Yeni Kristal Hikâyesi için birlikte geri saymaya ne dersiniz?


Yirmi yılı geride bırakan, dünya çapında nadir görülecek bir hayran kitlesini peşinden sürükleyen, her yeni oyunu ayrı bir efsane, her yeni haberi ayrı bir bomba olan Square Enix destanı Final Fantasy serisi hakkında ne söylesek, ne anlatsak, hangi ucundan başlasak yeterli olmaz. 1987 yılında, batmak üzere olan bir firmanın 'Son Rüya'sı olarak ortaya çıkan seri, her biri ayrı güzel, her biri ayrı bağlayıcı, her biri haftalarca, hatta aylarca ekran başına kilitleyen ondan fazla oyunla, türü seven sevmeyen herkese rüya gibi zamanlar yaşattı. Böylesine kaliteli ve kelimelere dökülemeyecek kadar güzel bir serinin, yeni nesil konsollara sıçrama yapması da kimse için sürpriz olmadı. Biz Avrupalı oyuncular henüz Final Fantasy XIII'ün tadını çıkarmaya başlamamıştık ki, E3 2006 fuarında, Square Enix, hayranlarını uzun, zorlu ama bir o kadar da heyecanlı bir bekleyişe sürükleyecek olan yeni projelerini açıkladı: Final Fantasy XIII Fabula Nova Crystallis.

Latince'de 'Yeni Kristal Hikâyesi' anlamına gelen Fabula Nova Crystallis, şimdilik Final Fantasy Versus XIII, Final Fantasy XIII Agito ve Final Fantasy XIII adlı üç oyundan oluşuyor. Bugüne kadarki tüm oyunlarında kristalleri ön planda tutan FF serisinde yeni ve heyecan verici, bir o kadar da geniş bir hikâye başlıyor anlaşılan. Esas konumuz FFXIII'e geçmeden önce, Fabula Nova Crystallis ile ilgili biraz bilgi verelim.

AYNI KRİSTALİN FARKLI PARÇALARI

Fabula Nova Crystallis (FNC), ilk aşamada üç adet oyundan ibaret gibi görünse de, aynı evrende geçen yeni oyunların duyurulması an meselesi. Örneğin geçtiğimiz yıl Mayıs ayında logosu gösterilen Final Fantasy Haeresis XIII gibi.

Square Enix Başkanı Yoichi Wada, FNC serisinden hayli umutlu olduğunu, seriyi Star Wars'a benzetip, oyunculukta yeni bir çağ açacağını söyleyerek belirtiyor. Her ne kadar Final Fantasy XIII'ün PlayStation 3 platformuna özel olarak kalacağı kesinleşse de, serinin tamamı PS3'e özel olmayacak. Öncelikle mobil telefonlara çıkacak olan Final Fantasy XIII Agito ve devamında gelecek olan diğer oyunların, Nintendo DS ve Wii gibi platformlarda boy göstereceği tahmin ediliyor. Adı geçmişken, Agito yeni nesil telefonlarda online olarak oynanabilen bir rol yapma oyunu olacak. FNC evreninde geçmesinin yanı sıra, yayınlanan çizimlerde görüleceği üzere okul temasını benimsemesi, meraklı oyuncuları hayal güçlerini çalıştırmaya itiyor. Aynı çizimlerde yer alan, daha önceki serilerde de çeşitli toplum hizmetleriyle takdirimizi kazanan Moogle adlı şirin yaratık da, oyunun yenilikler içermesine rağmen FF ruhunu koruduğunun ispatı gibi (Kupo!).
En az FFXIII kadar merak edilen Final Fantasy Versus XIII'ten (FFVsXIII) bahsedecek olursak, ilk olarak bu oyunun Final Fantasy XVI olmadığını hatırlatmakta fayda var. Ancak hayal kırıklığına uğramanıza gerek yok; çünkü FFVsXIII'ü tüm zamanların en bomba oyunlarından biri yapmaya yetecek kadar faktör bir araya gelmiş harıl harıl çalışmakta. Seriye Final Fantasy V ile giren ve başarısı sayesinde kısa sürede yükselen Tetsuya Nomura, bugüne kadar en sevilen FF oyunlarında görev yaptı. Peki bu dehanın Final Fantasy Versus XIII'te sadece karakter tasarımcısı olarak değil, aynı zamanda yönetmen olarak çalışacağını söylesek? Tetsuya Nomura'nın yönetmenliğini yaptığı Kingdom Hearts serisinin ve FFVII: Advent Children'ın başarısını düşünecek olursak; "En büyük hedefimiz Advent Children'daki savaş sahnelerini olabildiğince Versus'a taşımak!" açıklamasından sonra FFVsXIII'ten beklentilerimizin çıtası bir hayli artıyor. Üstelik beklentilerimizin boyutunun böylesi büyük olmasının tek sebebi Tetsuya Nomura üstat değil. Şöyle bir düşünün; karanlık ve kasvetli bir ortamda, Kingdom Hearts benzeri (Ancak elbette çok daha gerçekçi ve olgun hâli) bir oynanışla gerçek zamanlı, büyülerin ve özel yeteneklerin havada uçuştuğu savaşlar; hem de Çin ordusu gibi kalabalık düşmanlara karşı. Bitmedi! Her yerde bulmayacağınız bir sırrı da burada sizinle paylaşalım; üçüncü kişi görünümlü olarak oynayacağımız aksiyon RPG oyununda, her silahın kendine özgü bir kullanım şekli, kendine özgü kontrolleri ve kamera açısı olacak. Bunun etkileri nasıl olur henüz kestirmek mümkün değil ancak, oyunculukta devrimsel bir yenilik olduğu kesin.

Diğer yandan, FF serisinin takipçileri olarak itiraf etmek gerekirse, her ne kadar FFX'te Auron ve FFXII'de Lord Basch ile Balthier 'Bezgin karizmatik adam' stokunu doldursa da, Final Fantasy VIII'deki Squall Leonheart'tan bu yana bahsi geçen karizmatik esas oğlanın özlemini çekiyoruz. Versus ile ilgili henüz çok fazla bilgi yayınlanmamış olsa da, geçen yıl yayınlanan tanıtım videosundan ve Mayıs 2007'deki Square Enix partisinde yayınlanan görüntülerden anladığımız kadarıyla, koyu mavi saçlı, deri kıyafetli, A Takımı'ndaki John 'Hannibal' Smith eldivenli ana karakterimiz, hem bezginlik hem de karizma konusunda özlemimizi giderecek gibi görünüyor. Üstelik Nomura'nın açıklamalarına göre, esas oğlanımızla benzer özellikler gösteren bir bayan kahraman da oyunda boy gösterecek. Square Enix yetkilileri tarafından 'Gelmiş geçmiş en karanlık Final Fantasy' olarak tanımlanan Versus XIII'ün baş kahramanı da buna hazırlıklı görünüyor. Kılıç, mızrak gibi silahların yanı sıra tele kinetik özelliklere ve büyüye de hükmedebilen gizemli mavi saçlı adamımız, kurşunlardan kaçmak yerine kendi etrafına görünmez bir duvar örmeyi tercih ediyor. Ayrıca Square Enix 2007 partisindeki görüntülerde, en az kendisi kadar karizmatik, ancak kendisinin aksine tepeden tırnağa beyaz giymiş olan bir de düşmanı olduğunu gördük. Genelde siyahın kötüyü, beyazın ise iyiyi temsil etmesine bir gönderme olsa gerek; yoksa aslında o kadar da iyi değil miyiz?

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 425
favori
like
share