Sütunlar Bize Güç Verdi


Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi ile New York’taki Artists Space’in işbirliğiyle düzenlenen, Vasıf Kortun ve November Paynter’in küratörlüğünü yaptığı bir dizi serbest proje ve sergiden oluşan Sütunlar Bize Güç Verdi, 8 Temmuz - 1 Ağustos tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilecek. Açılışı, 7 Temmuz Salı günü “Jeremiah Day” performansıyla yapılacak etkinlik, Platform’un daha önce birlikte çalıştığı uluslararası sanatçılar, İstanbul Misafirleri Programı katılımcıları ve New York’tan sanatçılarla hayata geçirilecek.

Proje ve sergiye; Hüseyin Bahri Alptekin, Can Altay, Burt Barr, Daniel Bozhkov, Celine Condorelli, Jeremiah Day, Cevdet Erek, Corey McCorkle, Christodoulos Panayiotou ve Wael Shawky katılacak. Ayrıca, Krist Gruijthuijsen’in küratörlüğünde, Ben Kinmont, Lisa Oppenheim, Adam Pendleton, Julika Rudelius, Alexandre Singh ve Jordan Wolfson ise davetli olarak yer alacak.

“Sütunlar Bize Güç Verdi”, ortaklıkların birbirini etkilediği ilişkilere bakarak, yapısal parametrelerin olmadığı bir durumda, kurumları canlı tutan düşünsel destek noktalarını değerlendiriyor. Platform, bu anlamda, 8 yıllık gelişimi boyunca kuruma destek olmuş sanatçıları değerlendiriyor. Sergideki kimi işler, Can Altay ve Jeremiah Day örneğinde olduğu gibi, yoğun ve çokkatmanlı bir İstanbul araştırmasının ürünü olarak ortaya çıkıyor. Daniel Bozhkov’un çeviri ve göç üzerine bir hikaye anlatmaya yoğunlaşan işinin odağında, sanatçının ailesinde duran, arka yüzeyinde Osmanlıca yazılı olan bir pırlanta bulunuyor. Celine Condorelli’nin çalışma odasında Aziz Jerome’u konu alan Rönesans resmi projede gerçek bir mekana dönüşüyor.

Sergideki diğer işler arasında Wael Shawky’nin “Telematch Suburb” ve Burt Barr’ın otoportre videoları yer alıyor. Corey McCorkle’un Florya’da gerçekleştirdiği “Hayvanat Bahçesi” fotoğrafları, Christodoulos Panayiotou’nun “Wonderland” adlı dia enstelasyonu ve Hüseyin Bahri Alptekin’in “Karakum” enstalasyonu da sergide yer alacak. Celine Condorelli’nin enstalasyonu bir yayın toplama noktası olarak, Platform’un, ilk kez 2006′da Frieze Art Fair’de gerçekleştirdiği projeyi yenileyecek. Cevdet Erek sergi boyunca mekanda çalışacak, davetliler (cordially uninvited) ile katılımcıların proje ve performansları, Platform’un geçmiş konuklarından Krist Gruijthuijsen’in küratörlüğünde, 14 - 18 Temmuz tarihleri arasında Soho’da gerçekleştirilecek. Serginin öteki düzenleyicileri ise Artists Space’de Meredith Johnson ve Amy Owen olacak.

“Sütunlar Bize Güç Verdi”, Amsterdam’daki The Dedalus Foundation ve Mondriaan Foundation tarafından destekleniyor. Platform Garanti kütüphanesi için bağışlanacak yayınlar, Haziran ve Temmuz aylarında Artists Space’e yollanabiliyor ya da teslim edilebiliyor.

Platform Garanti: 2007′in sonunda Garanti Galeri ile birlikte yapısal değişim, birleşme ve genişleme sürecine giren Platform Garanti, bu süreçte İstanbul’daki sergilerine ara vermişti. Platform, binadaki renovasyon çalışmaları sırasında “İstanbul Misafirleri Programı”, arşiv, kütüphane ve konferanslarını geçici mekanından yürütürken, aynı zamanda Westfälischer Kunstverein, Munster, Almanya; INSA Art Space, Seul, Kore; Maison Folie de Wazemmes, Lille, Fransa’da farklı sergiler gerçekleştirdi. Platform, Artists Space’de misafir program düzenleyicisi olarak, bu dönemi bir dizi etkinlikle geçiriyor. Platform ve Artists Space’in kurumsal benzerlikleri arasında, yerel sanat ortamlarını değerlendirmek, misafir sanatçı programları ve tartışmalarına yer vermek bulunuyor. Artists Space: New York’un ilk alternatif mekanlarından biri olan Artists Space, video, elektronik medya, peformans, mimari ve tasarım gibi alanlarda çalışan güncel sanatçıları desteklemek üzere 1972 yılında kuruldu. Artists Space’in var oluş nedeni, sanatta deneyimselliği ve güncel kültürde diyaloğu desteklemek olarak belirtiliyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 286
favori
like
share