Cumhuriyet Çocuğu Gözünde Mustafa Kemal Atatürk - Mehmet Tanju Akerman - Cumhuriyet Çocuğu Gözünde Mustafa Kemal Atatürk Kitap Özet

Kitap Özet

Çağını ve dünya konjonktürünü, o günün koşullarında dakika dakika izlediğini, tüm kararlarında buradan yola çıktığını, kararını arkadaşlar ve konunun uzmanları ile tartıştığını, sonra kararını verdiğini gördüm. Kemalizm diye bir doktrin ortaya koymadığını, ama bir önder olduğunu, çağını yakalamanın reçetesini bize bıraktığını, ölümünden sonra Kemalizm, daha sonra da Atatürkçülük diye bir kavramın yaratıldığını, bu yaratılan kavramda Mustafa Kemal'in dondurulduğunu tespit ettim.

"Mustafa Kemal" olarak kullanmayı uygun gördüm, çünkü yaşadığı dönemde halk ona "Mustafa Kemal Paşa" diyordu ya da kısaca "Gazi Paşa" Mustafa Kemal Paşa üstüne, çok daha fazla inceleme ve araştırma yapılmalı ve bu araştırmalar üst düzeyde olmalı. Herkes tarafından okunmalı, bilinmeli. Son zamanlarde önüne gelen yazıyor ve onu yanlış anlatıyor diye düşünüyorum. Türk gençliği, önderi Mustafa Kemal'i çok iyi tanımalı. Bu kitap onu hatırlamanıza neden olacaksa ne mutlu bana. Tabii ben "Yaşa Mustafa Kemal Paşa" diyorum. Galiba bu konuda tarafsız kalamadı kalemim. Bu kusursa "Kadı kızında da olabilir" demişler halk deyimiyle.

Kitap KapakCumhuriyet Çocuğu Gözünde Mustafa Kemal Atatürk
Mehmet Tanju Akerman
Siyah Beyaz Yayınları
Baskı Tarihi: Mart 2009
ISBN: 9789944490740
Sayfa: 216

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 547
favori
like
share