Golf - Golf Sporu - Golf Sporu Hakkında - Golf Kuralları - Golf Nasıl Oynanır


Tanımı:

Açık havada ve doğal bir çevrede her yaşta oynanabilen golfteknik konsantrasyonpratik düşünce ve görgünün diğer spor dallarında zor rastlanan bir bileşimidir.

Nasıl Oynanır:

Golf ikiüç ya da dört kişilik gruplar oluşturularak oynanan bir oyundur. 9 delikli olan akedemi sahasında yeni başlayanlar ve orta dereceli oyuncular uzun ve kısa vuruş çalışmalarıyla deneyim kazanırken esas oyun alanı 18 delikli olan Şampiyona sahasıdır.Şampiyona sahası 3 par'lık (vuruş'luk) 4 delik4 par'lık 10 delik ve kalan 5 par'lık 4 delikle beraber standart par 72 oranıyla tamamlanır. Her deliğin "Teeing" denen bir başlangıç noktası ile "Fairway" adı verilen ve delik boyunca uzayan genişçe biçilmiş bir çim alanı vardır. Fairway "Green" denilen hedef alanında sona erer.
Golf oyunu 18 delikte oynanır.Her delikte başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar yapılan vuruş sayılarının toplamından sahanın standart par (vuruş) sayısı düşülür.Aradaki fark oyuncunun "Handicap" sayısını verir.
Golf otununda amaçher deliği vuruş sayısında veya altında tamamlanmaktadır.Ancak bu yalnızca profesyonel golf oyunları için geçerlidir.Amatör golfçüler arasında sahanın standart parına ilaveten erkeklerde vuruş sayısı 28 veya altı kadınlarda ise 36 vuruş sayısı veya altını tamamlayabilenlere "Handicap" sertifikası verilebilmektedir.
Bakımlı çimleri olan göz alabildiğine uzanan dev bir arazi... Sporcunun elinde özel bir sopa. Tüm dikkati yerdeki beyaz minik topta. Konsantrasyon dorukta. Ardından sopanın havada geniş bir kavis çizip yerdeki topla buluşması. Ve şiddetli çarpma sonucu topun metrelerce uzaktaki çukurun içine yuvarlanması. İşte size golf...

YASAKLI SPOR

Beş asır önce İngiliz aristokrasisinden dünyaya yayılmış golf. Söylenti o ki İskoçyalı denizciler karaya ayak bastıkları zaman ellerine geçen sopaları yolda buldukları taşlara vura vura oynayarak gidermiş. Bu durumİngiliz soyluların ilgisini çekmiş. Zamanla saray bahçelerindeki çim arazilere taşınır bu ‘sopa-taş’ oyunu. Yuvarlak taşların kalın sopalarla deliklere sokulması ile oynanan golf askeri faaliyetleri engellediği gerekçesiyle II. James tarafından 1457 yılında yasaklanır.

Kral IV. James ise bu oyunu çok sever. 1502’de yeniden oynanmaya başlanan golf zamanla saraydan halka iner. 1552’de İskoçya’nın St Andrews şehri Başpiskoposu yayımladığı bildiri ile golf turnuvasının ilk kez bu kentte yapılmasına izin verir. İlk kadın golfçü ise 1567'de İskoç kraliçesi Mary Glof olur. Golf olimpik kimliğine ise 1900 Paris Olimpiyatları’nda kavuşur.
60 MİLYON TUTKUNU VAR

Golf bugün dünyada 13 milyonu lisanslı 50 milyonu da lisanssız 60 milyonu aşkın kişi tarafından toplam 27 bin sahada oynanan bir spor. En fazla golf sahası ve oyuncusu ABD’de. Amerika’da 16.900 golf sahası ve 4.5 milyon oyuncu var. Onları 1303 saha ve 484 bin oyuncu ile Avusturya 1268 saha ve 371 bin oyuncu ile Avustralya takip ediyor. Sevilmesinin ve yaygın olarak oynanmasının temel nedeni ise sağlıklı ve çevreye en az zararlı sporlardan birisi olması. Ayrıca 7’den 77’ye her yaştan kadın erkek tarafından yapılması ise bir başka çekici tarafı.
Golf spor dünyasında ise çok özel ve çok ‘cool’ bir spor dalı.
TÜRKİYE ATAKTA

Türkiye golf konusunda çok elverişli bir iklim arazi ve su varlığına sahip. Bu spor Türkiye’de yeni yayılmaya başlamasına rağmen dev adımlarla ilerleyen bir süreçte. Özellikle Antalya'nın Belek beldesi gerek eşsiz kültüreltarihsel ve doğal yapısıyla gerekse de nitelikli golf sahaları ve tesisleri ile dünya golf turizmi için büyük potansiyel. Türkiye’de golf tesisleri çoğunlukla sahile yakın ultra modern konaklama tesislerinin içinde. Alışveriş eğlence ve tarihsel dokuların bulunduğu yerlerin yakınında. Yani bu tür yerler hem tatil hem de spor yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Uluslararası kriterlere göre Türkiye’de dokuz saha ve altı yüze yakın oyuncu var. Golf Türkiye’de öyle yoğun ilgi görmeye başladı ki bir iki yıl içinde Antalya’nın yanı sıra İstanbul Ankara ve Muğla’da uluslararası standartlarda dokuz sahanın daha açılması planlanıyor.


NASIL OYNANIR?

Golfe başlamadan önce rahat bir pantolon giymek gerek. Üstüne de mevsimlerden yazsa t-shirt kışsa kazak... Asıl malzemeler ise golf sopası çantası çivili ve normal olmak üzere iki tip golf ayakkabısı eldiven üç driverbir putter bir pitch wedge bir sand wedge sekiz iron tipi 14 tane golf sopası. Elbette bu sporu yapabilmeniz için de pek çok doğal ve yapay engelin bulunduğu uzunluğu 100 metre ile 600 metre arasında değişebilen 9 veya 18 delikli bir saha gerekiyor.

Partnersiz tek başına oynanabilen golf uluslararası yarışmalarda yaklaşık 70 hektarlık 18 delikten oluşan bir alanda ortalama 70 ile 72 vuruşla oynanıyor. Başlangıç vuruşunda top tee (golf pimi) üzerine konur. Oyuncu üzerinde sayıları 350 ile 500 arasında değişen noktacık bulunan topa bunun üzerinde vurur. Deliğin mesafesi 228 metreye kadarsa üç vuruş 229-434 metre arasındaysa dört vuruş daha uzunsa beş vuruşluk hakkı vardır. Oyunu en az vuruş yaparak bitiren oyuncu kazanır. Golf sporunda iki oyun biçimi uygulanır: Stroke play (vuruş oyunu) ve stablefort (puan oyunu).
Stroke play'de topu en az vuruşla deliğe sokan oyuncu kazanır. Stablefort'ta ise her oyuncu turnuvada yer alan bütün öteki oyuncularla mücadele eder ve her çukurdan aldığı puanlar toplanır; en çok puanı yapan oyuncu kazanır.
KURALLAR ÇOK SIKI

Golf rahat bir oyun gibi görünse de aslında çok büyük disiplin gerektirir. Her şeyin olduğu gibi bu sporun da uyulması gereken kuralları var. Eğer gömlekle ya da kot pantolonla golf sahasına girmeyi düşünüyorsanız sakın buna yeltenmeyin. Golf ayakkabısı olmadan sahaya girmek de hoş bir durum değil. Ve daha birçok kural... Vuruş sırasında diğer oyuncular konuşamaz ya da vuruş yapana yakın duramaz. Diğer oyuncuların hattına basılmaz. Bayrak direği topun gireceği deliği zedelemeyecek biçimde dikilir. Oyuncu kum engelini terk etmeden önce kumda kendisinin neden olduğu bütün çukur ve izleri kapatmak zorundadır.

AŞK TADINDA

Golf spor olmasının yanı sıra aynı zamanda bir turizm biçimidir. Çünkü sporcuya değişik sahalarda oynamak ayrı bir tat verir. Bu nedenle golf oynayanlar iyi de birer gezgindir. Golf ayrıca her yaşta insanın yapabileceği bir spor. Yeşil bir alanda 4-5 saat boyunca en az altı kilometre yürümek yarışma sırasında 100-150 vuruş hareketi yapmak sağlık açısından da çok faydalı. Aynı zamanda zihinle de oynanan bir spordur golf. Oyun sırasında konsantre olmak çok önemli; çünkü aklınız başka yerdeyken vuruş yapabilmeniz mümkün değil. Golf sporunun sadece yüzde yirmisi mekanik ve teknikten oluşur. Kalan yüzde sekseni felsefe eğlence romantizm inatçevrecilik ve sohbettir. Tabii ki yenilince de trajedidir. Bir başka deyişle de “Bir aşk hikâyesi gibi... Ciddiye almazsanız tadının çıkmadığı yenilginizi de fazla ciddiye aldığınızda kalbinizin kırıldığı bir oyun”dur aslında golf...

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4272
favori
like
share