PAPAZ emrediyor AKP yapıyor
Fener Papazı Bartholomeos, AB sopasıyla diz çöktürdüğü AKP’ye Heybeliada Ruhban Okulu’nu açtırıyorBürokratların hazırladığı iki formül rapor haline getirilerek Başbakan’a sunulacak, nihai kararı hükümet verecek* Selda Öztürk KAY
Kendisini ’ekümenik’ ilan eden Fener Rum Kilisesi Papazı Bartholomeos’un telkinleri sonucu AB ve ABD’den gelen baskılara boyun eğen AKP iktidarı, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için harekete geçti. CNNTürk’ün haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun talimatı ile bürokratlar, Ruhban Okulu konusunda yeni bir rapor hazırlandı. Raporda Ruhban Okulu’nun lise kısmının Milli Eğitim’e yüksek okul bölümünün de YÖK’e bağlı olarak açılması öngörülüyor. Bu seçenekler ve altındaki alternatifler sıralandı. Sonuçları detaylandırıldı. Raporda, okulun yeniden “Milli Eğitim’e bağlı açılması imkansız” denildi.

Din lisesi formülü
Rapora göre Ruhban Okulu’nun ancak lise kısmı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olabilir. Bunun için de din lisesi formülü geliştirildi. Ancak Özel Öğretim Kanunu’nun değişmesi gerekiyor, çünkü bu kanunda “dini ve askeri okul açılamaz” hükmü var. Yasa değiştirilerek Ruhban Okulu’na bir çeşit İmam Hatip Lisesi statüsü verilecek. Okul öğrencilerini ne şekilde alacağını kendisi belirleyecek ama müfredatını, ders kitaplarını Bakanlık belirleyecek. Öğretmenler de Milli Eğitim Bakanlığı’nın standartlarına uygun alınacak denetimi bakanlığa ait olacak. Ancak bu formülün hayata geçirilmesi yeni bir lise türünün doğmasını da beraberinde getirecek. Yani Özel İmam Hatip Liseleri için yol da açılacak. Rapora göre Ruhban Okulu’nun yüksek okul kısmı YÖK’e bağlı faaliyet gösterecek. Ancak bunun için 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun değişmesi gerekiyor. Bu formül daha önce de tartışılmış ancak orta yol bulunamamıştı.

Kılık kıyafet engeli
Öğretim üyelerinin din adamlarından seçilecek olması, rahibelerin giyisilerinin kılık kıyafet yönetmeliğine aykırılığı da yüksek okul statüsü verilmesinin önündeki engeller arasında. Bu iki seçeneğin dışında Ruhban Okulu’nun bir vakıf bünyesi altında açılması da alternatifler arasında. Öneri ilk olarak 2004 yılında dönemin YÖK Başkanı Erdoğan Teziç tarafından ortaya atılmıştı. Bu formüle göre Ruhban Okulu tıpkı diğer vakıf okulları gibi Hıristiyan din adamı yetiştirmek üzere Teoloji bölümü adı altında açılabilir. Patrikhane ise, özerk üniversite statüsü istiyor. İşte tüm bunlar masaya yatırılacak. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu raporu Başbakan’a sunacak, son sözü ise Bakanlar Kurulu söyleyecek.ATATÜRK DiYOR Kİ:
Patrikhane bir fesad ve hıyanet ocağıdır!
“Bir fesad ve hıyanet ocağı olan ve memleketimize nifak tohumları eken, uyuşmazlıklar yaratan, Hıristiyan hemşehrilerimizin huzur ve refahı için de uğursuzluğa ve felakete sebep olan İstanbul Rum Patrikhanesi’ni artık topraklarımız üzerinde bırakamayız. Bu tehlikeli teşkilatı memleketimizde muhafazaya bizi mecbur etmek için ne gibi vesile ve sebebler gösterilebilir? Türkiye’nin Rum Patrikhanesi için arazi üzerinde bir sığınılacak yer göstermeye ne mecburiyeti var? Bu fesad ocağının hakiki yeri, Yunanistan değil midir? Büyük Millet Meclisi tarafından idare edilmekte olan yeni Türkiye, Babıali’nin taht-ı idaresindeki eski Osmanlı İmparatorluğu değildir. Yeni Türkiye şeref ve haysiyet, kudret ve kuvvetini müdrik ve hukukunu muhafaza için mevcudiyetini tehlikeye atmaya hazır ve amadedir.
Mustafa Kemal
Hakimiyet-i Milliye Gazetesi / 20 Ocak 1923
Türkiye’yi şikayet etti
Fener Rum Kilisesi Papazı Bartholomeos, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurulu’nda 2007 yılında yaptığı konuşmada Türkiye’yi şikayet etmişti. Bartholomeos, Patrikhane’nin statüsü, Heybeliada Ruhban Okulu konularında yaşanan sorunları dile getirmişti.
Obama, Meclis’te ‘açın’ çağrısı yaptı
ABD Başkanı Barack Obama da Türkiye’ye ziyareti sırasında TBMM’de yaptığı konuşmada Heybeli Ruhban Okulu’nun açılması çağrısında bulunmuştu. Obama, şunları kaydetmişti: “Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması gibi eylemlerin son derece güçlü sinyaller vereceğini düşünüyoruz. Ayrıca hukukun üstünlüğüne olan taahhüt, adaletin insanlara ulaştırılması anlamında atılabilecek en önemli adımdır. Azınlık hakları sayesinde halk, her tür katkıdan, her bireyiyle yararlanma fırsatı bulacaktır.”
Rehn, yine çirkin yüzünü gösterdi
AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, müzakekerde aksama olmaması için, Ruhban Okulu’nun açılmasını istemişti. Brüksel’de Türk gazetecine konuşan Rehn, şu dayatmalarda bulunmuştu: “Türkiye’nin temel özgürlükler konusunda ciddi reformlar yapacağına, dini özgürlüklere önem vereceğine inanıyorum. Örneğin Patrik Bartholomeos’un ekümeniklik unvanı ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması sorunlarına olumlu yaklaşacağını umuyoruz.”
Poettering tehdit savurdu
Fener Rum Kilisesi ile AP Hıristiyan Demokratlar Grubu‘nun 2005 yılında İstanbul’da ortaklaşa düzenlediği uluslararası konferansta konuşan Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokratlar-Avrupa Demokratları Grubu Başkanı Hans-Gert Poettering, “Burada ekümenik patriğin davetlisi olarak bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Heybeliada Ruhban Okulu‘nun bir an önce açılmasını istiyoruz. Bu yapılmadığı takdirde, Batı Avrupa toplumlarında İslam fobisi artacaktır” demişti.Kilisenin sözcülüğüne soyundularÇelik: Kapalı olması vahim bir hatadır
AKP hükümeti, papaz okulu için dört koldan seferberlik başlatmıştı. Kilise sözcüsü gibi konuşan Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik, kendi kendini ekümenik ilan eden Bartholomeos’un iddiasını güçlendirme çabalarına tam destek vermişti. Bu tartışmalara şaşırdığını ifade eden Çelik, “Patrik ekümenik olsa ne olur ki. Patriğin ekümenik olup olmadığına sen niye karar veriyorsun kardeşim?” demişti. Heybeliada Ruhban Okulu’nun kapalı olmasını vahim bir hata olarak nitelendiren Çelik, “Kapatılma gerekçesi haksızdır. Ruhban Okulu’nun bugün hiçbir kanun değişikliği yapılmadan açılabileceğini düşünü-yorum” diye konuşmuştu.Bağış açılmasını istiyor
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, verdiği bir demeçte, Heybeliada Ruhban Okulunun açılmasının Türkiye’nin bir iç meselesi olduğunu söyledi. Azınlığının sorunlarına çözüm getirmesi gerektiğine inandığını” belirten Bağış, şunları söylemişti:” “Heybeliada Ruhban Okulunun, Türk vatandaşlarının ihtiyaçları olan hizmetleri sunabilmek için açılması gerektiğine inanıyorum. Türkiye’deki Ortodoks cemaati vergi ödeyen, ordumuzda hizmet eden ve bu ülkeye katkıları olan Türk vatandaşlarından oluşmaktadır. Eğer din adamlarına gereksinimleri varsa, bu din adamlarını eğitmelerine yardımcı olmalıyız.”
Günay da seferberliğe katılmıştı
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması gerektiğini söylemişti. Günay, “Ben, hükümette net karara bağlamadığımız konuda, ancak kişisel eğilimimi söyleyebilirim, sanıyorum Ruhban Okulu’nu açacağız. Hem kişisel hem de edindiğim genel eğilim, okulun açılacağı yönünde. Şu andaki üniversite sistemine uymuyor ama başka bir formül bulunacak, siyasi bir sorun yok. Çalışmalar teknik seviyede devam ediyor. Artık ’dünle beraber geçti ne varsa düne ait’, şimdi yeni şeyler söylemek lazım” diye konumuştu. Günay, kabinede kendisi gibi düşünen bakanların olduğunu da kaydetmişti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2373
favori
like
share
Terakkiperver Tarih: 06.07.2009 00:09
Teoriyi öne süren yok.Ne teorisi?...Ben demek istiyorum ki uyanık olun yeter..Bu vatan topraklarında, düşmanların çok gözü var olduğunu her halde unutmuşsunuz..
Gundii Tarih: 05.07.2009 00:42
Gundii kardeş, bu haberi iyi oku ve anla.Sen kimi savunuyorsun?.Elin gavurunu mu yoksa biz müslümanların derdini mi?.Hıristiyanların adaletini ne zaman gördünüz de onlardan emin olabiliyorsunuz...
Teknoloji çağında müslümanlar dinini bırakmazlarmış.Bak bakalım etrafına nasıl yaşıyorlar ve ne yapıyorlar..Koyun sürüsü yerine alındık .Çobanımızı da sen söyle...Tayyip mi yoksa Papazlar mı?...Kime hizmet ediliyor ne için, neden?...Merak etme!Müslümanlar hıristiyan olmaz ama itikatları bozulur.Bu da onların tam istedikleri gibi olmuş olur..Mesela Yahova Şahitleri diye bir takım misyonerler vardır.Bunlar ne iş yapar hiç haberiniz var mı?Bunları hiç düşündünüz mü?... ]

kardesim brakın bu isleri yaw yok gavuru savunuon yok bılmem ne !

yok kardes bı sen bılıon bizde cahıl kalmısız ALLAH ALLAH...

kımın ne is yaptıgını senden ii bılıyorum en azından bi yerden alıntı yapmadan kendı dusuncemi ortaya koyuyorm ne zamandır gazetelerin haberleri guvenılır oldu...

neyse konu uzar uzar benım dinimede laf edilir.. iste bu hic guzel karsılamıcagım bişidir.. iisimi.. konu kapansın.. sende burda teorilerini paylasmaya devam edersin ulke icinde musluman muslumanı vuruo irkı ve konusutugu lısan yuzunden asıl sen hangı ulkede yasıyon sakın bana gavurları hristiyanları savundugumu soleme bi dahakı sefere bu kadar sakin olmam.. oke..
Terakkiperver Tarih: 05.07.2009 00:22


Ruhban okulu için kirli ittifak
Yüzyıllardır kavgalı olan Fener Rum Patrikhanesi ile Moskova Patrikhanesi, Haybeliada Ruhban Okulu'nu açtırmak için çekişmeyi bir kenara bıraktı.


Fahrettin DEDE'nin haberi...

İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'yle buzları eritmek için dün İstanbul'a gelen Moskova Patriği Kiril, ‘nüfuz savaşı'nı bir kenara bıraktı.

KİRİL, GELİR GELMEZ FENER RUM PATRİKHANESİ'NE GİTTİ
Rus Ortodoks Patriği Kiril, İstanbul'a dün öğlen saatlerinde geldi. Özel bir uçakla Atatürk Havalimanı'na inen Patrik Kiril'i Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy, Bergama Metropoliti Ioannis Ziziovlas ve Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri karşıladı. Havalimanı VIP Salonu'nda bir süre dinlenen Patrik Kiril, daha sonra Fener Rum Patrikhanesi'ne gitmek üzere alandan ayrıldı. Kiril ile birlikte çok sayıda din adamı da İstanbul'a geldi. Kirill, İstanbul ve Ankara'da 6 Temmuz'a kadar çeşitli temaslarda bulunacak.

KAVGAYI RUHBAN OKULU İÇİN BIRAKTILAR
Heybeliada Ruhban Okulu için adeta kirli ittifak yapan Bartholomeos ile Kiril, dünya ekümenliği için büyük bir çekişme içindeler. Moskova'daki patrikhane, Bartholomeos'u dünyadaki 250 milyon Ortodoks mensubunun lideri olarak tanımıyor. Moskova, İstanbul Fatih'teki patrikhaneyi Ortodoks aleminin 15 otosefal kilisesinden sadece birisi gibi görüyor. Moskova Patriği Kiril 6 ay önce 2. Aleksiy'in ölümü üzerine patrik oldu. İki patriğin görüşmesinde gündeme gelmesi beklenen bir numaralı gündemin Heybeliada Ruhban Okulu olduğu belirtiliyor. İki patriğin; Dünya Ortodoks Kiliseleri Kongresi ile ilgili detayları da konuşacağı ifade edildi.

GÜNDEM RUHBAN OKULU, İHL'LERİN ORTA KISMINI HATIRLAYAN YOK
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın “Ruhban okulu konusunu görüşebiliriz” demesiyle birlikte, hükümete bu konuyla ilgili baskı artarken, yıllardır süregelen İmam Hatip Lisesi mezunlarının çektiği sıkıntı ve karşılaştığı adaletsizlik konusunda herhangi bir adım atılmaması dikkat çekiyor. 1998'de gece yarısı çıkarılan 8 yıllık kesintisiz eğitim yasasıyla birlikte yüzlerce İHL'nin orta kısmının kapısına kilit vurulmuştu. İHL'lerin orta kısmını ortadan kaldıran kesintisiz eğitim yasasının değiştirilmesi için eğitim camiası, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan yoğun talep olmasına rağmen hükümetler yıllardır bu konuda herhangi bir adım atmadı. Türkiye nüfusunun yüzde 99'nu oluşturan Müslümanların bu konudaki talebi görmezden gelinirken, Heybeliada Ruhban Okulu için seferber olunması dikkat çekiyor.

KAPALI KAPILAR ARKASINDA İKİLİ GÖRÜŞTÜLER
Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi. Fener Rum Patrikhanesi'ne gelişinde çalınan çanlarla karşılanan Kiril'e, Özel Fener Rum Lisesi'nden çocuklar çiçek verdi. Kirill, daha sonra Aya Yorgi Kilisesi'ndeki karşılama ayinine katılarak, “Şükran Duası”nı yönetti. Kilise çıkışında, cemaatten bazı kişiler Kiril'i alkışlayarak elini öptü. Daha sonra Bartholomeos ile Kirill bir araya geldiler.
Bartholomeos, burada yaptığı karşılama konuşmasında, “Patrikhaneyi ve ana kiliseyi ziyaretiniz bizim için büyük sevinç ve derin duygular vesilesidir. Sizlerin aramızda bulunmanız kutsal Rus Kilisesi'nin birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajını getirmeniz manasına gelir” dedi. Kiril de, bu gezinin Fener Rum Patrikhanesi'yle ilişkilerin tazelenmesinin yeni bir başlangıcı olacağını umduğunu belirterek, Patrik Bartholomeos'un, “Hepimiz tek bir birleşik Ortodoks kilisesinin parçasıyız” mesajına katıldığını dile getirdi. Patrik Kiril ve Bartholomeos braha sonra kapalı kapılar ardında ikili görüştü.

VAKİT

Gundii kardeş, bu haberi iyi oku ve anla.Sen kimi savunuyorsun?.Elin gavurunu mu yoksa biz müslümanların derdini mi?.Hıristiyanların adaletini ne zaman gördünüz de onlardan emin olabiliyorsunuz...
Teknoloji çağında müslümanlar dinini bırakmazlarmış.Bak bakalım etrafına nasıl yaşıyorlar ve ne yapıyorlar..Koyun sürüsü yerine alındık .Çobanımızı da sen söyle...Tayyip mi yoksa Papazlar mı?...Kime hizmet ediliyor ne için, neden?...Merak etme!Müslümanlar hıristiyan olmaz ama itikatları bozulur.Bu da onların tam istedikleri gibi olmuş olur..Mesela Yahova Şahitleri diye bir takım misyonerler vardır.Bunlar ne iş yapar hiç haberiniz var mı?Bunları hiç düşündünüz mü?...
Gundii Tarih: 05.07.2009 00:16
Bazı arkadaşlarımız benim mesajlarımı galiba tam anlamamışlar.Ruhban okulu açmak, sıradan kilise açmaya benzemiyor.Maksatları İstanbul'u bir hıristiyan merkezi yapıp misyoner faaliyetlerini bu güzel vatanımızda gizli gizli sürdürmektir.Artık anlayın yahu!..

Aşağıda ki linki tıklayın da anlayın onları..Biz müslümanlara karşı nasıl mücadele edilebileceğinin hesabını yapıyorlar...Üstelik te Türk bayrağını,ay ve yıldızımızı tersinden gösteriyorlar..Buyrun!...


bakım dogru anlamısmıyım kardes ne yane sizin dediginiz şu ajanlar istanbulu ve nıhayetınde ulkeyi hristiyanlastıracaklar...

bu kadarmı basıt yahu bu mıllet dinini brakırmı heleki bu teknoloji çagında..

Birşey daha eklemek istiyorum bazı arkadaşlar burda ne zararı var kormamak lazım demiş yurt dışında bizimde camilerimiz var gibi yorumlar var Türkiye milli eğitime bağlı açabilirsin diyor yök e bağlı açabilirsin diyor fakat istenen çok farklı birşey özerk bağımsız bir kurum açmak isteniyor direk vatikana bağlı Türkiyeyi saf dışı ederek bu olaya toz pembe bakan arkadaşlar biraz gözünü açsa ne güzel olur. Burası papaz okulundan ziyade fesat yuvası bir ajan okulundan başka hiçbirşey olamaz yurt dışında camilerimiz var haklısınız Türkiye dede bir sürü kilise var!
avrupadakı camıler dogrudan denetlenmesi kıme ait... merak ettm ne yane avrubadakı camiler bagımsız deilmı ?

hea sana gore tozpembe bakıyor olabılıriz.. deil gercekcılıgı severım
teoriler teoriler ... bu işlerden daha onemlı konular var bu ulkede..

konunun tartısılacak bı yanı yok bence kendi dinimizi serbest yasamak ıstıyorsak dier dinlerede saygı duymalıyız... bu kadar..

bb
Terakkiperver Tarih: 04.07.2009 23:38
Bu hususta firari16 kardeşimize teşekkür ediyorum.İşte, kendisi şuurlu müslüman kardeşimizdir.Allah razı olsun ondan.İşin gerçeğini bildiği için o da bir şeyler yazmış...Uyanık olalım ve teyakkuzda kalalım diyorum...
Terakkiperver Tarih: 04.07.2009 23:26
Bazı arkadaşlarımız benim mesajlarımı galiba tam anlamamışlar.Ruhban okulu açmak, sıradan kilise açmaya benzemiyor.Maksatları İstanbul'u bir hıristiyan merkezi yapıp misyoner faaliyetlerini bu güzel vatanımızda gizli gizli sürdürmektir.Artık anlayın yahu!.. :18::18::67:

Aşağıda ki linki tıklayın da anlayın onları..Biz müslümanlara karşı nasıl mücadele edilebileceğinin hesabını yapıyorlar...Üstelik te Türk bayrağını,ay ve yıldızımızı tersinden gösteriyorlar..Buyrun!...

[url]http://www.8sutun.com/video/?id=325[/url]
firari16 Tarih: 04.07.2009 20:35
Birşey daha eklemek istiyorum bazı arkadaşlar burda ne zararı var kormamak lazım demiş yurt dışında bizimde camilerimiz var gibi yorumlar var Türkiye milli eğitime bağlı açabilirsin diyor yök e bağlı açabilirsin diyor fakat istenen çok farklı birşey özerk bağımsız bir kurum açmak isteniyor direk vatikana bağlı Türkiyeyi saf dışı ederek bu olaya toz pembe bakan arkadaşlar biraz gözünü açsa ne güzel olur. Burası papaz okulundan ziyade fesat yuvası bir ajan okulundan başka hiçbirşey olamaz yurt dışında camilerimiz var haklısınız Türkiye dede bir sürü kilise var!
eGoiSta Tarih: 04.07.2009 20:33
sonuçta Türkiye Laik bir devlet her dine eşit mesafede yaklaşmalı mantık olarak ee nie bu feveran?
NaZ Tarih: 04.07.2009 16:10
Aynen katiliyorum Marab abi. Avrupada o kadar çok Mü'min var ve ona ragmen bizler kalkip Imam Hatip okullari açmiyoruz. Papaz olmak isteyenler için vatikan yeterde artar. Müslüman mahallesinde salyangoz satilmaz.