Catafalque - Catafalque Kimdir - Catafalque Biyografisi

Catafalque, Türk gotik metal grubudur.1991'de İstanbul'da kurulmasına rağmen, 1997'ye kadar fazla aktif olamamış ve ancak bu zamanda yeniden yapılanmaya giderek bugünkü kadrosunu ve tarzını oluşturabilmiştir. 2001'in Ocak ayında Never To Be Burried adında bir demo çıkaran grup, ilk stüdyo albümleri olan Unique'i 2005 Mayıs'ında çıkararak metal müzik piyasasına dönüş yapmıştır. Şimdiye kadar pek çok konser ve festivalde sahne almış bulunan topluluk, 07 Temmuz 2007 (07.07.07) tarihinde Dialectique adlı ikinci albümlerini yayınlamıştır. Grup Unique albümündeki senfonik - gotik metal türünü Dialectique albümünde devam ettirmemiş daha çok saf gotik müziğe dönüştürmüştür.

Catafalque' ın yaptığı müzik türü "Doom/Gothic Metal" olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte, Catafalque' ın müziği klasik Heavy ve Doom Metal elementleri ile otantik melodi ve ezgileri içermektedir. Örnekle tanımlamak gerekirse Paradise Lost, Crematory, Moonspell gibi grupların müzikal yapısı ve The Gathering, Within Temptation, Lacuna Coil gibi bayan vokal ve yoğun klavye kullanan gruplarla aynı tarzda, fakat farklı bir kültürel ,folklorik yapının sentezini oluşturmaktadır.

Günümüzün Catafalque'ı 1997 yılının kışında kuruldu. Fakat şu anki kadro ilk kadro değildir. Aslında, grup aynı isimle 1991 yılında kurulmuştur. 1997 yılının kışında gruba Emir Atay (Gitar) ve 1999 yılının sonbaharında ise Erman Ulus (Bas Gitar) katılmıştır. Daha sonra, gruba katılan Metehan Mert Çakır (Vokal) ve Kasım 1999'da gruba katılan Burcu Keskin (Soprano Bayan Vokal) ile birlikte grup, uzun yıllardır yaşadığı "vokal" sorununa kalıcı çözüm bulabilmiştir.

Ağustos 2000'de Erman Ulus'un gruptan ayrılması ile Alper Tabakçılar (Bas Gitar) gruba dahil oldu. 2001 Şubat ayında ise Emir Atay (Gitar), haklı sebeplerden dolayı gruptan ayrılmak zorunda olduğunu açıklayınca, grup yerine 2001'in Mart'ında yeni bir Emir (Akaydın) buldu. Bu arada birtakım kişisel anlaşmazlıklar yüzünden Ekim ayı sonlarında Burcu Keskin (Bayan Vokal) gruptan ayrıldı. Yerine bu görevi Özge Özkan devraldı. Emir Akaydın' ın yoğun iş temposu nedeniyle gruptan ayrılmasıyla, Catafalque artık yeni bir gitarist almamayı kararlaştırdı ve yoluna toplam altı kişi ve tek gitarist Arın Baykurt ile devam etme kararı aldı. Fakat sadece konserler için -ek eleman olarak- "Soul Sacrifice" tan da tanıdığımız Feyzi Ocak gruba dahil oldu. Ve 2002 yılı Mart ayı itibariyle grup şu anki kadrosunu oluşturdu.

Grubun tüm şarkı sözleri Gökhan Orhun Diren tarafından yazılmaktadır. Fakat son dönemde yapılmış olan yeni şarkılarda Metehan Mert Çakır ve Alper Tabakçılar'ın da yazmış olduğu sözleri bulunan grup, şarkı sözlerinde gotik romantizm, gotik öyküler, aşk, hüzün ve melankoli gibi konuları işlemektedir. Grubun tüm şarkıları kendilerine aittir.

Catafalque, 16 Ocak 2000 tarihinde Yunan Gotik Metal grubu Rotting Christ ile Kemancı'da "Depremzedeler Yararına" düzenlenen konserde sahne aldı. Uzun süren bir aradan sonra Mayıs 2001'de "Mimar Sinan Üniversitesi Bahar Şenliği"nde sahne alan grup, Ekim 2001'de "Never To Be Buried" isimli EP' yi piyasaya çıkardı. Grubun dört şarkısının bulunduğu EP tanıtım amacıyla 100 adet basıldı ve kısa sürede tükendi. Bu EP' den sonra grup ismini daha fazla duyurmaya başladı. "Kemancı" da "Köstebek Müzik" tarafından Ocak 2002 tarihinde düzenlenen, Almora ve Surveillance' ın da yeraldığı konserde Catafalque sahne aldı.

En son olarak grup, Ankara'da düzenlenen ve 2 gün boyunca süren 5.Rockstation Festivali'nin 2.günü başarılı bir sahne performansı sergiledi. Grup "Never To Be Buried" isimli EP' nin 2.basımını "Limited Edition" olarak ve EP nin ilk basımına göre, içinde TRT 2 de yayınlanan "Rock Market" programındaki sahne görüntülerinden oluşan , "L.O.V.E" isimli şarkılarının videosu ve grubun bir duvar resmini ekleyerek piyasaya sürdü. Tüm Türkiye'de 5 ayrı şehirde ve 9 ayrı noktada satışa sunulan EP, grubun internet sitesine gelen mesaj ve yorumlara göre, dinleyici tarafından olumlu tepkiler aldı. Catafalque, 2005 yılında Türkiye’deki ilk Gothic Metal albümü (ve ilk sütüdyo albümleri) Unique’i piyasaya sürdü. Albümün kayıtları ve miksajı grubun gitaristi Arın Baykurt ve Serdar Öztop tarafından Kasım 2002 ve Mart 2003 tarihleri arasında yapılmıştır.

Haziran 2007’de raflardaki yerini alan yeni albümleri Dialectique, Catafalque’ın yepyeni ve kendilerine has şarkı yapısını içeren bir albüm. Dialectique, tam bir Gothic albüm olan Unique’e göre, daha 'technologic sound' ların , 'synth lead' ve 'sequence' lerin kullanıldığı, gitar bazlı Gothic Metalin yanı sıra Pop ve Dark–Metal türlerini de içeren bir yapıya sahip. Besteler, Arın Baykurt, Serhan Diren ve Alper Tabakçılar’a ait. İçerik olarak da klasik gothic ve romantik temalar yerine, net ifadelerin kullanıldığı, ‘’kadın’’ olgusuna dair değişik açılardan yazılmış, kadın ve erkek konseptini işleyen sözler bulunuyor. Sözler Özge Özkan, Metehan Mert Çakır ve Alper Tabakçılar'a ait.

Catafalque çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.

Grup üyeleri

* Metehan Mert Çakır (Vokal)
* Özge Özkan (Vokal)
* Arın Baykurt (Gitar & Geri Vokal)
* Alper Tabakçılar (Bas Gitar)
* Onur Akça (Davul)
* Serhan Diren (Klavye & Piyano)
* Feyzi Ocak (Gitar (Ek))

Albümleri

* 2002 Never To Be Burried (demo)
* 2005 Unique (Poem Productions)
* 2007 Dialectique (CTF Records)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1189
favori
like
share