Final Fantasy'den aksiyon olursa.


Bir oyunun gerçek bir klasik olup olmadığını gösteren en önemli faktör nedir, biliyor musunuz? Grafikler, sesler ya da oynanış değil bu. Zaman. Eğer çıkış tarihi üzerinden oldukça fazla zaman geçmesine rağmen, o oyun hala unutulmamışsa, hala oynanabilir ise ve onu oynadığınız günlere özlem duyuyorsanız o gerçek bir klasik demektir.

1997 yılında oyun dünyasına bomba gibi düşen, yukarıdaki tanıma uygun gerçek bir klasik olan Final Fantasy VII, üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen hiçbir zaman unutulmadı. Olağanüstü senaryosu, karakterleri ve yaşam akıntısının meteor'u parçalayıp dünyayı kurtardığı unutulmaz son video'su ile beyinlerdeki ve kalplerdeki yerini sonsuza kadar aldı. Serinin bundan sonraki her oyunu da ayrı bir klasik olmuştu; ancak serinin hayranları yedinci oyunun devamını istiyorlardı. Bu nedenle yapımcı firma olan Square Enix (Eski adıyla Squaresoft) üzerinde büyük bir baskı oluşturdular. Hayranlarının beklentilerini karşılamak isteyen firma, bir anda Final Fantasy VII ile ilgili birçok yapım için kolları sıvadı.

Capon işi ekşın!

Dirge of Cerberus da bu yapımlar içerisinde en farklı olanı; çünkü bu oyun diğer Final Fantasy oyunları gibi bir RPG değil, bir aksiyon oyunu. Üstelik Final Fantasy'nin ilk aksiyon oyunu olacak. Final Fantasy VII'deki ekstra karakterlerden biri olan Vincent Valentine, terfi edip ana karakter olarak çıkıyor karşımıza. Dirge of Cerberus, yedinci oyundan üç yıl sonrasını konu alıyor. Kötü amaçları olan terorist bir grup, Midgar'daki insanların huzurunu bozunca kahramanımız Vincent, yazarlarımızdan birine özenip (Kime acaba?) "N'aaayır, n'ooolamaz!" diyerek teröristlere karşı savaş açıyor. Başta Midgar olmak üzere Final Fantasy VII dünyasında geçen oyunda, en büyük yardımcılarımız yine Final Fantasy VII�de bulunan karakterlerden hırsız bir amazon(?) olan Yuffie ve Sith'lerin olmasa da, kedilerin lordu olan (!?) Cait Sith. Ne yapalım, Square böyle acayip karakterler yaratmaktan çok hoşlanıyor.

3 farklı kameradan 3 farklı ölüm

Vincent'in ateşli silahlarda düşmanlarını mermi manyağı yapması yetmezmiş gibi, yakın dövüşte onları bir güzel dövüyor, o da yetmezmiş gibi canavara dönüşüp düşmanlarını paramparça ediyor. Anlayacağınız üzere bu adamla düşman olmak pek akıllıca değil. Vincent ayrıca silahlarını birkaç şekilde upgrade edebiliyor. En ilginci ise büyülerle silah upgrade etmek. Örneğin; bir ateş büyüsüyle (fire materia) silahınızı geliştirdiğiniz zaman bu silah düşmanları yakabiliyor ve çok daha etkili oluyor. Kulağa oldukça hoş gelen bir özellik bu. Mermi bittiği zaman yakın dövüşe geçmek zorunda kalıyorsunuz. Vincent, yakın dövüşte çok hızlı kombo'larla saldırıyor.
Rahat bir oynanış sağlamak için üç farklı kamera kullanılmış. Silahlarla ateş mod�una girdiğinizde tıpkı Resident Evil 4'te olduğu gibi omuz hizasından bir kamera, dürbünlü silahlarla hedef almak için bir FPS kamerası ve yakın dövüşte de Devil May Cry'daki gibi bir üçüncü şahıs kamerası bulunuyor.

Final Fantasy oyunlarında videolar her zaman muhteşem olmuştur. Dirge of Cerberus'ta da bu gelenek bozulmuyor. Videolar Square Enix'ten beklediğimiz gibi tek kelimeyle muhteşem; fakat oyun içi grafikler pek de muhteşem görünmüyor. Umarım oyundaki grafikler, bizim şu an gördüğümüzden daha iyi olur.

Tek kişilik oyun mod�unun dışında, bir de online mod'u bulunuyor Dirge of Cerberus'un. Deathmatch tarzı olan bu online mod'unda rakipleri öldürmeye başlamadan önce karakter yaratabiliyoruz. On tane Vincent'in birbirine dalması biraz saçma olurdu.

Oyun ile ilgili kafalara takılan birçok soru var: Final Fantasy VII'ye yakışan bir oyun olabilecek mi? Square Enix RPG türünde gösterdiği başarının ne kadarını aksiyonda gösterebilecek? Bundan sonra Final Fantasy'nin aksiyon oyunları devam edecek mi? Bunlar sadece bazıları.

Ah şu caponlar.

Square Enix adlı bu capon firmanın oyunları ancak Japonya'da çıktıktan aylar sonra Avrupa'ya ulaşıyor. Dirge of Cerberus geçtiğimiz günlerde Japonya'da çıktı. Bizim ise 1 Haziran'a kadar beklememiz gerekiyor. Oyunu bir şekilde Japonya'dan getirtip, Japonca olarak, anlamadan da oynayabilirsiniz. Artık ne kadar zevk alırsınız, o size kalmış ama Japonca'nız sağlamsa durum değişir elbette.

Kısacası Dirge of Cerberus artık tamamlanmış bir oyun ve biz capon olmadığımız için birkaç ay daha bekleyeceğiz. Aynı Final Fantasy XII'yi ve Kingdom Hearts 2'yi bekleyeceğimiz gibi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 345
favori
like
share