Ressamın Yeri - Uğur Demiröz
İstanbul`da bir zamanlar sessizliğin hüküm sürdüğü o güzelim Ressamın Yeri.

Mis kokulu çam ağacı başı dimdik yamaçta yemyeşil saçlarını sallayarak denize selam vermekte yıllar yılı iki yakın dost gibi.

Ben onunla tam 15 yıl önce tanıştım.İstanbul daki en güzel sahilde bir yamaçta 20 metrekarelik düz alanda idi çam ağacı.O günü düşündüm İstanbul`un yine işlek trafiğinin en yoğun olduğu öğle saatleriydi ruhumda bir sıkıntı vardı kaçmak istedim bir yerlere arabama bindim sahil her zaman sakindir; Elvis Presley`in bir kasetini taktım sesini iyice açtım o müziğin sesi içimdeki ruhu bastırır diye bir beklentim vardı denizi seyrederek gidiyordum.
Ne olduysa tam oradan geçiyordum ki birşey çekti beni yeşil cennet bahçesine.

Arabamı park edip dışarı çıktım.Derin bir nefes aldım ama o da ne anason kokusu o kadar duygusaldım ki o kokuya sarhoş olurdum alkol kullanmayan ben.Sonradan öğrendim ki yakında tekel imalathanesi varmış.

Dik bir yamaçtı aşağı inmeye başladım.Onunla karşılaştım beni kendime getirdi muhteşem bir çam ağacıydı çınarlara taş çıkartan asırlık desem yalan olmaz geniş bir gövde upuzun mantar şeklinde devasa görünümlü bir ağaç; sahilden baksanız görmeden geçemezsiniz harika üstü güzeldi.

Aşıklar böyle yerleri nasıl keşfeder bilmem az da olsa ziyaretçileri vardı yeşil çimenler üstünde fakat gerçek aşıktı bunlar elele göz göze mahçup delikanlı ve kızlar ateşleri kalplerinde hala yanlış düşüncelerden uzak arasıra bakışları denize doğru yöneliyordu.

Deniz kenarına indim.Deniz sahille sıfır konumda idi.Kenarına bağdaş kurup oturdum mis gibi yosun kokusu çok hoştu.Sahile doğru yumuşak gidip gelen denizin kumlara dokunuşları küçük deniz kabuklarını bırakmıştı.

Arkama dönüp baktım yemyeşil dörtbaşı mağrur çam ağacı oradaydı.Şaşırmış halde bana bakıyor gibi hissettim.Düşündüm kesin niye yalnızsın diye bakmıştı.
Yalnızdım çünkü ruh eşimi bulamamıştım.Fikirleriyle hoş sohbetiyle beni etkileyecek kadını bulamamıştım.Güzel olanı değil ruhunda ki asil güzelliği olan kadınlar ilgimi çekmekteydi.Bu beraberinde yalnızlığı getiriyordu.

Aşıklara baktım umarım hüzün yaşamazlar diye içimden geçirdim ve her zaman hala bunu temenni ediyorum.

Bir ev, iş, ve eş seçen niceleri uzun ömürlü olması için kalplerindeki, ceplerindeki ve ruhlarındaki tüm zenginlikleri o arzuladıklarına verirler.Bazı sebeplerle yıllar sonra gelen ayrılma onlar için tarif edilemez yıkımlar oluşturmaktadır.Zordur güzel olan bu birlikteliklerden kopmak anıları vardır verilenler; kalpten verilmiştir çünkü;
şimdi bu aşıklar tüm güzel olan içlerindeki samimi duygularını veriyorlar gelecek ne getirir düşünmeden anı yaşıyorlar.

Sevgi
Paylaştıkça güzel
Ömür
Aşkla yoğruldukça güzel
Sevenler ayrılmasın
Hayat sevdikçe güzel

Yıllar içinde oraya sıkıldıkça giderim.

Ressamın yeri bana has bir isimdi.Bana özel benim diyebileceğim tapusu bende olmayan sığınağım.Benim için özel olanlar çok değildir.Vefakarımdır özelim olan herşeye; onlar bambaşkadır her zaman kalbimde unutamam.

Şimdi belediye işletiyor o güzel Ressamın Yeri`ni ama çam ağacı orada olduğu müddetçe bana özel olan bu yere hep yolumu düşüreceğim...

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 393
favori
like
share