Yazar: Bejan Matur


"Şehirlerin göksel kaderine inananlar, o kaderin gökyüzünden göründüğünü bilirler. Diyarbakır, gökyüzünden Anadolu'nun bağrında bir kalp gibi görünür. Bir kalp gibi yoğun ve hayati olduğunu hissettirir. Diyarbakır sadece Anadolu'nun değil, Ortadoğu'nun da kalbidir.
Amida, Kara Amid, Arabi bir sesin "Amid-i Sevda" dediği, önce gökyüzünde tasarlanmış. Öylece inmiş yere...
Bir varlık olarak duran, hep olan...
Diyarbakır, sen karanlığın girmeye korktuğu şehirsin. Gölgenin titrediği..."
Doğunun Kapısı Diyarbakır, benzersiz üslubuyla Diyarbakır'ı anlatan fotoğraflı bir albüm kitap.
Şair Bejan Matur'un kaleminden yepyeni bir dil ve bakışla yorumlanan bir Diyarbakır okuyacaksınız.
Şiir, tarih ve mimarinin buluştuğu bir prestij eser olarak tasarlanan kitapta yoğun ve titiz tarih okumalarının, kent kültürü ve mimarisine farklı bakışın izlerini süreceksiniz.
Diyarbakır'ın kapılarını aralayan bu eser alanında bir ilk olma özelliği taşıyor. Onbin yıllık tarihi, büyük kültür birikimi ile Diyarbakır'ın derin ruhunu uyandırarak, şehre bakış açısını değiştiren güçlü bir vizyon sunuyor.
Şehirlerin dili gizlidir. Tıpkı Surların üzerindeki işaretler gibi, tıpkı evlerin yüzlerindeki motifler gibi, tıpkı dilsiz mabetlerin dili gibi anlaşılmayı bekler. Bu eser Diyarbakır'ın gizli dilini okumaya bir davettir.
Okuru, keşfedilecek, derin bir kültür alanıyla buluşturuluyor. Diyarbakır'ın Doğunun unutulmuş durağı olduğu hatırlatılırken, kadim doğulu kimliği iade ediliyor.
Hilar mağaralarının kozmik hakikatinden, Allaha giden yol olan Dicle'ye, Çöl yolcularının durağı Kervansaraydan, hayallerin burcu Keçiburcuna bilmediğiniz bir Diyarbakır karşılayacak sizi.


Tanıtım Yazısı'ndan

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 433
favori
like
share