Hakkari İz Bırakanlar - Hakkari İlinde İz Bırakanlar

Molla Hüseyin Bateli (Molla Hüseyin-i Batta) (1417-1494)
Din adamı, şair. Feki Hüseyni Meşhur diye de bilinen Molla Hüseyin Bateli Beytüşşebap İlçesi’nin Güneykaya (Bate) Köyü’nde yaşadı. Arap ve Fars edebiyatı dersleri aldı. Arap ülkelerinde medrese öğrenimi gördükten sonra Hakkâri’ye döndü. Uzun yıllar Çölemerik’teki Meydan Medresesinde hocalık yaptı. Şairin bir de divanı olduğu biliniyor.


Ömer Efendi (?- 1932)
Devlet adamı. Çölemerik’te doğdu. Nahiye müdürlüğü ve belediye başkanlığı yaptı. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Hakkâri’den milletvekili seçildi, ancak gitmeden istifa etti.


Selim SEVEN (1892-1955)
Din ve devlet adamı. Medrese öğrenimi gördü ve özel hocalardan ders aldı. Arapça, Farsça ile Doğu edebiyatı ve kültürünü öğrendi. Vaizlik yaptı. Hakkâri milletvekili olarak VIII. Ve IX. Dönemlerde Meclis’e girdi.Übeydullah SEVEN (1923- )
Politikacı. İlk ve ortaöğrenimini Hakkâri’de yaptı. Daha sonra Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Arapça ve Farsça öğrendi. Avukatlık yaptı. Demokrat Parti İl İdare Meclisi İkinci Başkanı oldu. Hakkâri’den X. Ve XI.dönem milletvekili seçildi. Daha sonra da çeşitli ilçelerde savcılık görevlerinde bulundu.(Küçük) Seyyit Taha (?- 20.yy.başı)
Devlet adamı. Şemdinli İlçesi’nin Koçyiğit (Kelit) Köyü’nde doğdu. Irak ve İran’da Farsça ve Arapça öğrenimi gördükten sonra köyüne döndü. Kurtuluş Savaşı’nda Kâzım Karabekir ile işbirliği yaparak Ermeni ve Nasturiler’e karşı savaştı. Erzurum Kongresi’nde Van’ı temsil etti. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçildi, ancak gitmeden istifa etti.Şeyh Ahmed-i Hani (?- 17.yy)
Şair ve düşünür. Çukurca İlçesi’nin Han Köyü’nde doğdu. Yaşamının bir bölümünü Cizre ve Şırnak yörelerinde sürdürdü. Din ve doğa güzellikleri üzerine şiirler yazdı, söyleşiler düzenledi. Sözü ve sohbeti ile yaşadığı sürece kendisini sevdirdi. Memu-zin ve Nevbahar adlı manzum yapıtlarıyla tanındı.Seyyid Taha-i Hakkari (?-1853)
Şair. Aslen Bağdat’lı bir aileden olup, Hülagü’nün buraya yaptığı seferden sonra, ailesi ile birlikte Güney Anadolu’ya, Şemdinan Dağlarındaki Nehri (Bağlar) Köyü’ne yerleşmişlerdir. Burada Mevlana Halid-i Bağdadi’den dersler almıştır. Bundan sonra ün yapmış, 1853 Tarihinde Osmanlı_Rus Savaşı’na katılmıştır.Zeynel Bey (?-1589)
Hakkari Beyliği’ni kuran Esadettin Kalenin’in torunudur. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Bey, Zeynel Bey’i ordu emrine almış, Tebriz ve civarının, yağma ve tahribatını önlemekle görevlendirerek, öncü kuvvet olarak göndermiştir. Merent’te yapılan savaşta şehit düşmüştür.Şeyh Muhammed Selim Efendi (1892-1955)
Hakkâri’nin kavaklı Köyü’nde doğmuştur. Van’ın Gevaş ilçesinde Medrese öğrenimi görmüştür.
1946-1950 yılları arasında Hakkâri milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yaptı. 1954’te siyaseti bıraktı. 1955 yılında da rahatsızlanarak öldü.Yılmaz ERDOĞAN (1967- )
Hakkari’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara´da tamamladı. İTÜ İnşaat Mühendisliğini kazandı fakat ağır basan tiyatro tutkusu eğitimini yarıda bırakmasına neden oldu.Tiyatroya Ferhan Şensoy´un Nöbetçi Tiyatrosu'nda başladı, daha sonra Levent Kırca´nın 'Olacak O Kadar' adlı televizyon programında başyazar olarak görev yaptı.

TRT´de yayınlanan 'Umut Taksi' adlı diziyi yazdı ve bu dizide oyuncu olarak rol aldı. · Tiyatroda dolu dizgin giden Erdoğan daha sonra Türkiye´nin en büyük oyuncu kadrosuna sahip olan 'Gereği Düşünüldü' isimli oyunu yazdı; bu oyun 4 yıl kapalı gişe oynadı.Bu oyundan sonra tiyatro çalışmalarına Yasemin Yalçın Tiyatrosu´nda başlayan Yılmaz Erdoğan 'Haşlama Taşlama' ve yine bu tiyatroda 5 yıl sahnelenen 'Kadınlık Bizde Kalsın' adlı oyunları yazdı.

Yılmaz Erdoğan tiyatro yaşamına bundan sonra ortağı Necati Akpınar ile birlikte kurduğu Beşiktaş Kültür Merkezi´nde devam etti. Burada yine başrollerini Demet Akbağ ile paylaştığı 'Bir Demet Tiyatro' adlı diziyi yazdı. 'Otogargara' ise son olarak yazdığı müzikaldi ve tiyatro severlerin yoğun ilgisiyle 4 yıl kapalı gişe oynadı. Bu arada son iki yıldır yine kendisinin yazdığı ve oynadığı tek kişilik 'Cebimdeki Kelimeler' adlı oyunu Beşiktaş Kültür Merkezi´nde sahnelendi.

İlk albümü 'Kayıp Kentin Yakışıklısı´nda ´Soğuk ve şehirlerarası otobüslerde vazgeçtim çocuk olmaktan ve beslenme çantamda otlu peynir kokusuydu babam´ diyen tiyatro dünyasının önemli isimlerinden, küçük büyük herkesin ´Mükremin Abi´si Yılmaz Erdoğan´ın 'Kayıp Kentin Yakışıklısı' adlı bir şiir kaseti Prestij Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı.Bu albüm Yılmaz Erdoğan´ın yazdığı 17 şiirden ve bu şiirlere eşlik eden Metin Kalender, Nizamettin Ariç ve Ali Aykaç´ın bestelediği ezgilerden oluşuyor.

Erdoğan´ın albümünde şiirler, Türk Sanat Müziği´nden örnekler, türküler etnik müzikler gibi geniş bir müzik yelpazesi eşlik ediyor ve sanatçının kendi sesinden kısa bir türkü de bulunuyor. Yılmaz Erdoğan´ın bu ilk şiir albümünün yönetmenliğini Metin Kalender üstlendi.Kaset piyasaya çıkışının ilk haftasında 100.000´lik satış tirajına ulaştı ve şiir albümleri kategorisinde önemli bir yer edindi. Erdoğan´ın zekice ve nice motiflerle işlenmiş, kendine özgü üslubuyla yazdığı hüzün ağırlıklı şiirleri dinleyenleri yoğun bir duygu karmaşasına sürükleyecek.

Senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini paylaştığı Vizontele ve Vizontele Tubaaa filmleri büyük başarı kazandı.

Eserleri:

Hüzünbaz sevişmeler
Kadınlık bizde kalsın
Kayıp kentin yakışıklısı
Haybeden gerçeküstü konuşmalar
Anladım

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 929
favori
like
share
ozgurluk_5643 Tarih: 30.06.2009 21:28
Şeyh Ahmed-i Hani (?- 17.yy)
Şair ve düşünür. Çukurca İlçesi’nin Han Köyü’nde doğdu. Yaşamının bir bölümünü Cizre ve Şırnak yörelerinde sürdürdü. Din ve doğa güzellikleri üzerine şiirler yazdı, söyleşiler düzenledi. Sözü ve sohbeti ile yaşadığı sürece kendisini sevdirdi. Memu-zin ve Nevbahar adlı manzum yapıtlarıyla tanındı.

Ne mutlu Hakkariye böyle büyük bir üstadı dünyaya kazandırdı dizelerinde kaybolduğum bir üstattır Ahmedé Xani... ellerine emeğine sağlık arkadaşım paylaşım için teşekkürler...
savas244 Tarih: 30.06.2009 21:16
Teşekkürler çalışman için