İmparatorlukların dünyasında ikinci perde!


Empire Earth�ün ilk oyunu piyasaya çıktığında büyük bir ses getirmişti. Yapımcılar ikinci oyunu da yapmakta olduklarını duyurduğunda ilkinin hayranları şimdi de ikincisi için beklenti içerisine girmişlerdi. Ve işte o tarih de artık o kadar uzak değil gibi görünüyor. Güzel ekran görüntülerinin ve videoların ardındaki sır perdesi aralanıyor ve oyunumuz ilk kez görücüye çıkıyor.

Empire Earth, bildiğiniz gibi, neredeyse tarihin başlangıcından geleceğe kadar birçok mekânda size RTS oynama imkânı sunan çok iyi ve bana da StarCraft�tan sonra RTS�yi tekrar sevdiren yegâne oyundur. İlk oyunda birçok campaign vardı ve ayrıca serbest oynama şansına da sahiptik. Bunun dışında multiplayer desteği de vardı. Ama belki de bütün bunların ötesinde Empire Earth�ı diğerlerinden en çok farklı kılan nokta, birimlerin burunlarının içine kadar zoom yapabilmemize olanak sağlanmasıydı. İkinci oyunda da bunlar mevcut, hem de bulunmaz bir görsel şölen ile.

Taş devrinde işçilerin eline ışın kılıcı vereceksin�

Empire Earth 2�de de birbirinden farklı tam 14 ırk seçmenize fırsat sağlanıyor. Bunlar arasında Türkler, Almanlar, Yunanlılar, Babilliler, Mayalılar ve bir bu kadar daha ırk bulunuyor. Oyunda her ırkın kendine özgü mimarisi ve müziği ile oyun boyunca her an seçtiğiniz ırkın özelliklerini sonuna kadar hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra her ırkın kendine ait avantajları mevcut. Örneğin Türklerin duvarları daha dayanıklı, ucuz ve daha çabuk üretiliyorlar. Aynı şey diğer ırklar için de geçerli ve her ırkın kendine has, üzerinde yetenekli olduğu ve daha verimli kullandığı özellikleri var. Ayrıca oyuna eklenen yeni özellikler de bununla sınırlı değil. İsterseniz ilk çağdan başlayarak oyunun sonuna kadar gidebilirsiniz(ki bu şekilde oynadığınızda 15 scenario ile oyunu bitirebiliyorsunuz), isterseniz de 3 farklı mini scenario seçeneğini seçerek eski çağlara ait Kore, orta çağda yer alan Almanya veya modern dönemde hüküm süren Amerika ile oynayabiliyorsunuz.

Oyun haritası da farklılıklar içeriyor. Bu farklılığı haritanın bölgelere ayrılmış olması oluşturuyor. Bunun size getirdiği artılar ile birlikte eksiler var. Örneğin, birden çok bölgeye sahip olmanız birimleri daha çabuk oluşturmanız anlamına geliyor ve insan popülâsyonunuzda da büyük bir artış görülüyor. Sahip olduğunuz sınırların içerisindeki kaynakları da çok daha verimli kullanabiliyorsunuz. Bu da yavaş yavaş özelliklerinizi geliştirmenizi tetiklerken gelişmiş şehirlerle daha iyi bir kavme sahip olmanız anlamına geliyor. Düşmanlarınız üzerinde de sahip olduğunuz bölgeler yüzünden sıklıkla karşı karşıya geliyorsunuz ve görevlerinizin pek çoğunu da genişlemiş sınırlarınızı korumanız üzerinde gelişiyor.
Oyuna kısa bir öninceleme yaptığımı düşünüyorum ve artık bu noktadan sonra demoda neler var olduğundan bahsetmek istiyorum. Seçebileceğimiz sadece 3 ırk ile beğenimize sunuluyor Empire Earth 2. Bunlar; Amerika, Kore ve Almanya. Oyunda az önce yukarıda saydığım ırkların hepsi dâhil olacak; ama, demonun içerisinde sadece bu halklarla oynayabiliyoruz. Seçebileceğiniz oyun modları arasında da sadece conquest yer alıyor. Onun dışında 8 farklı tür daha var. Tabii bütün bunlar oyunu skirmish seçeneği ile başlattığınızda görülebiliyor. Oyunun scenario modu ise aktif değil.

Grafiklerdeki bütün farklar sanki demoda gözümüzün içine kadar sokulmaya çalışılmış. Her dakika yağmur yağıyor, kalabalık ordular yapıyorsunuz ve düşmanlarınız size saldırıyor. Zoom yapabilme imkânı sayesinde bütün ayrıntılarına kadar görüntüleyebildiğimiz askerlerimizin ayrıntıları çok güzel işlenmiş doğrusu, hayran kalmamak elde değil. Etrafta dolaşan hayvanların dokuları, ağaçlar ve yeryüzü çok canlı duruyor. Yağmur yağdıkça etraftan kalkan toz bulutu tam bir görsel şölen. Yağmur damlaları da epey akıcı hareket ediyor ve askerlerinizin animasyonları ile harmanlanınca ekrandan yansıyanlar karşısında söyleyecek söz bulamıyorsunuz. Tabii daha orta çağda olduğumuz için herhangi büyük nükleer patlamalardan ve gerçek zamanlı gölgelerden yeterince bahsedemiyorum. Tek sevmediğim nokta ağaç kesen işçilerinizin yine boşluğa baltalarını vurarak odun toplamaları. Ama bu kadarı bile epey tatlı duruyor ve oyunu biraz tepeden oynadığınızda o kadar da sırıtmıyor.

Azına kanaat getiremeyen çoğunu bulamaz mıymış?

Demo çok güzeldi ve birkaç saat oynadım. Fazla ayrıntıya girmeden olabildiğince görünenlerden bahsetmeye çalıştım ki, incelemeye de yer kalsın. Dediğim gibi dosyanın boyutu çok büyük değil. İndirdiğinizde herhangi bir sorun yaşamadan yükleyip tadını çıkarabiliyorsunuz, hem de fazlasıyla. Açıkçası söylemek gerekirse tam sürümüne kadar nasıl sabredeceğimi tahmin bile edemiyorum. Yapımcılar nisan içerisinde oyunu piyasaya sürmeye hazırlandıklarını biliyoruz; ama, demonun bu kadar erken internette yer almasından anladığımız kadarıyla oyun da o kadar uzakta değil.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1841
favori
like
share
gokmen1517 Tarih: 03.07.2010 01:17
multiplayer oynamak için hata veriyor version hatası..