bilgisayarınızda asp çalıştırmak için genellikle iis (internet information serv
ices-ınternet bilgi hizmetleri) kurmanız söylenir. fakat illa ki iis kurmanız da gerekmiyor. özellikle windows xp home kullanıcıları için baby asp web server yazılımı sayesinde bir asp sunucusu kuracağız.
1-) İlk önce
[URL=http://www.pablosoftwaresolutions.com/html/baby_web_server.html]Programı indir {buradan}Program tamamen ücretsiz, içerisinde casus yazılım yok ve sadece 85 KB :) (Vay be 85 kB'lık yazılımla ASP çalıştırmak. İnanamıyorum vs.. :20: )
2-) Program indikten sonra arşivleme yazılımlarından birisiyle açın. Kurulumu yok zaten. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi babyweb.exe dosyasını çalıştırıyoruz

3-) Pogramı çalıştırdıktan sonra aşağıdaki ekran geliyorsa her şey yolunda demektir. İşe hepsi bu kadar.

Şimdi de programı yapılandıralım ki bizim istediğimiz gibi çalışsın. Yukarıdaki gibi program penceresi açıkken Server -> Settings menüsüne girin. Açılan iletişim kutusunda şunlara dikkat etmeliyiz.

Listen on port : Web sunucumuzun hangi port üzerinden hizmet vereceğini belirtir. Varsayılan olarak 80 nolu port kullanılır fakat bunu değiştirebilirsiniz. Örneğin bilgisayarınıza Apache gibi daha önceden bir web server kurmuş iseniz ve bir port çakışması oluyorsa buraya 8080 ya da 85 girebilirsiniz.

Web Pages : ASP sayfalarınızı hangi klasör içerisinden çalıştıracağınızı buradan ayarlıyorsunuz. Burası sizin root yani kök dizininizi gösterir.Varsayılan olarak C:\webpages klasörü atanmış. Fakat ben biraz da IISye özenerek C:\Inetpub\wwwroot adında bir klasör oluturup ve Web Pages alanına bu klasörün yolunu girelim. Artık kodladığımız tüm ASP sayfalarını C:\Inetpub\wwwroot altına kaydetmeliyiz.

Default Page : Root dizini içerisinde İLK ÖNCE hangi türdeki sayfanın web tarayıcısına gönderileceğini gösterir. Varsayılan olarak index.html atanmış. Fakat buraya isteğinize bağlı olarak index.asp, default.asp, board.asp gibi değerler girebilirsiniz. Bunun sonucunda siz web tarayıcınıza [URL]http://localhost/ yazdığınızda ve entera bastığınızde ilk önce burada yazılı sayfa aranır ve size gösterilir.

Disable directory listing : Bu seçenek işaretli ise dizin içerisinde ne var ne yoksa kullanıcıya gösterilir. Güvenlik açısından bu seçenek daima işaretli olmalıdır.

Automatically activate server at startup : Baby ASP Web Server yazılımının Windows başlangıcında otomatik olarak çalışıp çalışmamasını buradan belirliyoruz. Eğer her defasında sunucuyu manuel başlatmayı istemiyorsanız bu seçeneğe işaret koyun. Sunucumuz sisteme yük getirmediği için daima çalışır halde kalmasını ve bu seçeneğin işaretli kalmasını öneririm.

Ayarlarımızı da yukarıdaki gibi yaptıktan sonra artık ASP ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Not defterini açın ve aşağıdaki kodları yazın.
[code]<% Response.Write "

Merhaba.
Ben Bir ASP dosyasıyım.

Main-Board

" %>[/code]

Dosyayı uzantısı ASP olacak şekilde C:\Inetpub\wwwroot dizini altına kaydedin. İnternet Explorerı veya Fifrefoxu açın ve adres satırına [URL]http://localhost/ yazın. Sorunsuz bir şekilde aşağıdaki görüntü geliyorsa her şey tamam demektir.Saygılar :46:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 640
favori
like
share
polat- Tarih: 02.10.2008 17:37
GUZELOLMUŞ
kartalizma Tarih: 07.06.2005 20:30
Çok Saol Vallahi DaRK böyle ßir$ey Arıyordum