Madde 6- Halter Müsabakaları Resmi ve Özel Olmak Üzere iki çeşittir.
1- Resmi Müsabakalar
Beden Terbiyesi ve Spor Genel Müdürlüğü teşkilatı, Federasyon ve İller tarafından düzenlenir ve yürütülür.
2- Özel Müsabakalar
Resmi müsabakalar dışında kalan Federasyon denetiminde yapılan müsabakalardır.

Müsabaka Usulleri
Madde 7- Halter Müsabakaları IWF kurallarına göre yapılır.Takım müsabakalarında Koparma, Silkme ve Toplam olmak üzere ayrı veya yalnız toplam dereceye göre puanlama yapmak, müsabakalarda ilan edilmek kaydıyla Federasyonun yetkisindedir.

İzne Tabi Müsabakalar
Madde 8- İl veya İlçe Müdürlükleri, Spor Kulüpleri,Okul,Dernek ve benzeri kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak her türlü yurtiçi veya yurtdışı müsabakalar Halter Federasyonundan izin almak kaydıyla yürütülür.

Kategoriler
Madde 9- Halter Sporunda yarışmalar Erkekler ve Bayanlar için ayrı ayrı düzenlenir. Halter Müsabakaları, Yıldız-Genç-Büyük erkek ve bayan olmak üzere 4 kategoride düzenlenir. Bu kategoriler yaş esasına göre düzenlenmekle birlikte alt kategoridekiler üst kategorideki müsabakalara iştirak edebilir. Ancak üst kategoridekiler alt kategorideki müsabakalara iştirak edemezler.Yaş hesabı, müsabakanın yapıldığı yıl esas alınarak sporcunun doğum yılı çıkartılmak suretiyle yapılır.

1- Yıldızlar, 18 yaşından gün almamış küçükler,
2- Gençler, 18 yaş dahil 20 yaşından gün almamışlar,
3- Büyükler, 20 yaş ve daha büyükler,

Yıldızlar için 9 kategori mevcuttur.
a- 44.0 Kg. ‘a kadar olanlar
b-44.01- 48.00 kg.a dan 48.0 kg.a kadar olanlar
c-48.01- 52.00 kg.a dan 52.0 kg.a kadar olanlar
d-56.01- 56.00 kg.a dan 56.0 kg.a kadar olanlar
e-56.01- 60.00 kg.a dan 60.0 kg.a kadar olanlar
f- 60.01- 67.5 kg.a dan 67.5 kg.a kadar olanlar
g-67.51 – 75.0 kg.a dan 75.0 kg.a kadar olanlar
h-75.01 – 82.50kg.a dan 82.5 kg.a kadar olanlar
ı-82.51 +

Gençler ve Büyüklerde 10 Kategori mevcuttur.
a- 52.00 kg kadar olanlar
b-52.01 kg.a dan 56.0 kg.a kadar olanlar
c-56.01 kg.a dan 60.0 kg.a kadar olanlar
d-60.01 kg.a dan 67.5 kg.a kadar olanlar
e-67.51 kg.a dan 75.0 kg.a kadar olanlar
f-75.01 kg.a dan 82.5 kg.a kadar olanlar
g-82.51 kg.a dan 90.0 kg.a kadar olanlar
h-90.01 kg.a dan 100.0 kg.a kadar olanlar
ı.100.01 kg.a dan 110.0 kg.a kadar olanlar
i.110.01 kg.+

Bayanlar için 9 Kategori mevcuttur.
a- 44.0 Kg. ‘a kadar olanlar
b-44.01- 48.00 kg.a dan 48.0 kg.a kadar olanlar
c-48.01- 52.00 kg.a dan 52.0 kg.a kadar olanlar
d-56.01- 56.00 kg.a dan 56.0 kg.a kadar olanlar
e-56.01- 60.00 kg.a dan 60.0 kg.a kadar olanlar
f- 60.01- 67.5 kg.a dan 67.5 kg.a kadar olanlar
g-67.51 – 75.0 kg.a dan 75.0 kg.a kadar olanlar
h-75.01 – 82.50kg.a dan 82.5 kg.a kadar olanlar
ı-82.51 +

Tertip Kurulları
Madde 10- Tertip Kuralları aşağıdaki şekilde teşkil edilir;
1- İl veya İlçelerde düzenlenecek müsabaka tertip kurulları mahalli olarak tespit edilip, Federasyonca tasdik edilir.

2- Türkiye çapında yapılacak her türlü müsabakanın tertip kurulu, Federasyonun teklifi ve Genel Müdürün onayı ile kurulur.

Temsil ve Vize Şartı
Madde 11- Temsil ve vize şartları şunlardır:
1- Kulüpler arası müsabakalarda müsabakaya katılacak kulüplerin, Beden Terbiyesi ve Spor Genel Müdürlüğünce tescil edilmiş olmaları şarttır.
2- İl veya ilçeler arası yapılan takım birinciliklerinde Federasyonun bu konudaki seçme hakkı saklı kalmak şartı ile her İl veya İlçe kendisini tem silen bir veya daha fazla takımla müsabakalara iştirak edebilir.
3- Müsabakalara iştirak edecek Sporcuların lisans ve tanıtıcı belgelerine sahip olması ve o yılın vizesini yaptırmış bulunması gereklidir.
4- Yabancı uyrukluların yarışmaya girme şartları Milletlerarası Halter Yönetmeliğinde belirtildiği ve Sicil Lisans Yönetmeliğinde yer aldığı gibidir.Ancak bu konuda son karar mercii Halter Federasyonudur.


Müsabakanın Ertelenmesi ve Müsabaka Yerinin Değiştirilmesi
Madde 12- Çeşitli nedenlerle müsabaka yerinin değiştirilmesi veya ertelenmesi Genel Müdürlük yetkisindedir. Değişiklik en kısa sürede müsabakaya iştirak edecek İl veya İlçe kulüplerine bildirilecektir.

Takım Kadroları
Madde 13- Kulüpler, İl veya İlçeler arası takım müsabakalarında takım 10 kişiden teşkil eder.Ancak, bu tür müsabakalara davet edilecek takımdaki sporcu sayısı Federasyonca belirlenir ve kulüplere resmi yazı ile bildirilir.
Oyun Süreleri
Madde 14- Müsabaka süreleri Milletlerarası Halter Yönetmeliğinde esaslarına göre düzenlenecektir.
Neticelerin İlanı
Madde 15- Neticelerin ilanı 4 şekilde yapılır:
1- Resmi Müsabakalarda;
a- Teknik neticeler spiker tarafından müsabaka bitiminde sözlü olarak ilan edilir.
b- Yazılı neticeler Federasyonca müsabakadan en geç 4 gün sonra iştirakçilere gönderilir.
2- Özel müsabakalarda alınan neticeler, müsabakadan en geç 4 gün sonra Federasyona gönderilir.
3- Yurtdışı müsabakalarında ve yurt içinde Federasyonca tertiplenen organizasyonlardan sonra, Kafile başkanı ve Federasyon temsilcisi tarafından düzenlenen ayrıntılı rapor ve teknik neticeler en geç 3 gün içerisinde Federasyona iletilir.

Kıyafetler
Madde 16- Sporcu kıyafetleri Milletlerarası Halter Yönetmeliğinde belirtilen ölçülerde olacaktır , Halterciler, Milletlerarası Milli Müsabakaların dışındaki organizasyonlarda milli mayo ve eşofman giyemezler.

Müsabakayı Yönetecek Jüri ve Hakemler
Madde 17- Hakemler Milletlerarası Halter Yönetmeliği esasları ve “Hakem Yönetmeliğine” göre tayin olunurlar.Federasyon tarafından düzenlenecek her müsabaka için davet edilecek hakem sayısı Merkez Hakem Komitesince, İl veya İlçelerce tertiplenen müsabakalarda ise İl Hakem kurulunca belirlenir.Görev verilen Hakemler, Müsabaka saatinden en az iki buçuk saat önce müsabaka mahallinde bulunurlar.

Ödüller
Madde 18-İl veya İlçeler tarafından düzenlenen müsabakaların ödülleri İl veya İlçe Müdürlüklerince, Federasyon tarafından düzenlenen müsabakaların ödülleri ise, Genel Müdürlük tarafından amatörlük esasları göz önünde tutularak verilir
Ferdi ödüller sporcuların kendisine aittir. Kulüplerin kazandığı ödüller kulüplere, illeri temsil eden takımların kazandığı ödüller İllere veya İlçelere, Milli Takımın kazandığı ödüller ise Genel Müdürlüğe aittir Milletlerarası Müsabakalarda dereceye giren sporculara 12 Aralık 1987 tarih ve 19662 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Genel Müdürlük “Ödül Yönetmeliği uyarınca ödül verilir.

Cezalar
Madde 19- Müsabakalarda cezayı gerektiren hallerde bulunan teşkilat görevlileri, hakemler, kulüp yöneticileri, antrenörler,sporcular ve kulüpler hakkında 11 aralık 1987 tarih ve 19661 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Ceza Yönetmeliği” hükümleri uygulanır.

İtirazlar
Madde 20- Müsabakalarla ilgili her türlü itirazlar, Federasyon temsilcisine yapılır.Federasyon temsilcisi kendisi veya gerektiğinde tertip kurulu ile Merkez Hakem Kurulu alacağı 1 er üye ile birlikte anında karara varacaklardır.Anında karar verilmesine imkan bulunmayan hususlarda konu, temsilci tarafından Federasyona iletilecektir.Federasyon Yönetim Kurulunun kararı kesindir.

Müsabakaya Katılamayacak Haller
Madde 21- Müsabakaya katılamayacak haller şunlardır:

1.Doping Yaptığı kontrol sonunda ortaya çıkan Halterci, yarışma dışı bırakılır ve ceza kuruluna sevk edilir.

2. Doping Kontrolünden kaçınan Halterciler yarışma dışı bırakılır. Haltercilere doping uyguladığı sabit bulunan görevlilerde görev dışı bırakılır ve ceza kuruluna sevk edilir.

3. Halterciler IWF yönetmeliğine göre düzenlenecek yarışmalara aşağıdaki durumlarda katılamazlar.
a- Geçici veya sürekli boykot cezası almışsa,
b- Cezalı veya boykotlu haltercilerle bilerek müsabaka yaparsa,
c- Kendisi için yasaklanmış müsabaka katılırsa,
d. Profesyonellere karşı müsabaka yaparsa,
4. Aşağıdaki hallerde halterciler yarışma dışı bırakılarak ceza kuruluna sevk edilirler;
a- Müsabakaya nizami şekilde sokulduğu halde katılmaktan kaçınırsa
b- Federasyon görevlilere itaatsizlik gösterir ve bozgunculuk yaparsa,
c- Müsabakaya anlaşmalı olarak girer ve veya müsabakalarda kendisinden beklenen moral gayreti göstermekten kaçınırsa,
d- Söz veya hareketleri Jüri üyelerini veya görevlilere hakaret ederse.
e- Juri tarafından kabul edilmeyen sebeplerle zamanında bir kaldırış için ringe çıkmazsa,
f- Başkasına ait bir lisanla müsabakaya katılırsa
g- İhtar edilen hatasını yapmakta ısrar ederse,
h- Genel Terbiye kuralları dışına çıkar ve ihtara rağmen bu davranışında ısrar ederse ,
Bu yönetmelikte olmayan hususlarla ilgili olarak Milletlerarası Halter Yönetmeliği hükümleri uygulanır,
Üçüncü Bölüm
Son Hükümler
Yürürlük
Madde 22- Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 23- Bu yönetmelik hükümlerini Beden Terbiyesi ve Spor Genel Müdürü yürütür..