Cuma günleri Cuma namazından önce veya sonra saçları tıraş etmek ve tırnak kesmek sünnettir.Namazdan sonra kesilmesi daha faziletlidir .Cuma günü kesemiyen bunları başka günde kesmelidir .Sonraki cuma gününü beklememelidirler.(Reddü'l-muhtar)

TIRNAK KESMENİN USULÜ:

Ellerin tırnaklarını ayakların tırnaklarından önce kesmek müstehabtır.Tırnak kesmenin usulü ise şöyledir:

Önce sağ elin şehadet parmağından başlayıp sonra sırasıyla orta parmağın,adsız parmağın,serçe parmağın sonra da baş parmağın tırnaklarını kesmelidir.

Sonra sol elin serçe parmağından başlayıp sırası ile baş parmağın tırnaklarını kesmelidir.

Sonra sağ ayağın sırça parmağından başlayıp baş parmakta bitirilmelidir.Sol ayağı ise baş parmağından başlayıp sırça parmakta bitirilmelidir.(İmam-ı Nevevi ve İmam-ı Gazalı böyle buyurmuşlardır.)

Kesilen tırnaklar ayak yoluna yada yıkanacak mahalle atmak mekruhtur .Zira, fukaha o mahallere atmaktan hastalık meydana gelebileceği söylenilmiştir.

"Şir'a" kitabında denilir ki :

"Kesilen tırnakları gömmelidir ya da gömülmeden atılmalıdır. Zira, sihirbazlar onlarala sihir yapabilirler.Şeytan o kesilen şeylerin üstüne oturur.

Tırnağı dişlerle koparmayıp makasla kesmelidir.Zira, dişlerle koparmak baras (abras) hastalığını meydana getirir.

Hadiste buyurulur ki:

"Cuma günü tırnaklarını kesen kimsenin parmaklarının uçları kabirde dağılmaz".

"Hulasa" ve "Kadıhan" kitaplarında da şöyle denilir:

Bir kimse tırnaklarını kesmek yahut saç tıraşı etmekte Cuma gününü tayin etse, fukaha bu hususta demişlerdir ki :

"Eğer o kimse Cuma gününden başka günlerde caiz olduğunu bildiği halde uzun müddette Cuma gününü tehir etse mekruktur.Zira, tırnağı uzun olan kimsenin rızkı az olur.Eğer haddini tecavüz etmiyerek yani tırnağı pek uzamıyarak sahih haberlere dayanarak ve teberrüken tehir ederse müstehabdır. Zira Aleyhisselatü vesselam Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

"Bir kimse Cuma gününde tırnaklarını kesse Cenab-ı Hak o kimseyi gelecek Cumaya kadar ve ondan üç gün fazla olarak bütün belalardan korur."

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 434
favori
like
share