Tarihçiler, adı açıklanmayan bir özel arşivde Nazilere ait bir atom bombası çizimi buldu. Çizim, Nazilerin nükleer çalışmalarına ilişkin bulunan tek yazılı kanıt.


Rainer Karlsch ve Mark Walker, Nazi uzmanlarının atom bombasını üretmeye sanıldığından daha yakın olduğunu vurguluyor. Karlsch, Nazi rejiminin nükleer denemeler gerçekleştirdiğini, fakat atom bombasını savaş sonrasına hazırladığını öne sürüyor. Atom bombasının çizimlerinin hangi Nazi uzmanına ait olduğunu ve tarihi henüz tespit edilemedi.

Araştırmayı yürüten tarihçilerden Rainer Karlsch, son kitabı Hitlers Bombede Nazilerin savaşın son yıllarında başarılı nükleer silah denemeleri yaptığını iddia etmiş ve Nazi bombası ile ilgili bitmeyen tartışmayı alevlendirmişti. Karlsch, kitabında Nazi rejiminin Rügen ve Thüringen bölgelerinde nükleer denemeler yaptığını ve bunun sonucunda savaş esirlerinin öldüğünü savunuyor. Yeni bulunan çizim Karlschın kitabından sonra ortaya çıktı.

ZERLEGUNGSBOMBE

Karlschın iddiasına göre Naziler, ABDnin Japonyaya attığı atom bombalarından farklı bir silah geliştiriyordu. Nazi tasarımı, nükleer bombaların füze başlıklarına konmasını öngören mini-nükleer silahlardı. Naziler, silaha bugünkü anlamında atom bombası yerine, Zerlegungsbombe (yerle bir edici bomba) adını vermişlerdi.Karlsch (üstte), Nazi komutanlarının bir an önce mini-nükleer füzeleri cepheye taşımak niyetinde' olduğunu, ancak nükleer uzmanların zenginleştirilmiş uranyumun temini konusunda sıkıntı yaşadıklarını' belirtiyor. Atom bombasının İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda atıldığı ve nükleer silahların ancak 1950'lerin ortalarından sonra süper güçlerin cephaneliklerine girdiği düşünülürse, mini-nükleer füzeler konvansiyonel silahlarla yürütülen İkinci Dünya Savaşı için oldukça yenilikçi sayılabilir.


HEISENBERG-DIEBNER YARIŞI

Karlsch Nazi nükleer bombasının yapımında iki ayrı bilim ekibinin, Werner Heisenberg ve Kurt Diebner, birbirleriyle yarış halinde olduğunu vurguluyor. Bunlardan Diebner ilk Nazi atom bombası denemesini Mart 1945te Thüringende gerçekleştirdi.
Dünyanın en önemli fizikçilerinden Werner Heisenberg (üstte) ise Nazi nükleer enerji programının başında bulunuyordu. Heisenbergin nükleer fizyon reaksiyonlarını yanlış hesapladığı düşünülüyor. Bu nedenle Heisenberg, nükleer silah yapımında kullanılacak fizyon için gerekli uranyum miktarı tahminini yanlış hesaplamıştı. Son bulunan çizimde ise, Diebner ekibinin plutonyum bombası için gerekli gördüğü 5 kilogramlık bir kütleden söz ediliyor. Karlscha göre, bu sayı, Diebner ekibinin Heisenberge göre gerçek rakamlara yaklaştığını gösteriyor.

Buna karşılık, Thomas Powers, Heisenbergs War: The Secret History of the German Bomb adlı kitabında ise, Heisenbergin aslında rakamları yanlış hesaplamadığını, bombayı Nazilere vermemek için bilimsel olarak işi yokuşa sürerek, Nazi komutanlarını yanılttığını öne sürüyor.


VE NAZİLERİN ATOM BOMBASI DENEMESİ

Karlsch, Nazilerin atom bombası denemelerine, müttefikleri İtalyanın önde gelen yetkililerinden Luigi Romersayı davet ettiklerini söylüyor. Karlsch, Nazi subayların söz konusu deneme sırasında beton sığınakta depremi andıran bir sarsıntı hissettiklerini öne sürerken, bu duyumlar yazılı olarak kanıtlanamıyor.

Öte yandan Karlsch, Thüringendeki çalışmayı da gizli servis SS Generali Hans Kammlerin yürüttüğünü vurguluyor. Bu çalışmalarla ilgili bilgiler en erken 21 Mart 1945te Hitlere ulaştığında, Führerin önce Berlinin savunmasına ağırlık vermeyi tercih ettiği tahmin ediliyor, ancak bunlara dair yazılı veya resmi döküman bulunmuyor. Karlsch ve Walkerın Physics World dergisinde yayımladıkları makalede, şimdiye dek araştırmalarda kullanılan kanıtların Heisenberg ekibine ait olduğu, bu nedenle Nazilerin atom bombasına yakın olmadığı savının güçlendiği, ancak Diebner ekibinin ise atom bombasına daha yakın olduğunu vurguladı.


kaynak:ntvmsnbc

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 692
favori
like
share
keto_41 Tarih: 02.10.2005 02:47
bilgiler icin sagol arkadasim
Kurt_88 Tarih: 30.09.2005 09:25
ya ne derseniz diyin ama adam lar calisiyor..... :89:
Numberone Tarih: 29.09.2005 18:06
[COLOR=orangered]payLa$ım iÇin saoL
milkboy Tarih: 09.08.2005 11:22
elleriniz dert görmesin kardşeim klavyenize kuvvet birde şu naziler ve templayer bağlantısı üzerine bir yazı var ise saygılarımla...
canturk87 Tarih: 12.06.2005 13:49
Haber için teşekkürler dostum.
salamurayaprak Tarih: 08.06.2005 08:25
wayy bea.........neler yapmışlar..


bilgi için saol dostum.........
eflatun Tarih: 07.06.2005 15:51
vay canına adamlar neler yapmış :20: ilk bunlar yapmış demekki.

paylaşımın için teşekkürler.
~Eysem~ Tarih: 06.06.2005 23:17
kimin ne olduğunu önceden kestirmek o kadar zorki :20: teşekkürler hmask